Marek Gralik o funkcjonowaniu Straży Miejskiej
Szybko, skutecznie, profesjonalnie - tak zdaniem kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Bydgoszczy powinna funkcjonować Straż Miejska.
Na czwartkowej (23.10) konferencji prasowej Marek Gralik mówił o bezpieczeństwie w mieście, skupiając się głównie na działaniu bydgoskiej Straży Miejskiej.
Marek Gralik jest jednym z ośmiu kandydatów PiS ubiegających się o stanowisko prezydenta Bydgoszczy.
--------------------------------------------------------------------------------------------Kandydat PiS na prezydenta: straż miejska nie zostanie zlikwidowana
Bezpieczeństwo mieszkańców ma być jednym z priorytetów kandydata PiS na prezydenta Bydgoszczy Marka Gralika, który zapowiada m.in., że nie zlikwiduje straży miejskiej, ale będzie oczekiwał od niej zarówno stanowczości, jak i większej wyrozumiałości.
„Straż miejska powinna służyć mieszkańcom, realizując swoje ustawowe zadania, czyli m.in. ochronę spokoju bydgoszczan. Ale będę od niej wymagał nieco innego zachowania niż to, które znamy dziś” – podkreślił Gralik podczas czwartkowej konferencji.
Jego zdaniem strażnicy muszą być stanowczy wtedy, kiedy mają do czynienia z aktami wandalizmu, przemocy czy wulgarnym zachowaniem, zatem w sytuacjach, w których - jak podkreślił - zagrożone jest zdrowie, życie lub mienie.
„Ale mogliby być bardziej spolegliwi, gdy zagrożenia takiego nie ma. Czy do samochodu, który mimo zakazu, został zaparkowany w niewłaściwym miejscu, trzeba od razy wzywać lawetę? Oczywiście, wezwanie takie jest uzasadnione, jeżeli auto zagraża ruchowi drogowemu” – zaznaczył Gralik.
Jak dodał, jeśli wygra wybory, nie będzie oczekiwał od straży miejskiej wykonania planu w zakresie realizacji wpływów z mandatów do budżetu miasta. W ocenie Gralika pułap takich wpływów powinien być ustanowiony na minimalnym, symbolicznym poziomie.
„Tymczasem obecnie wynosi on 3 mln zł. Dlatego, chcąc nie chcąc, straż miejska zobligowana jest osiągać określone wpływy. Z moich obliczeń wynika, że zyski te wcale nie przekładają się na wydatki ponoszone przez miasto na inwestycje związane z bezpieczeństwem mieszkańców” – poinformował kandydat na prezydenta Bydgoszczy.
Podkreślił również, że chciałby ograniczyć liczbę fotoradarów, ponieważ - jak stwierdził - „uczyniono z nich maszynki do zarabiania pieniędzy na rzecz budżetu miasta”, pozbawiając je tym samym funkcji prewencyjnej.
W kwestii bezpieczeństwa w mieście, Gralik odniósł się też do policji i straży pożarnej. Powiedział, że jeśli zostanie prezydentem Bydgoszczy, zapewni policjantom nowe pojazdy, a strażakom specjalistyczny sprzęt.
Gralik z wykształcenia jest filologiem angielskim. Pracuje jako nauczyciel w Liceum Ogólnokształcącym nr 5 w Bydgoszczy i jest kierownikiem Studium Języków Obcych w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej.
W 1991 r. wstąpił do ZChN, w którym działał do końca lat 90., będąc prezesem kujawsko-pomorskiego zarządu partii. Od 2003 r. jest członkiem PiS. Zasiada w Radzie Miasta Bydgoszczy od 1998 r.; obecnie jest szefem klubu PiS i przewodniczącym komisji edukacji.
Gralik został wybrany kandydatem na prezydenta Bydgoszczy w wewnętrznych wyborach PiS, które obyły się pod koniec kwietnia. Jako jedyny ubiegał się o nominację, uzyskując poparcie na poziomie 94,3 proc.
