Anna Mackiewicz o polityce społecznej w Bydgoszczy
Bydgoszcz jest biedna. Bydgoszcz się wyludnia i starzeje. Potrzebne są działania w ramach polityki społecznej - mówią działacze SLD. Anna Mackiewicz, kandydatka tej partii na prezydenta Bydgoszczy, przedstawiała swoje propozycje w tej dziedzinie.
Sklepy i apteki społeczne, nowe centra aktywności i integracji społecznej dla seniorów, bezrobotnych i niepełnosprawnych, restrukturyzacja Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - to tylko niektóre pomysły lewicy na politykę społeczną w Bydgoszczy.
---------------------------------------------------------------------------------------
Kandydatka SLD Lewica Razem na prezydenta o polityce społecznej
Działania w celu zwiększenie aktywności osób niepełnosprawnych oraz seniorów, a także miejsca pracy dla uczestników Zakładu Aktywności Zawodowej zapowiedziała kandydatka KKW SLD Lewica Razem na prezydenta Bydgoszczy Anna Mackiewicz. Mają jej w tym pomóc powołani do tego celu pełnomocnicy.
Mackiewicz uważa, że mieszkańcy Bydgoszczy - starsi, niepełnosprawni czy chorzy, a także ich opiekunowie - powinni zawsze liczyć na pomoc miasta. "Zależy mi również na większej niż obecna integracji społecznej osób starszych i niepełnosprawnych, którzy mają prawo do dostępu do kultury i rekreacji. Dziś wszelkie oferty kierowane są tylko do niektórych mieszkańców" - zauważyła w środę kandydatka na prezydenta SLD Lewica Razem. Jak zadeklarowała zamierza zwiększyć w Bydgoszczy liczbę miejsc przyjaznych seniorom i niepełnosprawnym.
Zdaniem Mackiewicz miastu potrzebny jest też kolejny zakład opiekuńczo-leczniczy, ponieważ w Bydgoszczy funkcjonuje tylko jedna taka placówka, co - jak uznała - nie wystarcza na potrzeby przewlekle chorych pacjentów. „Planuję stworzyć odpowiednie warunki, dzięki którym budowa zakładu będzie opłacalna dla inwestorów, nie zaś spoczywała na barkach miasta" - mówiła kandydatka.
Jak zaznaczyła, realizacja powyższych planów możliwa będzie tylko z pomocą ekspertów - pełnomocników. Mackiewicz zapowiedziała, że pierwszym, którego powoła po objęciu funkcji prezydenta Bydgoszczy będzie pełnomocnik do spraw osób niepełnosprawnych, kolejnym - do spraw współpracy z przedsiębiorcami i inwestorami.
„Miejsca pracy dla uczestników Centrum Integracji Społecznej czy Zakładu Aktywności Zawodowej mają szansę powstać tylko przy współpracy z przedsiębiorcami i Urzędem Pracy" - podkreśliła.
Kandydatka zamierza też zreorganizować Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który, jak wskazała, prowadzi obecnie zbyt wiele zadań. Mackiewicz zapowiedziała również m.in. możliwość dotacji żłobków niepublicznych przez samorząd oraz utworzenie sklepów i aptek społecznych działających w charakterze non-profit.
Anna Mackiewicz jest nauczycielką matematyki. Od 20 lat nieprzerwanie zasiada w Radzie Miasta Bydgoszczy, obecnie jest wiceprzewodniczącą rady. Wcześniej, przez dwie kadencje przewodniczyła Komisji Edukacji i przez jedną - Komisji Polityki Społecznej. W przeszłości przez sześć lat była radną Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy.
