Politolog z UKW: Nowoczesne technologie mają coraz większy wpływ na politykę [Rozmowa Dnia]
- Coraz trudniej rozpoznać co jest prawdziwe, a co wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Mieliśmy z tym problem w tej kampanii wyborczej - mówiła w „Rozmowie Dnia” dr Joanna Wieczorek-Orlikowska z wydziału nauk o polityce i administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Jak dodała - nowoczesne technologie są niezbędnym elementem wykorzystywanym przez polityków, a ich znaczenie będzie coraz większe.
- Sztuczna inteligencja rozwija się bardzo szybko. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku wejdzie kolejna jej generacja, która będzie sobie zdecydowanie lepiej radziła z kontekstem i będzie zdecydowanie bardziej autonomiczna w stosunku do poprzednich modeli – mówiła dr Joanna Wieczorek-Orlikowska. - Jeżeli więc chodzi o generowanie treści, pojawią się pierwsze problemy z rozpoznaniem, czy to napisał człowiek, czy maszyna. Natomiast - jeżeli chodzi o strony, które zajmują się produkowaniem treści audiowizualnych - to te działania są na coraz wyższym poziomie, ale oczywiście zależy to przede wszystkim, z jakiego planu subskrypcyjnego korzystamy. Jeżeli bierzemy pod uwagę takie zwykłe, budżetowe to jest to od razu zauważalne, że jest to treść spreparowana i chyba najlepiej to widać po filmikach, gdzie politycy różnych opcji siedzą razem przy grillu.
Zdaniem dr Wieczorek-Orlikowskiej powinny powstać przepisy, które wymuszałyby oznaczanie, że np. film lub zdjęcie zostało wygenerowane przez sztuczną inteligencję.
Cała „Rozmowa Dnia” poniżej.
INNE ROZMOWY DNIA
Zobacz także
Rozmowa Dnia
2025-05-29, 06:40- Coraz trudniej rozpoznać co jest prawdziwe, a co wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Mieliśmy z tym problem w tej kampanii wyborczej - mówiła w „Rozmowie Dnia” dr Joanna Wieczorek-Orlikowska z wydziału nauk o polityce i… Czytaj dalej »
Grudziądzcy politycy Platformy Obywatelskiej namawiają do pójścia na wybory
2025-05-28, 18:39Politycy PO zachęcali nie tylko do głosowania, ale także do wsparcia w drugiej turze Rafała Trzaskowskiego. Czytaj dalej »
PiS zawiadamia prokuraturę ws. wypowiedzi Donalda Tuska i Jacka Dobrzyńskiego
2025-05-28, 14:22Politycy PiS poinformowali, że składają zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez premiera Donalda Tuska i rzecznika MSWiA Jacka Dobrzyńskiego. Chodzi o ich wypowiedzi w sprawie postępowania sprawdzającego ABW wobec… Czytaj dalej »
Poświadczenia bezpieczeństwa dla Karola Nawrockiego. MSWiA zabiera głos
2025-05-28, 09:51- Były szef ABW Krzysztof Wacławek podjął decyzję o wydaniu Karolowi Nawrockiemu poświadczenia bezpieczeństwa, wiedząc m.in. o negatywnej rekomendacji funkcjonariusza analizującego akta postępowania - podał rzecznik MSWiA Jacek… Czytaj dalej »
Kolegium IPN protestuje w sprawie „oszczerstw" wobec Karola Nawrockiego [oświadczenie]
2025-05-27, 16:25Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej w opublikowanym na swojej stronie internetowej komunikacie wyraziło „stanowczy protest wobec kampanii nienawiści i oszczerstw podjętych w przededniu wyborów przez niektóre środki masowego przekazu… Czytaj dalej »
Ostatnie dni na składanie wniosków o głosowanie poza swoim obwodem
2025-05-27, 10:01Wyborcy, którzy 1 czerwca chcą zagłosować poza swoim obwodem głosowania muszą się pospieszyć. To ostatnie dni, aby zdobyć stosowne zaświadczenie. Dotyczy to osób, którzy nie składały tych wniosków przed I turą wyborów. Czytaj dalej »
Donald Tusk: oczekuję od pana Nawrockiego, że natychmiast zwróci się do sądu w trybie wyborczym [komentarze]
2025-05-26, 20:03Premier Donald Tusk odniósł się na antenie Polsat News do materiału Onetu, donoszącego, że kandydat na prezydenta Karol Nawrocki miał uczestniczyć w sprowadzaniu prostytutek dla gości Grand Hotelu w Sopocie. Nawrocki zapowiedział… Czytaj dalej »
„Rafał Trzaskowski jest antybydgoski”. Politycy Bydgoskiej Prawicy przypominają swoje pytania
2025-05-26, 13:11Działacze obecnej Bydgoskiej Prawicy pięć lat temu zapytali Rafała Trzaskowskiego o sprawy bydgoskie - w tym o przetarg na tramwaje wygrany przez koreańskiego producenta. Dziś przypomnieli o nich na konferencji prasowej. Czytaj dalej »
Finisz kampanii oczami polityków z regionu. „Radiokonferencja” w PR PiK [wideo]
2025-05-26, 11:03Goście „Radiokonferencji” w Polskim Radiu PiK - politycy z regionu - skomentowali przebieg rywalizacji kandydatów na prezydenta i ocenili dobiegającą końca kampanię. Czytaj dalej »