Bydgoszcz i Toruń w prezydenckich sondażach wyborczych
Na trzy dni przed wyborami samorządowymi, swój sondaż dotyczący wyborów prezydenckich publikuje Gazeta Wyborcza. W Bydgoszczy zanosi się na drugą turę, w Toruniu zaś - według tego badania, drugiego głosowania nie będzie.
34 procent bydgoszczan deklaruje, że odda swój głos na urzędującego prezydenta Rafała Bruskiego, 21 procent chce poprzeć byłego prezydenta Konstantego Dombrowicza. 12 procent poparcia ma Marek Gralik, po 5 procent głosów mają dwie panie: Anna Mackiewicz i Małgorzata Stawicka, 3 procent sondażowych głosów uzyskał Marcin Sypniewski, jeden procent Piotr Cyprys a 0 procent Mariusz Nowowiejski.
19 procent ankietowanych przez Millward Brown twierdzi, że jeszcze nie wie na kogo zagłosuje.
Sytuacja jest bardzo czytelna w Toruniu, gdzie aż 71 procent ankietowanych deklaruje, że zagłosuje na Michała Zaleskiego. Drugi kandydat - Zbigniew Rasielewski, ma tylko 6 procent głosów.
----------------------------------------------------------------------------------------
Obecny prezydent Torunia faworytem; w Bydgoszczy druga tura
Prezydent Torunia Michał Zaleski może ponownie zdobyć fotel prezydenta tego miasta, i to już w pierwszej turze - wynika z przedwyborczych sondaży; w Bydgoszczy prawdopodobnie będzie druga tura - rozegra się pomiędzy obecnym prezydentem a byłym włodarzem.
O fotel prezydenta Torunia oprócz Zaleskiego ubiegają się wiceprezydent miasta Zbigniew Rasielewski (KW PiS) oraz Jacek Kostrzewa (KW Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke) i Joanna Scheuring-Wielgus (KWW Czas Mieszkańców).
Według sondażu Millward Brown dla "Gazety Wyborczej", opublikowanego w czwartek, w pierwszej turze wygra Zaleski - 71 proc. Pozostali kandydaci mogą liczyć na następujące poparcie: Rasielewski i Scheuring-Wielgus po 6 proc., Kostrzewa - po 4 proc. Reszta badanych nie wskazała żadnego z kandydatów.
Także politolog dr Wojciech Peszyński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika uważa, że wybory na prezydenta Torunia w pierwszej turze wygra Michał Zaleski (KWW Michał Zaleski), który stoi na czele miasta od 2002 r.
"Chyba nie tylko ja miałem wrażenie, że kampania musi się odbyć z formalnego punktu widzenia, a zwycięzca jest już znany. Takie kampanie, w których zwycięzca jest znany, nie mogą budzić większego zainteresowania i emocji. I tak naprawdę kandydaci koncentrowali się przede wszystkim na radzie miasta. To była też kampania wiceprezydencka, bo celem rywalizacji wszystkich podmiotów było to, żeby mieć swoich wiceprezydentów u boku prezydenta Zaleskiego" - powiedział PAP dr Peszyński.
Według politologa, że celem Zaleskiego może być zdobycie przez jego komitet większości w radzie miasta, co jednak może okazać się za trudne.
"W Bydgoszczy była zdecydowanie większa rywalizacja. Jest więcej kandydatów z realnymi szansami na wyborczy sukces. Korzystano z komponentów kampanii negatywnej, a obiektem ataków był zwłaszcza urzędujący prezydent Rafał Bruski z PO. To jest charakterystyczne we wszystkich wyborach czy to na poziomie lokalnym, czy ogólnokrajowym, że urzędujący prezydenci bronią swego dorobku, a pretendenci starają się atakować" - podkreślił politolog.
W wyborach na prezydenta Bydgoszczy, oprócz Bruskiego, startują prezydentem miasta w latach 2002-2010 Konstanty Dombrowicz (KWW Porozumienie Dombrowicza), Piotr Cyprys (KW Metropolia Bydgoska), Marek Gralik (KW PiS), Anna Mackiewicz (KKW SLD Lewica Razem), Mariusz Nowowiejski (KWW "Przyszłość" Mariusz Nowowiejski), Małgorzata Stawicka (KWW Małgorzaty Stawickiej) i Marcin Sypniewski (KW Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego).
Na drugą turę z udziałem Bruskiego i Dombrowicza wskazują opublikowane dotychczas sondaże.
Z badań Wyższej Szkoły Gospodarki, przeprowadzonych 28-30 października, wynika, że kandydaci mogą liczyć na następujące poparcie: Bruski - 47,10 proc., Dombrowicz 23,40 proc., Sypniewski - 8,70 proc., Stawicka - 5,50 proc., Gralik - 5,30 proc., Nowowiejski - 4,70 proc., Mackiewicz - 3,70 proc., Cyprys - 1,60 proc.
Według sondażu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, przeprowadzonego 4-5 listopada na zlecenie komitetu Dombrowicza preferencje wyborcze rozkładają się w następujący sposób: Bruski - 38,42 proc., Dombrowicz - 31,42 proc., Gralik - 14,01 proc., Stawicka - 5,73 proc., Mackiewicz - 4,67 proc., Sypniewski - 3,60 proc., Cyprys - 1,48 proc., Nowowiejski - 0,64 proc.