Rywalami Mackiewicz o fotel prezydenta Bydgoszczy są obecny prezydent Rafał Bruski (PO), a także Piotr Cyprys (prezes stowarzyszenia Metropolia Bydgoska), Konstanty Dombrowicz (prezydent miasta w latach 2002-2010, bezpartyjny), Marek Gralik (szef klubu radnych PiS), Małgorzata Stawicka (była członek zarządu Spółki Wodnej "Kapuściska" - Oczyszczalni Ścieków, bezpartyjna), Marcin Sypniewski (prezes bydgoskiego oddziału Kongresu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego) oraz Mariusz Nowowiejski z KWW "Przyszłość" Mariusz Nowowiejski (przedsiębiorca, właściciel zespołu szkół, bezpartyjny). (PAP)
Zobacz także
Mentzen poparł Macieja Cichowicza. „Widzi, jakie Toruń ma problemy, ma na nie pomysł”
2024-04-04, 15:11- W Toruniu od lat nie funkcjonuje opozycja, to miasto bez wizji i perspektyw, czas to wreszcie zmienić - mówił w Toruniu poseł Sławomir Mentzen. Lider Konfederacji liczy na to, że podczas najbliższych wyborów samorządowych uda się… Czytaj dalej »
Kandydaci do sejmiku o zdrowiu i pomocy społecznej. Debata w Polskim Radiu PiK [wideo, zdjęcia]
2024-04-04, 13:07W czwartek (4 kwietnia) w Polskim Radiu PiK odbyła się kolejna debata wyborcza z kandydatami do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Czytaj dalej »
Druga tura wyborów w Toruniu? Gulewski opublikował badania, Noga chce powołania pełnomocników
2024-04-03, 21:33Paweł Gulewski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Torunia przedstawił badania, z których wynika, że będzie druga tura wyborów w tym mieście. Sam liczy na uzyskanie 38 procent. Czytaj dalej »
15-minutowe miasto, pozwy komitetów i słyszalny głos kobiet. Kolejny dzień kampanii w Bydgoszczy
2024-04-03, 13:5015-minutowe miasto - to propozycja Joanny Czerskiej-Thomas na poprawę jakości życia w Bydgoszczy. Bydgoska Prawica podkreślała znaczenie wydatków na kulturę, a na placu Praw Kobiet swoje postulaty wygłosiły kandydatki ugrupowania… Czytaj dalej »
Kandydaci do sejmiku o kulturze i nauce w regionie. Debata w Polskim Radiu PiK [wideo, zdjęcia]
2024-04-03, 08:38W Polskim Radiu PiK zakończyła się druga debata wyborcza z kandydatami do sejmiku kujawsko-pomorskiego. Czytaj dalej »
Krzysztof Gawkowski: Bydgoszcz skorzysta na władzy „Koalicji 15 października”
2024-04-02, 20:37- Bydgoszcz pod rządami Rafała Bruskiego (jako prezydenta miasta) będzie mogła liczyć na wsparcie polskiego rządu - zadeklarował podczas konferencji na bydgoskim Starym Rynku Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji w… Czytaj dalej »
Czarzasty poparł we Włocławku Krzysztofa Kukuckiego, kandydata Lewicy na prezydenta
2024-04-02, 19:14Lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty promował we Włocławku senatora Krzysztofa Kukuckiego z Lewicy w jego walce o fotel prezydenta miasta. Czytaj dalej »
„Kocham Toruń” obiecuje obniżenie podatków. Mieszkańcy mają oszczędzić 17 mln zł
2024-04-02, 17:54- Zostawimy w kieszeniach torunian więcej pieniędzy, bez uszczerbku dla funkcjonowania miasta - zapewniał w Toruniu kandydat na prezydenta Dariusz Kubicki. Komitet „Kocham Toruń” zaprezentował też kandydatów na wiceprezydentów. Czytaj dalej »
Strzemięcin i Rządz zmienią swoje oblicze? Prezydent Glamowski przedstawił plany inwestycyjne
2024-04-02, 12:56Kampania samorządowa wychodzi na ostatnią prostą. W Grudziądzu prezydent Maciej Glamowski, ubiegający się o reelekcję przedstawił plany inwestycyjne na osiedlu Strzemięcin i Rządz. Czytaj dalej »
Promocja regionu, sport i wsparcie turystyki. Debata kandydatów do sejmiku w PR PiK [posłuchaj, zobacz zdjęcia]
2024-04-02, 10:45Co jest siłą turystyczną naszego regionu? Czy potrzebujemy nowych monumentalnych atrakcji, a może powinniśmy lepiej wykorzystywać to co mamy? To tylko część pytań, na które odpowiadali goście debaty do sejmiku w studiu Polskiego… Czytaj dalej »