PO zapowiada walkę z bezrobociem w Kujawsko-Pomorskiem
Walkę z bezrobociem, program mający zwiększyć liczbę osób z wykształceniem wyższym oraz powiązanie całego regionu kujawsko-pomorskiego z drogą S-5 zapowiedział w niedzielę marszałek województwa Piotr Całbecki podczas konwencji wyborczej PO w Toruniu.
Walkę z bezrobociem, program mający zwiększyć liczbę osób z wykształceniem wyższym oraz powiązanie całego regionu kujawsko-pomorskiego z drogą S-5 zapowiedział w niedzielę marszałek województwa Piotr Całbecki podczas konwencji wyborczej PO w Toruniu.
„W ostatnim roku w województwie kujawsko-pomorskim spadło bezrobocie. Naszym największym problemem jest wciąż wysoka stopa bezrobocia, ale zaczynamy widzieć światło w tunelu. Osiągnęliśmy wreszcie próg poniżej 16 procent. Odzwierciedla to również stan naszej gospodarki, bowiem przeliczyliśmy, ile PKB wytwarzamy w regionie. Okazuje się, że jesteśmy powyżej średniej krajowej" - mówił Całbecki.
Zaznaczył, że "regionalna gospodarka ma się dobrze", ale brakuje miejsc pracy oraz skuteczniejszych metod motywacji osób, którzy są na długoterminowym bezrobociu.
Podkreślił również, że jednym z głównych celów do realizacji będzie edukacja, a ściślej mówiąc - zwiększenie odsetka osób z wykształceniem wyższym w regionie. Marszałek wskazał, że na Kujawach i Pomorzu jest on wciąż najniższy w kraju. Zmienić ma to m.in. promocja nauk ścisłych wśród uczniów gimnazjów, wsparcie programów dodatkowych zajęć w szkołach oraz systemy stypendialne. „Musimy też zastanowić się nad tym, jak motywować nauczycieli i szkoły do lepszej edukacji" - dodał Całbecki.
W zakresie służby zdrowia zwrócił uwagę na inwestycje realizowane we wszystkich lecznicach powiatowych i wojewódzkich w regionie. Zaznaczył, że sporo do zrobienia jest jeszcze w szpitalach klinicznych w Bydgoszczy.
„Jeśli chodzi o infrastrukturę drogową - zrobiliśmy tyle, ile mogliśmy. Na naszych oczach doszło do rewolucji, o której nie pamiętamy - nie było autostrady, a ona już jest. Musimy jednak stworzyć silne powiązanie całego regionu z przyszłą S-5 drogami krajowymi i wojewódzkimi. To nasz priorytet. Pytanie, skąd wziąć pieniądze, skoro nowa perspektywa unijna da nam około 400 mln euro na realizację inwestycji drogowych? To mało, jak na skalę projektów do wykonania w naszym regionie" - poinformował Całbecki.
Zapowiedział, że wyjściem ma być realizacja przedsięwzięć drogowych w województwie w partnerstwie publiczno-prywatnym. Prowadzone jest już postępowanie przetargowe na wyłonienie firmy, której powierzone zostaną i inwestycje, i utrzymanie dróg przez 30 lat.
Marszałek mówił również o planach dotyczących rozwoju projektu BiT City, który polega na połączeniu linią szybkiej kolei metropolitalnej obu stolic regionu (Bydgoszczy i Torunia) oraz zintegrowaniu ich systemów komunikacji publicznej. Jak podkreślił Całbecki, docelowo BiT City ma objąć cały region. „Musi nastąpić rozwój w zakresie transportu publicznego, ponieważ ponosimy wciąż ogromne koszty związane chociażby z dopłatami do przewozów regionalnych" - wskazywał.
Wspomniał również o kontrakcie terytorialnym, w którym dla Kujaw i Pomorza zarezerwowane zostanie 25 mld zł.
Podczas konwencji głos zabrał również wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński, który mówił o samorządności terytorialnej. „Jest ona jednym z najważniejszych sposobów realizacji naszej wolności. Pojęcie to było kiedyś nieznane. Samorząd pracowniczy - to było coś. W marcu 90. roku uchwalono ustawę o samorządzie terytorialnym - fundamencie państwa. Wiedzieliśmy wtedy, że muszą powstać kolejne piętra tego fundamentu. I one powstały - myślę o powiatach i województwie. W roku 99. powstało to województwo. Po raz piąty jego mieszkańcy mają zdecydować o tym, kto będzie ich reprezentował. (…) Życzę państwu, abyście potrafili do nich dotrzeć, przekonać do naszego programu, a potem go realizować" - powiedział Wyrowiński.
