Janusz Dzięcioł przegrał proces w trybie wyborczym
Poseł Janusz Dzięcioł, kandydat na prezydenta Grudziądza ma sprostować nieprawdziwe informacje o obecnym prezydencie miasta Robercie Malinowskim, zamieszczone w gazetce wyborczej jego komitetu. Taką decyzję podjął toruński sąd okręgowy, rozpatrując sprawę w trybie wyborczym.
W gazetce pojawiły się m.in. informacje o tym, że rzeczniczka prezydenta otrzymała mieszkanie, a prezydent nie respektuje wyroków sądów wszystkich instancji.
Poseł Dzięcioł i jego przedstawiciele jego komitetu tłumaczyli, że informacje z ulotki pozyskali od pracowników miejskich spółek oraz z publikacji prasowych.
Sędzia Andrzej Westphal uznał, że twórcy ulotki nie sprawdzili tych informacji np w Biuletynie Informacji Publicznej czy w innych dokumentach.
- Jeżeli pisze się o cenie tramwajów i okolicznościach ich zakupu to źródłem obiektywnej i prawdziwej informacji jest umowa, która dotyczy tej transakcji. Nie jest takim źródłem ustny przekaz pracownika, który nie znał umowy i nie brał udziału w jej realizacji, a jedynie otrzymał do opisania fakturę. Z tym samych przyczyn nie są obiektywnym źródłem informacji materiały pochodzące od dziennikarzy prasowych czy telewizyjnych. Jest to juz przekaz pośredni, on również nie ma charakter źródłowego. W materiale wyborczym dopuszczono się manipulacji polegającej na wybiórczym wyborze informacji do przyjętej wcześniej tezy o rzekomej nieuczciwości Roberta Malinowskiego i jego współpracowników - uzasadniał sędzia Andrzej Westphal.
Sprostowanie ma się pojawić w lokalnej gazecie i radiu. Dodatkowo poseł ma wpłacić na konto grudziądzkiej Caritas tysiąc złotych. Janusz Dzięcioł powiedział, że prawdopodobnie nie odwoła się od decyzji sądu.
Zobacz także
Ireneusz Nitkiewicz, kandydat KO, podsumował kampanię
2019-10-10, 10:33W kampanii postawiliśmy na bezpośredni kontakt z ludźmi i byliśmy aktywni - podsumował Ireneusz Nitkiewicz - kandydat do Sejmu z listy KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni w okręgu bydgoskim. Przypomniał tez najważniejsze założenia… Czytaj dalej »
Tomasz Latos o reformie zdrowia
2019-10-10, 09:59Reforma służby zdrowia we wszystkich krajach trwa zwykle 2 - 3 kadencje rządu i parlamentu. Prawo i Sprawiedliwość ma ambicje przeprowadzić ją przez dwie kadencje - powiedział w Rozmowie Dnia Tomasz Latos, poseł PiS, przewodniczący… Czytaj dalej »
Torbyd cały weekend za darmo. Ale frekwencja w wyborach musi być powyżej 60 proc.
2019-10-10, 08:02Bydgoszcz dołączyła do akcji zachęcającej do pójścia w niedzielę (13 października) na wybory do Sejmu i Senatu RP. Jeśli mieszkańcy się zmobilizują, będzie nagroda. Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2019-10-10, 06:00Gościem 'Rozmowy dnia' był poseł Tomasz Latos, lider listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu w okręgu bydgoskim, a także przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Z posłem Latosem rozmawialiśmy m.in. o rządowych programach w zakresie… Czytaj dalej »
Tadeusz Zwiefka: Koalicja Obywatelska wie, jak uzdrowić służbę zdrowia
2019-10-09, 21:26- Sytuacja w służbie zdrowia jest tragiczna, ale Koalicja Obywatelska ma pomysł, jak to zmienić. Niektóre rzeczy da się poprawić od ręki - mówił w Bydgoszczy były europoseł Tadeusz Zwiefka. Czytaj dalej »
Ostatnia debata przed wyborami w Polskim Radiu PiK. Z kandydatami do Senatu [wideo]
2019-10-09, 21:13Aż 8 debat wyborczych przed wyborami odbyło się w Polskim Radiu PiK. Czwartkowa - z kandydatami do Senatu - była ostatnią. Czytaj dalej »
Zbigniew Girzyński: Będę walczył, by Toruń był bliżej autostrady
2019-10-09, 20:38- Polska staje przed ogromną szansą, żeby utrzymać dobry kierunek zmian - powiedział w Toruniu dr Zbigniew Girzyński. Kandydata do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości poparli dziś prof. Wojciech Polak i szef toruńskich struktur… Czytaj dalej »
Premier Morawiecki: Obwodnica Strzelna wśród 100 najważniejszych w kraju [wideo]
2019-10-09, 18:48Dzięki decyzji premiera Mateusza Morawieckiego, obwodnica Strzelna zostanie wpisana do programu budowy 100 najważniejszych obwodnic miast w całym kraju. Informację o tym przekazali podczas spotkania z mieszkańcami minister Łukasz Schreiber… Czytaj dalej »
Czeki dla strażaków. Poseł Latos wspiera ochotników z powiatu świeckiego
2019-10-09, 18:08Pięć symbolicznych czeków, każdy po 3 tysiące złotych, wręczył strażakom-ochotnikom z powiatu świeckiego poseł PiS Tomasz Latos. Czytaj dalej »
Czabański: Powinna powstać służba, zajmująca się przypadkami łamania praw zwierząt
2019-10-09, 16:48- Służba, która zajęłaby się sprawami łamania praw zwierząt, powinna być podległa MSWiA - powiedział w środę w Toruniu szef Rady Mediów Narodowych, poseł Krzysztof Czabański. Dodał, że konieczne jest także znaczące ograniczenie… Czytaj dalej »