Koalicja pokonanych wspiera kandydata PO na prezydenta Włoclawka
Kandydaci na urząd prezydenta Włocławka, którzy odpadli w pierwszej turze, zawiązali koalicję i poparli Marka Wojtkowskiego z Platformy Obywatelskiej.
W Parlamencie PO i PiS konkurują ze sobą. W samorządzie potrafią współpracować, czego przykładem jest Włocławek, gdzie w drugiej turze wyborów prezydenckich kandydat Platformy Obywatelskiej może liczyć na poparcie PiS oraz innych kandydatów do urzędu prezydenta miasta, pokonanych w pierwszej turze wyborów. Ugrupowania zawiązały koalicję, która ma oderwać od władzy lewicę rządzącą Włocławkiem od ośmiu lat.
W niedzielę kandydat Platformy Obywatelskiej, Marek Wojtkowski, zmierzy się z aktualnym prezydentem Włocławka, Andrzejem Pałuckim z SLD, który w walce o trzecią kadencję nie będzie miał łatwego zadania.
Poparcie dla kandydatury Marka Wojtkowskiego wyraziła liderka bloku "Bezpartyjny Włocławek", Edyta Mokra, która również odpadła w pierwszej turze wyborów na stanowisko prezydenta Włocławka.
Blok "Bezpartyjny Włocławek" to jedyne poza PiS-sem, Platformą i SLD ugrupowanie, które wprowadziło do nowej rady Włocławka swojego przedstawiciela. Radny "Bezpartyjnego Włocławka", Tomasz Nagala zadeklarował udział w przyszłej koalicji, wymierzonej przeciw radnym lewicy.
Tymczasem koalicja Platformy i PiS we Włocławku jest już pewna. Jej zawiązanie zapowiedzieli na wspólnej konferencji poseł Marek Wojtkowski z Platformy Obywatelskiej oraz szef Prawa i Sprawiedliwości w okręgu toruńsko-włocławskim, poseł Łukasz Zbonikowski.
Koalicjanci ustalili, że w drugiej turze włocławskich wyborów prezydenckich PiS poprze Marka Wojtkowskiego z Platformy Obywatelskiej, zaś lider włocławskich struktur PiS, Jarosław Chmielewski będzie przewodniczącym Rady Miasta nowej kadencji.
Jeśli ten scenariusz się sprawdzi, tworzona koalicja będzie dzierżyć we Włocławku władzę absolutną w łącznej sile 16 radnych przeciw 9 radnym SLD.
Aktualny prezydent Włocławka Andrzej Pałucki skomentował zawiązanie koalicji PO-PiS w przyszłej Radzie Miasta oraz jej plany dotyczące "skoku na stanowiska", o których - jak twierdzi - wie z dobrze poinformowanych źródeł. Przedstawionym "rewelacjom" kategorycznie zaprzeczył szef PiS we Włocławku, Jarosław Chmielewski twierdząc "Nie było takich rozmów".
Obaj kandydaci do fotela prezydenta Włocławka - Marek Wojtkowski z Platformy i Andrzej Pałucki z SLD, zabiegają o poparcie polityków z pierwszych stron gazet. Do Włocławka przyjechał poseł Stefan Niesiołowski - jeden z liderów Platformy Obywatelskiej, który w trakcie konferencji prasowej zachęcał do głosowania na Marka Wojtkowskiego.
W minionym tygodniu z podobną misją przybył do Włocławka minister spraw zagranicznych, Grzegorz Schetyna. Z kolei swojego partyjnego kolegę Andrzeja Pałuckiego poparł w trakcie weekendu europoseł z Kujaw i Pomorza, Janusz Zemke.
Zobacz także
PKW na podstawie danych z 99,78 proc. obwodów: Andrzej Duda – 43, 67 proc., Rafał Trzaskowski – 30,34 proc.
2020-06-29, 12:45Według danych z 99,78 proc. obwodów Andrzej Duda uzyskał 43,67 proc. głosów, Rafał Trzaskowski - 30,34 proc., a Szymon Hołownia - 13,85 proc. - poinformował w poniedziałek przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Czytaj dalej »
Andrzej Duda w Rypinie: Walczymy dalej, nie można spocząć na laurach
2020-06-29, 12:05Kilkanaście procent różnicy między mną a drugim kontrkandydatem Rafałem Trzaskowskim to zdecydowana przewaga, ale to nie oznacza, że można spocząć na laurach - mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z wyborcami w Rypin… Czytaj dalej »
Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Torunia
2020-06-29, 09:55Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek rano na Rynku Staromiejskim w Toruniu z mieszkańcami miasta. Czytaj dalej »
W regionie wygrywa Andrzej Duda - 39,5 proc. Rafał Trzaskowski - 33,56 proc.
2020-06-29, 08:10W woj. kujawsko-pomorskim w pierwszej turze wyborów prezydenckich zwyciężył urzędujący prezydent Andrzej Duda, którego poparło 39,54 proc. wyborców. Drugie miejsce zajął Rafał Trzaskowski - 33,59 proc. głosów. Czytaj dalej »
Marcin Sypniewski: Drugi raz Konfederacja przebiła barierę miliona głosów
2020-06-28, 23:00Dla Marcina Sypniewskiego, wiceprezesa partii Wolność i bydgoskiego działacza Konfederacji, zdobycie miliona głosów jest wielkim sukcesem Krzysztofa Bosaka. Czytaj dalej »
Poseł Zwiefka: Spodziewałem się, że Duda i Trzaskowski będą w drugiej turze
2020-06-28, 22:50- Właśnie takiego wyniku się spodziewałem - mówił poseł Tadeusz Zwiefka z Koalicji Obywatelskiej po ogłoszeniu wyników pierwszej tury. Czytaj dalej »
„Nie wolno odpuścić, na urlopie też trzeba głosować!”. Posłowie PiS o wyniku prezydenta
2020-06-28, 22:38Poseł Tomasz Latos, szef regionalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości i poseł Piotr Król są zadowoleni ze wstępnych wyników pierwszej tury. Czytaj dalej »
Rekordowa frekwencja w Polsce, w Kujawsko-Pomorskiem poniżej średniej krajowej
2020-06-28, 22:23Najwyższa frekwencja w wyborach prezydenckich była w woj. mazowieckim i wyniosła 68,1 proc. - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Najniższą zanotowano w woj. opolskim - 58,3 proc. Czytaj dalej »
„Dobra pozycja wyjściowa, druga tura do wygrania”. Aplauz w KO w Bydgoszczy
2020-06-28, 22:18Z wielkim aplauzem 30-procentowy wynik wyborczy Rafała Trzaskowskiego przyjęli goście wieczoru wyborczego Koalicji Obywatelskiej w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
„Mobilizujemy siły, jest dużo do zrobienia”. Radość w PiS w Toruniu [wideo]
2020-06-28, 22:05Okrzyki i oklaski podczas wieczoru wyborczego Prawa i Sprawiedliwości w Toruniu - po ogłoszeniu zwycięstwa Andrzeja Dudy. Czytaj dalej »