Pomyłki przy liczeniu głosów w wyborach? Zastanawiające wyniki – nawet w regionie
Nieprawidłowości w liczeniu głosów podczas drugiej tury wyborów prezydenckich możliwe są również w naszym regionie. W pierwszej turze wysokie zwycięstwo, a w drugiej wysoka porażka. Mowa o wyniku Rafała Trzaskowskiego w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 25 w Grudziądzu.
Pierwsza tura wyborów to zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego, który zdobywa w tej komisji 343 głosy, przy 173 Karola Nawrockiego. Sławomir Mentzen jest trzeci – 107 głosów, a Grzegorz Braun 35 głosów.
Druga tura wyborów i wszystko odwraca się do góry nogami. Zwycięża Karol Nawrocki – 504 głosy, a na Rafała Trzaskowskiego według komisji zagłosowały 324 osoby.
Sławomir Michalak, dyrektor Krajowego Biura Wyborczego Delegatury w Toruniu powiedział nam, że jest to sytuacja medialna, oparta na analizie wyników. Zaznaczył również, że doszło tam do pomyłki. W tym przypadku można skorzystać tylko ze ścieżki protestu wyborczego.
Podobna sytuacja ma być w podwłocławskiej gminie Brześć Kujawski. Błąd miała popełnić obwodowa komisja numer 4, działająca w Szkole Podstawowej w Wieńcu. Tam w pierwszej turze Rafał Trzaskowski zdobył 274 głosy, przy 137 Karola Nawrockiego. Sławomir Mentzen zgromadził 105 głosów, a Grzegorz Braun 53.
Z kolei drugą turę w tym lokalu wyborczym wygrał Karol Nawrocki wynikiem 466:331.
Głosy oddane na Rafała Trzaskowskiego wpisano w ostatecznym protokole Karolowi Nawrockiemu. Dyrektor włocławskiej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego Jacek Kraszewski, potwierdził, że komisja z Wieńca przyznała się do błędu, ale nikt nie potrafi wyjaśnić, w jakich okolicznościach został on popełniony.
Podobnie, jak w Grudziądzu sprawa ta nie będzie miała formalnego znaczenia. Chyba, że ktoś złoży protest wyborczy.
Nieoficjalnie wiadomo, że takich anomalii wyborczych może być w naszym regionie więcej.
Sygnały o identycznych nieprawidłowościach nadeszły przynajmniej z kilkunastu miejsc w całej Polsce.
Z wyliczeń mediów wynika jednak, że łączna liczba głosów, przypisanych Karolowi Nawrockiemu w nieprawidłowych okolicznościach nie przekracza 4,5 tysiąca. Zatem i tak nie miało to wpływu na ostatecznych wynik drugiej tury wyborów.
Zobacz także
Prezes PiS: Cztery sądy wskazały, że relokacja w pakcie migracyjnym UE jest przymusowa
2023-10-12, 17:46- Wyroki sądów, także tych bardzo nielubiących nas sądów, wskazały jednoznacznie, że to, co planuje obecnie Unia Europejska, a zgadza się na to Platforma Obywatelska, także PSL, to jest po prostu przymusowa relokacja - powiedział… Czytaj dalej »
Opozycja w Grudziądzu: Te wybory są ważne, bo dają wiarę, że w Polsce może być normalnie
2023-10-12, 17:34Grudziądzcy kandydaci opozycji w wyborach do Sejmu i Senatu podsumowali dzisiaj swoją kampanię wyborczą. Z dziennikarzami spotkali się na ulicy Spichrzowej. Czytaj dalej »
Kandydatki Polski 2050 obiecują więcej żłobków i namawiają do głosowania na kobiety
2023-10-12, 17:03Kobiece postulaty w ramach programu „Kobiety, do przodu!' przedstawiły w Toruniu kandydatki na posłów Polski 2050 Szymona Hołowni, startujące z list Trzeciej Drogi. Czytaj dalej »
Budzik odlicza minuty do wyborów. Prezydenci miast w regionie zachęcają do głosowania
2023-10-12, 16:31Na bydgoskim Starym Rynku stanął budzik odliczający godziny i minuty do rozpoczęcia wyborów. To część akcji profrekwencyjnej „Nie śpij, bo cię przegłosują”. Do udziału w wyborach zachęca też prezydent Włocławka. Czytaj dalej »
Poseł Piotr Król od ośmiu lat zajmuje się infrastrukturą. I nie chce tego zmieniać
2023-10-12, 14:58Trasa S10 na odcinku od Bydgoszczy do autostrady A1, budowa drugiego most na Wiśle w bydgoskim Fordonie i obwodnic dla Strzelna, Kruszwicy i Nowej Wsi Wielkiej - to kluczowe inwestycje w infrastrukturę, którymi w nowej kadencji chciałby… Czytaj dalej »
Tereny pozachemowskie w wyborczym programie Jarosława Wenderlicha
2023-10-12, 14:10Kolejne punkty swojego programu wyborczego pod nazwą „9-tka Wenderlicha' przedstawił - tym razem przed Stadionem Miejskim Zawiszy w Bydgoszczy - minister Jarosław Wenderlich. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, radny… Czytaj dalej »
Dobrze zainwestowane pieniądze: wsparcie dla strażaków-ochotników ze Żnina
2023-10-12, 13:30Ewa Kozanecka, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu, przekazała strażakom ochotnikom ze Żnina promesę na zakup niezbędnego sprzętu. Pieniądze pochodzą z konkursu „Fundacja KGHM Polska Miedź dla OSP” oraz programu „Orlen… Czytaj dalej »
Przemysław Przybylski: Według prawników prezydent Zaleski nie naruszył kodeksu wyborczego
2023-10-12, 12:52Chodzi o wideo, na którym prezydent Torunia chwali swojego zastępcę Adriana Móla, startującego w wyborach parlamentarnych. Nagranie zostało zarejestrowanie w toruńskim ratuszu. Czynności wyjaśniające w tej sprawie prowadzi polic… Czytaj dalej »
13 milionów dla zakładu URSUS w Chełmnie! Na konferencji legenda Solidarności
2023-10-12, 12:11Chełmiński Zakład Sprzętu Mechanicznego Ursus w Chełmnie z rządową dotacją - taką wiadomość przekazał prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki, jedynka PiS-u z okręgu numer 5. Czytaj dalej »
Radosław Kempinski: Samorządowcy są zadowoleni z programów rządowych [Rozmowa Dnia]
2023-10-12, 09:48Wicewojewoda kujawsko pomorski i kandydat do senatu Radosław Kempinski wysoko ocenia rządowe programy inwestycyjne dla samorządów. Jego zdaniem nie ma przypadków by prawidłowo złożony wniosek spotkał się z odmową finansowania -… Czytaj dalej »