Anna Mackiewicz o polityce społecznej w Bydgoszczy
Bydgoszcz jest biedna. Bydgoszcz się wyludnia i starzeje. Potrzebne są działania w ramach polityki społecznej - mówią działacze SLD. Anna Mackiewicz, kandydatka tej partii na prezydenta Bydgoszczy, przedstawiała swoje propozycje w tej dziedzinie.
Sklepy i apteki społeczne, nowe centra aktywności i integracji społecznej dla seniorów, bezrobotnych i niepełnosprawnych, restrukturyzacja Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - to tylko niektóre pomysły lewicy na politykę społeczną w Bydgoszczy.
---------------------------------------------------------------------------------------
Kandydatka SLD Lewica Razem na prezydenta o polityce społecznej
Działania w celu zwiększenie aktywności osób niepełnosprawnych oraz seniorów, a także miejsca pracy dla uczestników Zakładu Aktywności Zawodowej zapowiedziała kandydatka KKW SLD Lewica Razem na prezydenta Bydgoszczy Anna Mackiewicz. Mają jej w tym pomóc powołani do tego celu pełnomocnicy.
Mackiewicz uważa, że mieszkańcy Bydgoszczy - starsi, niepełnosprawni czy chorzy, a także ich opiekunowie - powinni zawsze liczyć na pomoc miasta. "Zależy mi również na większej niż obecna integracji społecznej osób starszych i niepełnosprawnych, którzy mają prawo do dostępu do kultury i rekreacji. Dziś wszelkie oferty kierowane są tylko do niektórych mieszkańców" - zauważyła w środę kandydatka na prezydenta SLD Lewica Razem. Jak zadeklarowała zamierza zwiększyć w Bydgoszczy liczbę miejsc przyjaznych seniorom i niepełnosprawnym.
Zdaniem Mackiewicz miastu potrzebny jest też kolejny zakład opiekuńczo-leczniczy, ponieważ w Bydgoszczy funkcjonuje tylko jedna taka placówka, co - jak uznała - nie wystarcza na potrzeby przewlekle chorych pacjentów. „Planuję stworzyć odpowiednie warunki, dzięki którym budowa zakładu będzie opłacalna dla inwestorów, nie zaś spoczywała na barkach miasta" - mówiła kandydatka.
Jak zaznaczyła, realizacja powyższych planów możliwa będzie tylko z pomocą ekspertów - pełnomocników. Mackiewicz zapowiedziała, że pierwszym, którego powoła po objęciu funkcji prezydenta Bydgoszczy będzie pełnomocnik do spraw osób niepełnosprawnych, kolejnym - do spraw współpracy z przedsiębiorcami i inwestorami.
„Miejsca pracy dla uczestników Centrum Integracji Społecznej czy Zakładu Aktywności Zawodowej mają szansę powstać tylko przy współpracy z przedsiębiorcami i Urzędem Pracy" - podkreśliła.
Kandydatka zamierza też zreorganizować Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który, jak wskazała, prowadzi obecnie zbyt wiele zadań. Mackiewicz zapowiedziała również m.in. możliwość dotacji żłobków niepublicznych przez samorząd oraz utworzenie sklepów i aptek społecznych działających w charakterze non-profit.
Anna Mackiewicz jest nauczycielką matematyki. Od 20 lat nieprzerwanie zasiada w Radzie Miasta Bydgoszczy, obecnie jest wiceprzewodniczącą rady. Wcześniej, przez dwie kadencje przewodniczyła Komisji Edukacji i przez jedną - Komisji Polityki Społecznej. W przeszłości przez sześć lat była radną Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy.
