Wyrowiński, Rulewski i Całbecki o sytuacji po wyborach
Sytuacja w województwie kujawsko-pomorskim po wyborach samorządowych była tematem spotkania wicemarszałka Senatu Jana Wyrowińskiego, senatora Jana Rulewskiego oraz marszałka województwa Piotra Całbeckiego.
W komunikacie przesłanym po spotkaniu czytamy m.in. iż omówiono pakiety rozwojowe na najbliższe lata i możliwości ich realizacji z wykorzystaniem funduszy unijnych. Podkreślona została rola zrównoważonego rozwoju regionu, wszystkich gmin i powiatów, ze szczególnym uwzględnieniem, jako lokomotyw rozwojowych, obu stolic województwa, Bydgoszczy i Torunia.
Zwrócono również uwagę na nasilające się animozje bydgosko-toruńskie, uznając, że sytuacja ta powinna być przedmiotem uwagi i wnikliwej analizy władz samorządowych.
- Skala napięć między Bydgoszczą a Toruniem jest tak duża, że można zaryzykować tezę, że byt województwa jest zagrożony – uważa toruński senator PO Jan Wyrowiński.
- Po raz pierwszy od momentu jego powstania sytuacja jest dramatyczna. Do urzędu marszałkowskiego przywiodła nas troska o byt województwa. Piotr Całbecki uzyskał miażdżący wynik wyborczy w swoim okręgu. Śmiem twierdzić, że uzyskałby go w każdym innym okręgu poza Bydgoszczą i powiatem bydgoskim. Jest osoba popularną i z zasługami dla tego województwa - podkreśla Wyrowiński.
Odpowiadając na pytanie o kontrowersje dotyczące składu zarządu województwa Wyrowiński odpowiedział, że trudno wyobrazić sobie sytuację, aby marszałek był ubezwłasnowolniony jeśli chodzi o dobór współpracowników.
Podczas spotkania zaproponowano marszałkowi, żeby zlecono niezależny audyt, który pokaże czy Bydgoszcz, jak przekonuje część bydgoskich środowisk, została skrzywdzona przy podziale unijnych pieniędzy.
- Ten stopień niezgody, wręcz kłótni, jest tak potworny, że marszałek zapytał z jaką przyszedłem ofertą od kolegów z Bydgoszczy. Ja nie poszedłem tam z żadną ofertą z Bydgoszczy, poszedłem z ofertą województwa - ujawnił kulisy spotkania bydgoski senator Jan Rulewski.
Jan Rulewski potwierdza, że jest wniosek o rozwiązanie struktur PO w regionie. Nie komentuje jednak tej informacji, bo nie jest członkiem PO.
-Trzeba zahamować ten proces wojny bydgosko-toruńskiej - podkreśla Rulewski.
Zobacz także
"Spontaniczna rozmowa" Krzysztofa Czabańskiego i Jarosława Kaczyńskiego popularna w sieci
2019-10-06, 16:47Już ponad 750 tysięcy osób obejrzało w Internecie spot wyborczy przewodniczącego Rady Mediów Narodowych, Krzysztofa Czabańskiego, w którym „przy herbatce” rozmawia on z Jarosławem Kaczyńskim. Czytaj dalej »
Szkoła nowoczesna, współpracująca z rynkiem pracy i...bez zadań domowych
2019-10-05, 15:25Edukacja była tematem konferencji zorganizowanej przez Ireneusza Nitkiewicza. W spotkaniu uczestniczyła przewodnicząca Inicjatywy Polska, Barbara Nowacka. Czytaj dalej »
Czabański: media publiczne i Rada Mediów Narodowych są solą w oku opozycji
2019-10-05, 12:30Trwały system finansowania mediów publicznych musi zostać wprowadzony w życie, po wyborach będę lobbował za tym, by ustawowo określić to finansowanie na poziomie 0,16 proc. PKB - mówił PAP Krzysztof Czabański, który kandyduje… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2019-10-05, 10:36Gościem Rozmowy Dnia w sobotę, 5 października był poseł Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, poseł z okręgu toruńskiego włocławskiego Prawa i Sprawiedliwości, „dwójka” na liście tego okręgu. … Czytaj dalej »
W tym programie plusem jest mieszkanie - nowe i tanie!
2019-10-05, 07:00W Toruniu rozpoczął się rządowy program „Mieszkanie+”. Wniosek o pozwolenie na budowę już złożony, pozostaje tylko czekać na wbicie pierwszej łopaty, co ma stać się w przyszłym roku. Przy ul. Okólnej powstanie 320 mieszk… Czytaj dalej »
Toruński poseł krytycznie o dotacjach na zadania firmowane przez ojca Rydzyka
2019-10-04, 21:10Czy Prawo i Sprawiedliwość woli wspierać imperium ojca Tadeusza Rydzyka, zamiast mieszkańców? O to pyta poseł Arkadiusz Myrcha, „dwójka” na liście Koalicji Obywatelskiej w okręgu toruńsko-włocławskim. Czytaj dalej »
- Unijne dotacje leżą odłogiem! - alarmują działacze PSL z regionu
2019-10-04, 20:00Czy Polska utraci niewykorzystane fundusze unijne na rozwój rolnictwa? Tego obawiają się kujawsko-pomorscy działacze PSL. A zaczęło się od wykrycia zaległości w rozpatrywaniu wniosków o dopłaty rolnicze. Interweniował w tej sprawie… Czytaj dalej »
Lider Lewicy przeciwko ustawie dezubekizacyjnej. „Bezrozumna zemsta"
2019-10-04, 15:16Przyznanie odszkodowań oraz przywrócenie funkcjonariuszom poprzednich rent i emerytur - zapowiedział przed Komendą Miejską Policji w Toruniu Robert Kwiatkowski, lider Lewicy w okręgu toruńsko-włocławskim. Czytaj dalej »
„Oddajmy głos radom osiedla". Bydgoscy radni PiS chcą nadzwyczajnej sesji RM
2019-10-04, 13:02Radni klubu PiS w Bydgoszczy złożyli w piątek wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. - To odpowiedź na antyobywatelską postawę większości radnych PO i SLD - poinformował Jarosław Wenderlich. Czytaj dalej »
Poseł Schreiber: Wyborów nie wygrywa się sondażami, walczymy o każdy głos
2019-10-04, 11:26- Sondaże mogą działać uspokajająco na elektorat, dlatego trzeba do końca namawiać ludzi, by poszli na wybory - mówił poseł Łukasz Schreiber. Polityk PiS w 'Rozmowie dnia' Polskiego Radia PiK stwierdził, że wysoka frekwencja daje… Czytaj dalej »