Wybory do sejmików, rad powiatowch i gminnych oraz na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędą się 16 listopada. (PAP)
Zobacz także
Paweł Olszewski: Trzecia Droga w Bydgoszczy poszła swoją drogą [Rozmowa dnia]
2024-03-11, 09:01Czy urzędnicy będą mieli zakaz korzystania z Tik-Toka? Czy będziemy mogli głosować w wyborach przez Internet? Jakie są powody tego, że nie wszędzie w naszym regionie powstały koalicje wyborcze KO-Nowa Lewica-Trzecia Droga? O tym… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2024-03-11, 06:00Czy urzędnicy będą mieli zakaz korzystania z Tik-Toka? Czy będziemy mogli głosować w wyborach przez Internet? Jakie są powody tego, że nie wszędzie w naszym regionie powstały koalicje wyborcze KO-Nowa Lewica-Trzecia Droga? O tym… Czytaj dalej »
Przyjechali, by wesprzeć swojego kandydata. Konwencja KO w Inowrocławiu
2024-03-10, 14:23Wojciecha Piniewskiego - kandydata na prezydenta Inowrocławia - poparli w niedzielę najważniejsi politycy Koalicji Obywatelskiej z regionu. Czytaj dalej »
Wojciech Piniewski zapowiada uruchomienie w Inowrocławiu programu in vitro
2024-03-09, 19:37Środki na finansowanie procedury zapłodnienia in vitro dla początkowo 10 par miałby zapewnić miejski program w Inowrocławiu. Pełniący obowiązki prezydenta miasta Wojciech Piniewski (Koalicja Obywatelska) i kandydat w nadchodzących… Czytaj dalej »
Bydgoska Prawica ma pomysł na Młyny Rothera. Chce, by powstało tu centrum gamingowe
2024-03-09, 18:15Kandydat Bydgoskiej Prawicy na prezydenta Bydgoszczy Łukasz Schreiber przedstawił pomysł stworzenia w odrestaurowanych XIX-wiecznych Młynach Rothera centrum gamingowego. Jego zdaniem to sposób na ożywienie obiektu i zwiększenie rozpoznawalności… Czytaj dalej »
Koalicja Obywatelska zaprezentowała kandydatów na toruńskich radnych [lista]
2024-03-09, 17:30Urzędnicy, społecznicy, ludzie kultury znajdują się wśród kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta Torunia. Są znane osoby - jak choćby obecni radni Bartłomiej Jóźwiak czy Michał Rzymyszkiewicz - ale pojawiły się też… Czytaj dalej »
Co zostało zrobione, co jest w planach? Prezydent Bruski o inwestycjach w Fordonie
2024-03-09, 14:56- Prace nad Fordońskim Centrum Kultury są zaawansowane - powiedział ubiegający się o reelekcję prezydent Rafał Bruski. W bydgoskim Fordonie podsumował dotychczasowe inwestycje w tej dzielnicy i zapowiedział kolejne. Czytaj dalej »
Wizja rozwoju Inowrocławia oczami trzech kandydatów na prezydenta miasta
2024-03-09, 12:57W Inowrocławiu odbyły się w piątek konferencje prasowe, w których wzięło udział troje kandydatów na prezydenta tego miasta. Jakimi pomysłami chcą przyciągnąć do siebie wyborców? Sprawdzał to nasz reporter Marcin Glapiak. Czytaj dalej »
Razem dla Bydgoszczy: Nasze miasto było jednym z pierwszych finansujących in vitro
2024-03-07, 21:00- Jesteśmy dumne z samorządowego wsparcia zabiegów in vitro - mówiły kandydatki komitetu Razem dla Bydgoszczy do Rady Miasta. Czytaj dalej »
Lewica walczy o władzę w Toruniu. Piotr Wielgus kandydatem na prezydenta
2024-03-07, 18:23Piotr Wielgus - działacz ruchów miejskich i ekspert zrównoważonego rozwoju lokalnego, ogłosił start w wyborach na prezydenta Torunia. - To najwyższy czas na dialog, miejską demokrację oraz włączanie mieszkańców w procesy decyzyjne… Czytaj dalej »