Rywalami Mackiewicz o fotel prezydenta Bydgoszczy są obecny prezydent Rafał Bruski (PO), a także Piotr Cyprys (prezes stowarzyszenia Metropolia Bydgoska), Konstanty Dombrowicz (prezydent miasta w latach 2002-2010, bezpartyjny), Marek Gralik (szef klubu radnych PiS), Małgorzata Stawicka (była członek zarządu Spółki Wodnej "Kapuściska" - Oczyszczalni Ścieków, bezpartyjna), Marcin Sypniewski (prezes bydgoskiego oddziału Kongresu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego) oraz Mariusz Nowowiejski z KWW "Przyszłość" Mariusz Nowowiejski (przedsiębiorca, właściciel zespołu szkół, bezpartyjny). (PAP)
Zobacz także
Remonty dworców w Toruniu i Mogilnie. „Kolej się prężnie rozwija, inaczej niż za rządów PO i PSL"
2023-10-04, 21:00- Przez ostatnie lata intensywnie rozwija się infrastruktura kolejowa, która w dużej mierze została zaprzepaszczona za czasu rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego - mówił podczas konferencji przy dworcu w… Czytaj dalej »
Posłanki PO: Polska szkoła jest źle zarządzana, a pensje nauczycieli bardzo niskie
2023-10-04, 20:26Posłanki PO Iwona Kozłowska oraz Magdalena Łośko skrytykowały w Bydgoszczy obecny system edukacji w Polsce. Czytaj dalej »
Posiłki dla dzieci i wspieranie talentów. Szkoły korzystają z rządowych programów
2023-10-04, 20:02Poseł Prawa i Sprawiedliwości Ewa Kozanecka wspólnie z burmistrzem Janowca Wielkopolskiego Leszkiem Grzeczką podsumowała inwestycje, jakie udało się zrealizować z rządowych programów „Posiłek w szkole i w domu” oraz „Laboratoria… Czytaj dalej »
Posłanka Borowiak: Grozi nam zalew imigrantów, tylko referendum to zatrzyma
2023-10-04, 19:30We Włocławku działacze Prawa i Sprawiedliwości zachęcali mieszkańców do udziału w zbliżającym się referendum. Czytaj dalej »
Minister Moskwa w Nakle: Przeznaczymy 140 mln zł na odbetonowanie mniejszych miast
2023-10-04, 19:01Startuje program odbetonowania miast liczących do 50 tys., samorządy mogą już składać wnioski na realizację inwestycji do 2 mln zł - powiedziała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Nakle nad Notecią. Czytaj dalej »
Marcin Sypniewski w Tucholi: Młodzi muszą uciekać za pracą do większych miejscowości
2023-10-04, 18:27Kandydaci Konfederacji w wyborach do Sejmu i Senatu odwiedzili w środę Tucholę. Spotkali się najpierw z mieszkańcami, a potem z dziennikarzami. Czytaj dalej »
Minister Ziobro w regionie. Mówił o karze śmierci i immunitecie marszałka Grodzkiego
2023-10-04, 17:59Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro w środę odwiedzał nasz region. We Włocławku mówił, że jest za karą śmierci, a w Toruniu zapowiedział, że w najbliższych dniach przedstawi kolejny wniosek do Senatu… Czytaj dalej »
Jan Rulewski rekomenduje Norberta Pietrykowskiego - lidera bydgoskiej listy Trzeciej Drogi
2023-10-04, 17:28Pięć postulatów w drodze do Sejmu przedstawili w Bydgoszczy kandydaci Trzeciej Drogi z ramienia Polski 2050 Szymona Hołowni. Lider listy Norbert Pietrykowski zaapelował o zajęcie się - ponad podziałami - sprawą zanieczyszczeń po… Czytaj dalej »
Stowarzyszenia patriotyczne z Bydgoszczy poparły PiS. „Oni są po prostu wiarygodni”
2023-10-04, 16:29Bydgoskie Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w PRL „Przymierze” i „Idee Solidarności 1980-1989” zachęcają do głosowania na Prawo i Sprawiedliwość. Podczas spotkania z mediami wyraziły poparcie dla tej partii. Czytaj dalej »
Władysław Kosiniak-Kamysz w Grudziądzu: Trzecia Droga chce dostępności programu in vitro
2023-10-04, 13:36Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz w Grudziądzu skrytykował obecne rządy Zjednoczonej Prawicy. Jak uważa, odebrały one samorządom część pieniędzy. Lider Trzeciej Drogi powiedział też, że formacja… Czytaj dalej »