Rywalami Gralika o fotel prezydenta Bydgoszczy są obecny prezydent Rafał Bruski (PO), a także Piotr Cyprys (prezes stowarzyszenia Metropolia Bydgoska), Konstanty Dombrowicz (prezydent miasta w latach 2002-2010, bezpartyjny), Anna Mackiewicz (KKW SLD Lewica Razem), Małgorzata Stawicka (była członek zarządu Spółki Wodnej "Kapuściska" - Oczyszczalni Ścieków, bezpartyjna), Marcin Sypniewski (prezes bydgoskiego oddziału Kongresu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego) oraz Mariusz Nowowiejski z KWW "Przyszłość" Mariusz Nowowiejski (przedsiębiorca, właściciel zespołu szkół, bezpartyjny). (PAP)
Zobacz także
Sejm: rząd premiera Mateusza Morawieckiego z wotum zaufania
2020-06-04, 17:58Sejm zagłosował i jest wotum zaufania do rządu premiera Morawieckiego. Za wnioskiem zgłoszonym przez szefa rządu było 235 posłów. Przeciw 219. Dwóch wstrzymało się od głosu. Czytaj dalej »
Rocznica wyborów 4 czerwca. Jan Wyrowiński: Sen zaczął się spełniać
2020-06-04, 11:34- To jeden z najszczęśliwszych dni w moim życiu - tak o 4 czerwca 1989 roku mówi były marszałek Senatu Jan Wyrowiński. Dokładnie 31 lat temu w Polsce odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne. Czytaj dalej »
Podpisy pod kandydaturą Trzaskowskiego zbierane w urzędzie? Donos się nie potwierdził
2020-06-03, 16:10Postępowanie w sprawie rzekomego zbierania podpisów w Urzędzie Miasta w Świeciu, pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego, zostało umorzone przez policję. Czytaj dalej »
Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca - ogłosiła Elżbieta Witek, marszałek Sejmu
2020-06-03, 12:14Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w środę 3 czerwca podała termin wyborów prezydenckich. - PKW nie zgłosiła uwag do kalendarza wyborczego, niedługo moje postanowienie zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw i ruszy kampania wyborcza… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia: - Zamieszanie wokół wyborów prezydenckich wreszcie się kończy
2020-06-03, 11:27- Chaos związany z wyborami jest skutkiem politycznych kłótni, za które winę ponosi każda ze stron - uważa dr Sławomir Sadowski, gość Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK. Czytaj dalej »
Prezydent podpisał ustawę w sprawie organizacji wyborów
2020-06-02, 21:42Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 roku z możliwością głosowania korespondencyjnego - poinformował we wtorek na Twitterze rzecznik… Czytaj dalej »
Poseł Tomasz Lenz mówi: sprawdzam. Chodzi o wyborcze obietnice Andrzeja Dudy
2020-06-02, 17:55Poseł Tomasz Lenz rozlicza obietnice prezydenta Andrzeja Dudy. Jak wskazuje toruński polityk Platformy Obywatelskiej, najważniejsze niezrealizowane z ostatniej kampanii wyborczej postulaty to między innymi podniesienie kwoty wolnej od… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia z Tomaszem Latosem: - W co gra opozycja? W destabilizację i chaos
2020-05-27, 10:30Gość Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK przypuszcza, że jedna z poprawek senackich ma spowodować przesunięcie wyborów prezydenckich na dni po 6 sierpnia. Czytaj dalej »
W urzędzie zbierano podpisy pod kandydaturą na prezydenta? Sprawdza to policja
2020-05-26, 20:25Policja prowadzi postępowanie sprawdzające w związku z zawiadomieniem o zbieraniu w Świeciu podpisów pod jedną z kandydatur na prezydenta - poinformował oficer prasowy tamtejszej komendy powiatowej st. sierż Damian Jankowski. Czytaj dalej »
Europoseł Karski: Mechanizm „ulica i zagranica” przed wyborami to standard [wywiad]
2020-05-26, 10:42- Przed wyborami zawsze uruchamiany jest mechanizm „ulica i zagranica” - uważa europoseł Karol Karski, który był dziś gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK. Eurodeputowany określił w ten sposób wczorajszą debatę w Parlamencie… Czytaj dalej »