PO zapowiada walkę z bezrobociem w Kujawsko-Pomorskiem
Walkę z bezrobociem, program mający zwiększyć liczbę osób z wykształceniem wyższym oraz powiązanie całego regionu kujawsko-pomorskiego z drogą S-5 zapowiedział w niedzielę marszałek województwa Piotr Całbecki podczas konwencji wyborczej PO w Toruniu.
Walkę z bezrobociem, program mający zwiększyć liczbę osób z wykształceniem wyższym oraz powiązanie całego regionu kujawsko-pomorskiego z drogą S-5 zapowiedział w niedzielę marszałek województwa Piotr Całbecki podczas konwencji wyborczej PO w Toruniu.
„W ostatnim roku w województwie kujawsko-pomorskim spadło bezrobocie. Naszym największym problemem jest wciąż wysoka stopa bezrobocia, ale zaczynamy widzieć światło w tunelu. Osiągnęliśmy wreszcie próg poniżej 16 procent. Odzwierciedla to również stan naszej gospodarki, bowiem przeliczyliśmy, ile PKB wytwarzamy w regionie. Okazuje się, że jesteśmy powyżej średniej krajowej" - mówił Całbecki.
Zaznaczył, że "regionalna gospodarka ma się dobrze", ale brakuje miejsc pracy oraz skuteczniejszych metod motywacji osób, którzy są na długoterminowym bezrobociu.
Podkreślił również, że jednym z głównych celów do realizacji będzie edukacja, a ściślej mówiąc - zwiększenie odsetka osób z wykształceniem wyższym w regionie. Marszałek wskazał, że na Kujawach i Pomorzu jest on wciąż najniższy w kraju. Zmienić ma to m.in. promocja nauk ścisłych wśród uczniów gimnazjów, wsparcie programów dodatkowych zajęć w szkołach oraz systemy stypendialne. „Musimy też zastanowić się nad tym, jak motywować nauczycieli i szkoły do lepszej edukacji" - dodał Całbecki.
W zakresie służby zdrowia zwrócił uwagę na inwestycje realizowane we wszystkich lecznicach powiatowych i wojewódzkich w regionie. Zaznaczył, że sporo do zrobienia jest jeszcze w szpitalach klinicznych w Bydgoszczy.
„Jeśli chodzi o infrastrukturę drogową - zrobiliśmy tyle, ile mogliśmy. Na naszych oczach doszło do rewolucji, o której nie pamiętamy - nie było autostrady, a ona już jest. Musimy jednak stworzyć silne powiązanie całego regionu z przyszłą S-5 drogami krajowymi i wojewódzkimi. To nasz priorytet. Pytanie, skąd wziąć pieniądze, skoro nowa perspektywa unijna da nam około 400 mln euro na realizację inwestycji drogowych? To mało, jak na skalę projektów do wykonania w naszym regionie" - poinformował Całbecki.
Zapowiedział, że wyjściem ma być realizacja przedsięwzięć drogowych w województwie w partnerstwie publiczno-prywatnym. Prowadzone jest już postępowanie przetargowe na wyłonienie firmy, której powierzone zostaną i inwestycje, i utrzymanie dróg przez 30 lat.
Marszałek mówił również o planach dotyczących rozwoju projektu BiT City, który polega na połączeniu linią szybkiej kolei metropolitalnej obu stolic regionu (Bydgoszczy i Torunia) oraz zintegrowaniu ich systemów komunikacji publicznej. Jak podkreślił Całbecki, docelowo BiT City ma objąć cały region. „Musi nastąpić rozwój w zakresie transportu publicznego, ponieważ ponosimy wciąż ogromne koszty związane chociażby z dopłatami do przewozów regionalnych" - wskazywał.
Wspomniał również o kontrakcie terytorialnym, w którym dla Kujaw i Pomorza zarezerwowane zostanie 25 mld zł.
Podczas konwencji głos zabrał również wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński, który mówił o samorządności terytorialnej. „Jest ona jednym z najważniejszych sposobów realizacji naszej wolności. Pojęcie to było kiedyś nieznane. Samorząd pracowniczy - to było coś. W marcu 90. roku uchwalono ustawę o samorządzie terytorialnym - fundamencie państwa. Wiedzieliśmy wtedy, że muszą powstać kolejne piętra tego fundamentu. I one powstały - myślę o powiatach i województwie. W roku 99. powstało to województwo. Po raz piąty jego mieszkańcy mają zdecydować o tym, kto będzie ich reprezentował. (…) Życzę państwu, abyście potrafili do nich dotrzeć, przekonać do naszego programu, a potem go realizować" - powiedział Wyrowiński.
