PO zapowiada walkę z bezrobociem w Kujawsko-Pomorskiem
Walkę z bezrobociem, program mający zwiększyć liczbę osób z wykształceniem wyższym oraz powiązanie całego regionu kujawsko-pomorskiego z drogą S-5 zapowiedział w niedzielę marszałek województwa Piotr Całbecki podczas konwencji wyborczej PO w Toruniu.
Walkę z bezrobociem, program mający zwiększyć liczbę osób z wykształceniem wyższym oraz powiązanie całego regionu kujawsko-pomorskiego z drogą S-5 zapowiedział w niedzielę marszałek województwa Piotr Całbecki podczas konwencji wyborczej PO w Toruniu.
„W ostatnim roku w województwie kujawsko-pomorskim spadło bezrobocie. Naszym największym problemem jest wciąż wysoka stopa bezrobocia, ale zaczynamy widzieć światło w tunelu. Osiągnęliśmy wreszcie próg poniżej 16 procent. Odzwierciedla to również stan naszej gospodarki, bowiem przeliczyliśmy, ile PKB wytwarzamy w regionie. Okazuje się, że jesteśmy powyżej średniej krajowej" - mówił Całbecki.
Zaznaczył, że "regionalna gospodarka ma się dobrze", ale brakuje miejsc pracy oraz skuteczniejszych metod motywacji osób, którzy są na długoterminowym bezrobociu.
Podkreślił również, że jednym z głównych celów do realizacji będzie edukacja, a ściślej mówiąc - zwiększenie odsetka osób z wykształceniem wyższym w regionie. Marszałek wskazał, że na Kujawach i Pomorzu jest on wciąż najniższy w kraju. Zmienić ma to m.in. promocja nauk ścisłych wśród uczniów gimnazjów, wsparcie programów dodatkowych zajęć w szkołach oraz systemy stypendialne. „Musimy też zastanowić się nad tym, jak motywować nauczycieli i szkoły do lepszej edukacji" - dodał Całbecki.
W zakresie służby zdrowia zwrócił uwagę na inwestycje realizowane we wszystkich lecznicach powiatowych i wojewódzkich w regionie. Zaznaczył, że sporo do zrobienia jest jeszcze w szpitalach klinicznych w Bydgoszczy.
„Jeśli chodzi o infrastrukturę drogową - zrobiliśmy tyle, ile mogliśmy. Na naszych oczach doszło do rewolucji, o której nie pamiętamy - nie było autostrady, a ona już jest. Musimy jednak stworzyć silne powiązanie całego regionu z przyszłą S-5 drogami krajowymi i wojewódzkimi. To nasz priorytet. Pytanie, skąd wziąć pieniądze, skoro nowa perspektywa unijna da nam około 400 mln euro na realizację inwestycji drogowych? To mało, jak na skalę projektów do wykonania w naszym regionie" - poinformował Całbecki.
Zapowiedział, że wyjściem ma być realizacja przedsięwzięć drogowych w województwie w partnerstwie publiczno-prywatnym. Prowadzone jest już postępowanie przetargowe na wyłonienie firmy, której powierzone zostaną i inwestycje, i utrzymanie dróg przez 30 lat.
Marszałek mówił również o planach dotyczących rozwoju projektu BiT City, który polega na połączeniu linią szybkiej kolei metropolitalnej obu stolic regionu (Bydgoszczy i Torunia) oraz zintegrowaniu ich systemów komunikacji publicznej. Jak podkreślił Całbecki, docelowo BiT City ma objąć cały region. „Musi nastąpić rozwój w zakresie transportu publicznego, ponieważ ponosimy wciąż ogromne koszty związane chociażby z dopłatami do przewozów regionalnych" - wskazywał.
Wspomniał również o kontrakcie terytorialnym, w którym dla Kujaw i Pomorza zarezerwowane zostanie 25 mld zł.
Podczas konwencji głos zabrał również wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński, który mówił o samorządności terytorialnej. „Jest ona jednym z najważniejszych sposobów realizacji naszej wolności. Pojęcie to było kiedyś nieznane. Samorząd pracowniczy - to było coś. W marcu 90. roku uchwalono ustawę o samorządzie terytorialnym - fundamencie państwa. Wiedzieliśmy wtedy, że muszą powstać kolejne piętra tego fundamentu. I one powstały - myślę o powiatach i województwie. W roku 99. powstało to województwo. Po raz piąty jego mieszkańcy mają zdecydować o tym, kto będzie ich reprezentował. (…) Życzę państwu, abyście potrafili do nich dotrzeć, przekonać do naszego programu, a potem go realizować" - powiedział Wyrowiński.
