Zaprzysiężenie prezydenta lada moment, a plakatów wyborczych nie brakuje! Kto powinien je sprzątnąć?
Minęły ponad dwa miesiące od wyborów prezydenckich, a w wielu miejscach regionu wciąż wiszą bilbordy i plakaty wyborcze. Zgodnie z kodeksem wyborczym powinny zniknąć do 1 lipca. Czy przeszkadzają, kto powinien je uprzątnąć i co grozi za ich pozostawienie?
Zapytaliśmy bydgoszczan, czy widywali plakaty wyborcze. – Nie zwróciłam uwagi. Kiedyś widziałem Nawrockiego jakiś czas temu, ale nie mogę teraz skojarzyć.
– Teraz przyjechałem z innej miejscowości, więc nie spojrzałem, ale chyba się zdarzają – opowiadał jeden z mężczyzn.
– Oczywiście, gdzieś są i to dość dużo. Już dawno powinny zniknąć – dodał kolejny.
Za banery odpowiedzialne są komitety kandydatów na prezydentów, które muszą usuwać plakaty z przestrzeni publicznej. Termin został przekroczony 1 lipca. Gdzie można to zgłosić? Wyjaśnia Adam Dyla, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Bydgoszczy.
– Właściwy miejscowo wójt, burmistrz, prezydent miasta, zgodnie z przepisem artykułu 110 paragraf 7 Kodeksu Wyborczego postanawia o usunięciu tych plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych na koszt zobowiązanych, czyli komitetów wyborczych – zaznacza Dyla.
Jednak ten przepis dotyczy tylko przestrzeni publicznej.
Wyjątkiem są nieruchomości prywatne, dlatego termin nie dotyczy właścicieli, którzy mają zawieszone afisze na swoich domach lub ogrodzeniach. Tak było w przypadku Bydgoszczy.
– Do Straży Miejskiej w Bydgoszczy w ostatnim miesiącu nie wpłynęło żadne zgłoszenie dotyczące plakatów wyborczych. Z wyjątkiem jednego czy dwóch na początku lipca, ale dotyczyły one terenów prywatnych – podkreśla Arkadiusz Bereszyński, rzecznik Straży Miejskiej w Bydgoszczy.
Przypadki z Bydgoszczy i tak należą do rzadkości. Nie zgłoszono ani jednego w Toruniu czy Włocławku. Za pozostawienie baneru wyborczego w przestrzeni publicznej grozi kara grzywny do pięciu tysięcy złotych.
Zobacz także
SLD i PO zaprezentowali kandydatów w wyborach samorządowych
2014-10-03, 16:37Mądrze, zdrowo, bezpiecznie, samorządnie - Z takim programem w wyborach do sejmiku województwa idą kandydaci Koalicyjnego Komitetu Wyborczego SLD Lewica Razem. PO stawia z kolei na rozwój infrastruktury. Czytaj dalej »
Jacek Kostrzewa kandydatem KNP na prezydenta Torunia
2014-10-02, 15:2364-letni Jacek Kostrzewa jest kandydatem na prezydenta Torunia z ramienia Kongresu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego. Czytaj dalej »
Maciej Gawrysiak - kolejny kandydat na prezydenta Włocławka
2014-10-02, 14:15Ujawnił się kolejny kandydat na prezydenta Włocławka. To Maciej Gawrysiak ze stowarzyszenie 'Włocławek ponad podziałami'. Czytaj dalej »
SLD i TR w Bydgoszczy wspólnie do wyborów samorządowych
2014-10-02, 13:55Nie zawiedziemy bydgoszczan jeśli na nas zagłosują - deklarują przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Twojego Ruchu z Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Dombrowicz przedstawił program dla seniorów
2014-10-01, 14:33Komitet Wyborczy Wyborców 'Porozumienie Dombrowicza' przedstawił kolejne punkty programu wyborczego. Czytaj dalej »
Prezydent Włocławka Andrzej Pałucki powalczy o reelekcję
2014-09-30, 16:58Prezydent Włocławka Andrzej Pałucki powalczy o reelekcję. Oficjalnie zapowiedział, że wystartuje w wyborach samorządowych. W jego przypadku stawką jest trzecia z rzędu kadencja jako prezydenta miasta. Czytaj dalej »
Włocławski ratusz dementuje informacje o planowanej prywatyzacji miejskich przychodni
2014-09-29, 17:43Planowana przez prezydenta Włocławka sprzedaż przychodni skupionych w Miejskim Zespole Opieki Zdrowotnej pogorszy sytuację pacjentów - uważa Jarosław Chmielewski z PiS, kontrkandydat Andrzeja Pałuckiego w wyborach samorządowych. -… Czytaj dalej »
Bieńkowski opuszcza włocławską PO, Kuźniewicz wystartuje z listy Platformy
2014-09-29, 12:07Wiceprzewodniczący włocławskiej Platformy Obywatelskiej, Sławomir Bieńkowski zrezygnował z członkostwa w partii. To reakcja na start byłego zastępcy prezydenta miasta z listy PO. Jacek Kuźniewicz do niedawna był w SLD. Czytaj dalej »
Kandydaci PO do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego
2014-09-28, 18:48Marszałek województwa oraz obecni i byli radni sejmiku znaleźli się wśród kandydatów Platformy Obywatelskiej do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. W sumie w sześciu okręgach wyborczych PO wystawi 66 kandydatów. Czytaj dalej »
Toruński "Czas Gospodarzy" z listą kandydatów do Rady Miasta
2014-09-25, 21:22Toruńskie ugrupowanie 'Czas Gospodarzy' ujawniło listę kandydatów do Rady Miasta Torunia, którzy wystartują w zbliżających się wyborach samorządowych. Czytaj dalej »