Z kolei według sondażu Millward Brown dla "Gazety Wyborczej" Bruski otrzyma 34 proc. głosów, Dombrowicz - 21 proc., Galik - 12 proc., Stawicka i Mackiewicz - po 5 proc. Sypniewski - 3 proc., Cyprys - 1 proc., Nowowiejski - 0 proc. Pozostali badani nie byli zdecydowani.
Na to, że w Bydgoszczy będzie druga tura Bruski-Dombrowicz stawia też Peszyński. Za faworyta uznał Bruskiego, który jako urzędujący prezydent korzysta z bonusu. "Łatwiej jest bronić niż atakować z pozycji pretendenta. Dodatkowym argumentem na jego korzyść jest to, że jest przedstawicielem partii rządzącej" - ocenił. (PAP)
Zobacz także
Szymon Hołownia: Warto prowadzić kampanię nie przeciwko komuś, tylko za czymś [Rozmowa Dnia]
2024-11-25, 09:03- W mojej ocenie najważniejsze jest dzisiaj bezpieczeństwo i rozwój - powiedział gość Polskiego Radia PiK marszałek Sejmu Szymon Hołownia. W „Rozmowie Dnia” mówił o swoim kandydowaniu na prezydenta i znaczeniu dwóch największych… Czytaj dalej »
PiS wskazało kandydata na prezydenta. Dr Karol Nawrocki, szef IPN powalczy o Belweder [zdjęcia]
2024-11-24, 16:37Decyzję tę ogłosił związany z prawicą historyk, profesor Andrzej Nowak. W Hali Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Krakowie - miejsce nieprzypadkowe - mówił w imieniu Obywatelskiego Komitetu Poparcia. Karol Nawrocki jest prezesem… Czytaj dalej »
Prawo i Sprawiedliwość przedstawi w niedzielę swojego kandydata na prezydenta
2024-11-24, 15:36Ma to być osoba nienależąca do żadnej partii politycznej oraz niezbyt mocno rozpoznawalna - wynika z nieoficjalnych informacji. Giełda nazwisk - oczywiście - jest, choć pozycji na niej niewiele. Czytaj dalej »
Szymon Hołownia będzie gościem „Rozmowy Dnia" Polskiego Radia PiK. Słuchajcie!
2024-11-24, 14:48Jakie będą najważniejsze tematy kampanii prezydenckiej? Kiedy zapadnie decyzja o Wigilii wolnej od pracy? Jaką rolę w Koncepcji Rozwoju Kraju powinny odgrywać największe miasta Pomorza i Kujaw? O tym, w poniedziałkowej Rozmowie Dnia… Czytaj dalej »
Szymon Hołownia w Rypinie: 8 stycznia rozpocznie się kampania prezydencka [wideo]
2024-11-22, 19:37Zadecydowałem, że wybory na prezydenta Rzeczpospolitej zarządzę w pierwszym możliwym terminie; kampania prezydencka zacznie się w naszym kraju 8 stycznia przyszłego roku - poinformował w piątek w Rypinie marszałek Sejmu, kandydat… Czytaj dalej »
Rafał Trzaskowski czy Radosław Sikorski? Koalicja Obywatelska rozpoczęła prawybory
2024-11-22, 10:56W piątek, o godz. 8:00 rozpoczęły się prezydenckie prawybory w Koalicji Obywatelskiej. SMS-owe - i anonimowe - głosowanie potrwa do północy. Wyłoniony kandydat ma zaprezentować swój program 7 grudnia. Czytaj dalej »
Sondaż PO: Trzaskowski z większą szansą na wygraną, Sikorski przegrywa z kandydatem PiS w I turze
2024-11-18, 15:49W pierwszej turze wyborów prezydenckich Radosław Sikorski przegrałby z kandydatem PiS - wynika z sondażu zamówionego przez PO. W drugiej turze obaj kandydaci KO wygrywają, jednak przewaga Rafała Trzaskowskiego jest większa od tej Sikorskiego… Czytaj dalej »
Minister Sikorski w Przysieku: W dyplomacji trzeba być czasem lisem, a czasem lwem
2024-11-17, 14:50Radosław Sikorski prosił członków KO o głos na niego w ramach prawyborów, które mają wyłonić kandydata na prezydenta. Otwarte spotkanie odbywało się w niedzielę w Przysieku koło Torunia. Czytaj dalej »
Kobiak: Na placu Wolności w Bydgoszczy powinien stanąć pomnik Paderewskiego [Rozmowa Dnia]
2024-11-15, 09:03- Rola Paderewskiego w powrocie Bydgoszczy do Polski jest olbrzymia - podkreślił senator Andrzej Kobiak w „Rozmowie Dnia” Polskiego Radia PiK. Jego zdaniem to właśnie pomnik Ignacego Jana Paderewskiego powinien zastąpić obecny monument… Czytaj dalej »
Rafał Trzaskowski w Bydgoszczy: Prawybory pozwolą kandydatowi zdobyć bardzo silny mandat
2024-11-09, 19:31Rafał Trzaskowski gotowy do walki o prezydenturę. Prezydent Warszawy odwiedził Bydgoszcz w tym samym dniu, w którym ogłoszono, że będzie startował w partyjnych prawyborach z Radosławem Sikorskim. Czytaj dalej »