Wybory do sejmików, rad powiatowch i gminnych oraz na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędą się 16 listopada. (PAP)
Zobacz także
Błaszczak o obowiązkowej służbie wojskowej: Przez politykę PO może być konieczna
2024-06-04, 20:12- Na razie nie ma konieczności przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej, ale polityka Platformy Obywatelskiej może to zmienić - prognozował we Włocławku były minister obrony narodowej i wicepremier w rządzie Prawa i Sprawiedliwości… Czytaj dalej »
Region pamięta o wyborach z 1989 roku. „4 czerwca to taka data, jak 11 listopada”
2024-06-04, 17:34Między innymi w Toruniu i Bydgoszczy uczczono 35. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu. - 4 czerwca 1989 roku to przełomowa data - podkreślił w Toruniu działacz opozycji antykomunistycznej, były wicemarszałek… Czytaj dalej »
Gospodarka Unii Europejskiej tematem drugiej debaty wyborczej w PR PiK [wideo]
2024-06-04, 13:05We wtorek (4 czerwca) goście zebrani w studiu Polskiego Radia PiK rozmawiali o gospodarce UE - między innymi o tym, jak zwiększyć jej konkurencyjność. Czytaj dalej »
Politolog: Eurowybory są ważne. Znaczna część prawa krajowego to prawo UE [Rozmowa Dnia]
2024-06-03, 09:03- Nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak istotny wpływ ma Parlament Europejski, legislacja UE, na nasze życie, postrzegamy też PE, Brukselę, jako coś odległego - tutaj doszukiwałbym się przyczyn - mówi o niskiej frekwencji w eurowyborach… Czytaj dalej »
Debaty wyborcze z kandydatami do Parlamentu Europejskiego w Polskim Radiu PiK!
2024-06-02, 13:17Od poniedziałku do czwartku (3-6 czerwca) będą odbywać się w Polskim Radiu PiK debaty z kandydatami w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Będzie można słuchać ich na antenie oraz oglądać na naszym kanale na YouTube. Czytaj dalej »
Marek Wojtkowski chce wystartować w wyborach do Senatu. Zadecydują o tym władze PO
2024-06-01, 14:48- Jeśli Pakt Senacki zadecyduje, że kandydata wystawia Platforma Obywatelska, to wystartuję w wyborach do Senatu - oświadczył Marek Wojtkowski, były prezydent Włocławka, obecnie członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Czytaj dalej »
Gawkowski w Toruniu: Lewica chce stworzenia Europejskiego Programu Mieszkaniowego
2024-05-31, 15:00Wybrane postulaty w wyborach do Parlamentu Europejskiego przedstawili w Toruniu czołowi politycy Lewicy. Lider Lewicy, europoseł Robert Biedroń podkreślał też, że wybory są prowadzone w bardzo trudnym czasie, ale są niezwykle ważne… Czytaj dalej »
O to będą walczyć bydgoskie kandydatki Lewicy do Parlamentu Europejskiego
2024-05-30, 09:50O rozwoju praw kobiet i lepszej edukacji mówiły bydgoskie kandydatki Lewicy do Europarlamentu. To była nauczycielka fizyki w VI LO i obecna nauczycielka matematyki w szkole podstawowej, dawna zastępczyni prezydenta Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Nagrody za najwyższą frekwencję i najciekawszą kampanię. Marszałek o wyborach do UE
2024-05-29, 17:40- Parlament Europejski nie jest tak odległy od naszych spraw, jak się czasem wydaje. Proszę wszystkich o udział w wyborach 9 czerwca - mówił podczas marszałek Piotr Całbecki ogłaszając kampanię profrekwencyjną samorządu województwa… Czytaj dalej »
O mandat w PE ubiega się 154 obecnych parlamentarzystów: 146 posłów i ośmiu senatorów
2024-05-29, 09:14Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Łącznie o 53 mandaty w europarlamencie powalczy 1020 kandydatów. Średnio, o jeden mandat w Polsce ubiega się 19 kandydatów. Czytaj dalej »