Łamanie ciszy wyborczej na Kujawach i Pomorzu
Głosowanie za alkohol, pieniądze i drobne upominki oraz oferta podwiezienia do obwodowej komisji- wszystko po to, by zdobyć głosy wyborców. Do incydentów doszło w woj. kujawsko - pomorskim. Rekord pobił pewien radny, który tej nocy rozwieszał własne plakaty wyborcze. Po północy zatrzymano kandydata jednego z komitetów, który rozklejał swoje plakaty. Były też propozycje alkoholu za odpowiednie głosowanie. Policjanci ze Świecia nad Wisłą nakazali wyłączenie telebimu, który do dziś pokazywał spoty wyborcze miejscowych kandydatów.
"Docierają do nas kolejne sygnały o łamaniu ciszy wyborczej"- relacjonuje nadkom. Maciej Daszkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
W Bydgoszczy ktoś zerwał z kilku wiat przystankowych obwieszczenia wyborcze . Mieszkańcy informowali tez o kilku pociętych banerach przedstawiających sylwetki kandydatów.
Jedna z mieszkanek Grudziądza skarżyła się, że ktoś podrzucił jej do skrzynki ulotkę jednego z kandydatów. W innych przypadkach badane są internetowe wpisy.
W Czersku "przyozdobiono" czerwoną farbą wizerunki osób ubiegających się o stanowisko burmistrza. Na trop sprawcy policjanci wpadli bez trudu - starszy mężczyzna miał buty zachlapane właśnie czerwoną farbą, a do tego spacerował tuż pod okiem kamery miejskiego monitoringu.
Policjanci ze Świecia prowadzą śledztwo w sprawie złamania ciszy wyborczej. Jak mówi Maciej Rakowicz - rzecznik policji ze Świecia - mieszkańcy poinformowali, że na telebimie w centrum miasta wyświetlane są spoty wyborcze.
Do poważnego incydentu wyborczego doszło we Włocławku. Policja zatrzymała czterech mężczyzn, którzy oferowali pieniądze w zamian za oddanie głosu na wskazanego przez nich kandydata na urząd prezydenta Włocławka. Wiadomość o naruszeniu wyborczym potwierdził Krzysztof Jastrzębski z Komendy Miejskiej Policji we Włocławku.
Z wiadomości nieoficjalnych wynika, że zatrzymani przez policję mężczyźni oferowali po 20 złotych za oddanie głosu na wskazanego kandydata na prezydenta. Policja twierdzi, że ustalenie, ile głosów w tej komisji oddano za łapówkę, będzie niezwykle trudne.
Do zamknięcia lokali wyborczych, czyli do godziny 21.00 nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, czyli namawiania do głosowania na konkretnego kandydata. Nie wolno zwoływać zgromadzeń publicznych o charakterze wyborczym, nie można organizować wieców, rozklejać plakatów, rozdawać ulotek.
W trakcie ciszy wyborczej nie można także publikować sondaży wyborczych. Naruszenia ciszy są wykroczeniem. Informacje o naruszeniach powinny być kierowane do policji i prokuratury.
Zobacz także
Minister Wenderlich: Terminal w Emilianowie to dla Bydgoszczy i okolic wielka szansa
2023-10-11, 14:44Wsparcie dla budowy terminalu intermodalnego w Emilianowie zadeklarował minister Jarosław Wenderlich, który kandyduje na posła z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu bydgoskim. Czytaj dalej »
O inwestycjach w regionie i inflacji. Po debacie „jedynek” z okręgu bydgoskiego [wideo]
2023-10-11, 13:05W kolejnej debacie parlamentarnej Polskiego Radia PiK zaprezentowali się kandydaci do Sejmu z okręgu bydgoskiego. Czytaj dalej »
Poseł Lenz: Dzwonienie do wyborców to norma w systemach demokratycznych [Rozmowa dnia]
2023-10-11, 09:57Tomasz Lenz, poseł Koalicji Obywatelskiej, w najbliższych wyborach kandydujący do Senatu, zapytany w „Rozmowie dnia” Polskiego Radia PiK o pomysł Donalda Tuska, by politycy dzwonili do niezdecydowanych, mówił, że nie jest to żadna… Czytaj dalej »
Konfederacja: Dojazd do centrum Bydgoszczy trudny, a komunikacja miejska nie działa
2023-10-11, 09:10„CBY do Sejmu” - takie było hasło wyborczej konferencji prasowej polityków Konfederacji w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Wybory: Co dzieje się po zamknięciu lokalu wyborczego? Jak są liczone głosy?
2023-10-11, 08:23Po zakończeniu głosowania obwodowa komisja wyborcza ustala wyniki głosowania w obwodzie. Wszystkie czynności członkowie komisji wykonują wspólnie. Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2023-10-11, 01:06Gościem „Rozmowy dnia” był poseł Tomasz Lenz, kandydat do Senatu z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Rozmawialiśmy o ostatniej prostej kampanii wyborczej, a także o eskalacji konfliktu arabsko-izraelskiego. Michał Jędryka: Kampania… Czytaj dalej »
Prezydent Andrzej Duda z wizytą w regionie. Odwiedzi Bydgoszcz i Inowrocław
2023-10-10, 21:54W środę (11 października) w województwie kujawsko-pomorskim będzie przebywał prezydent RP Andrzej Duda. Czytaj dalej »
Patryk Jaki w Toruniu: Rozwój Polski jest nieporównywalnie lepszy, niż za Donalda Tuska
2023-10-10, 19:27Europoseł Patryk Jaki przyjechał do Torunia, żeby poprzeć w wyborach posła Suwerennej Polski Mariusza Kałużnego. - Takie regiony jak województwo kujawsko-pomorskie skorzystały na tym, że budżet jest równomiernie dzielony - po… Czytaj dalej »
Włodzisław Giziński: Opieka psychiatryczna dla dzieci, młodzieży i dorosłych musi być ujednolicona
2023-10-10, 15:39Większych nakładów z budżetu państwa na psychiatrię, szczególnie dzieci i młodzieży, chcą kandydaci KO z Bydgoszczy. Dziś wyrazili swój sprzeciw wobec różnicy w finansowaniu takiego leczenia względem dzieci (których opieka… Czytaj dalej »
Głosuj w innym miejscu! Sprawdź, czy twojej komisji wyborczej nie przenieśli
2023-10-10, 14:47Uwaga bydgoszczanie - na trzech osiedlach trzeba będzie pójść głosować gdzie indziej, niż do tej pory. Czytaj dalej »