Wybory do sejmików, rad powiatowch i gminnych oraz na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędą się 16 listopada. (PAP)
Zobacz także
Piękno nie zna wieku. W Bydgoszczy rozpoczął się nabór do konkursu Miss 80+. Znamy wymagania
2025-10-14, 18:36Wiek to tylko liczba - przekonują organizatorzy Wyborów Miss 80+ i zachęcają panie do udziału w konkursie. W lutym przyszłego roku czeka nas już trzecia edycja tego wydarzenia. Czytaj dalej »
Gruzja. Policja użyła armatek wodnych, aby odeprzeć demonstrantów w Tbilisi od pałacu prezydenckiego
2025-10-04, 20:06W Gruzji trwają wybory do władz lokalnych. Opozycja wezwała do protestów przeciw rządzącej partii Gruzińskie Marzenie. Według AFP w demonstracji w stolicy wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Czytaj dalej »
Szymon Hołownia nie będzie ubiegał się o stanowisko przewodniczącego Polski 2050
2025-09-27, 14:18Lider i założyciel Polski 2050 Szymon Hołownia przekazał, że nie będzie ubiegał się o funkcję przewodniczącego partii. Wskazał, że nadszedł odpowiedni moment, aby przekazać „pałeczkę w sztafecie”. Czytaj dalej »
Włocławek: Zarzuty dla 9 osób po zamienieniu wyników w wyborach prezydenckich
2025-09-03, 12:28Dziewięć osób usłyszało zarzuty po zamienieniu wyników w II turze wyborów prezydenckich w komisji nr 4 w Wieńcu (woj. kujawsko-pomorskie). Przyczyną zamiany miały być błędy proceduralne. Czytaj dalej »
Mija pięć lat od sfałszowanych wyborów na Białorusi. Przypominała o tym manifestacja w Bydgoszczy
2025-08-09, 20:11Białorusini z naszego regionu przypominają, że mija pięć lat od sfałszowanych wyborów w ich kraju, a wielu ludzi jest represjonowanych. Manifestacja odbyła się na moście Staromiejskim w Bydgoszczy. Jej uczestnicy mówili, że kilka… Czytaj dalej »
Zaprzysiężenie prezydenta lada moment, a plakatów wyborczych nie brakuje! Kto powinien je sprzątnąć?
2025-08-04, 20:26Minęły ponad dwa miesiące od wyborów prezydenckich, a w wielu miejscach regionu wciąż wiszą bilbordy i plakaty wyborcze. Zgodnie z kodeksem wyborczym powinny zniknąć do 1 lipca. Czy przeszkadzają, kto powinien je uprzątnąć i co… Czytaj dalej »
Głosy przeliczono powtórnie. Różnice są, ale wynik wyborów prezydenckich bez zmian
2025-07-25, 19:02Karol Nawrocki powinien był otrzymać 1538 głosów mniej, a Rafał Trzaskowski o 1541 głosów więcej, niż informowała Państwowa Komisja Wyborcza. Prokuratura Krajowa stwierdziła, że błędy w komisjach wyborczych nie miały jednak… Czytaj dalej »
Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP
2025-07-01, 19:06Decyzję sądu przedstawił we wtorek przewodniczący Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Krzysztof Wiak. Czytaj dalej »
Protesty wyborcze. Spór między Sądem Najwyższym a Prokuratorem Generalnym
2025-06-30, 19:54- Sąd Najwyższy uniemożliwił Prokuratorowi Generalnemu zapoznanie się z aktami dotyczącymi protestów wyborczych; stanowi to rażące naruszenie zasad określonych w Kodeksie wyborczym, ustawie o Sądzie Najwyższym oraz Kodeksie postępowania… Czytaj dalej »
W Sądzie Najwyższym posiedzenia jawne ws. protestów przeciw wyborowi prezydenta. Trwają manifestacje
2025-06-27, 12:16W piątek rano w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego rozpoczęła się seria trzech posiedzeń jawnych w sprawie protestów przeciwko wyborowi prezydenta - m.in. tych, w związku z którymi zdecydowano o weryfikacji… Czytaj dalej »