Politolog z UKW: Nowoczesne technologie mają coraz większy wpływ na politykę [Rozmowa Dnia]
- Coraz trudniej rozpoznać co jest prawdziwe, a co wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Mieliśmy z tym problem w tej kampanii wyborczej - mówiła w „Rozmowie Dnia” dr Joanna Wieczorek-Orlikowska z wydziału nauk o polityce i administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Jak dodała - nowoczesne technologie są niezbędnym elementem wykorzystywanym przez polityków, a ich znaczenie będzie coraz większe.
- Sztuczna inteligencja rozwija się bardzo szybko. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku wejdzie kolejna jej generacja, która będzie sobie zdecydowanie lepiej radziła z kontekstem i będzie zdecydowanie bardziej autonomiczna w stosunku do poprzednich modeli – mówiła dr Joanna Wieczorek-Orlikowska. - Jeżeli więc chodzi o generowanie treści, pojawią się pierwsze problemy z rozpoznaniem, czy to napisał człowiek, czy maszyna. Natomiast - jeżeli chodzi o strony, które zajmują się produkowaniem treści audiowizualnych - to te działania są na coraz wyższym poziomie, ale oczywiście zależy to przede wszystkim, z jakiego planu subskrypcyjnego korzystamy. Jeżeli bierzemy pod uwagę takie zwykłe, budżetowe to jest to od razu zauważalne, że jest to treść spreparowana i chyba najlepiej to widać po filmikach, gdzie politycy różnych opcji siedzą razem przy grillu.
Zdaniem dr Wieczorek-Orlikowskiej powinny powstać przepisy, które wymuszałyby oznaczanie, że np. film lub zdjęcie zostało wygenerowane przez sztuczną inteligencję.
Cała „Rozmowa Dnia” poniżej.
INNE ROZMOWY DNIA
Zobacz także
Koalicja KO-Lewica we Włocławku. Współpracowników poszukuje Krzysztof Kukucki
2024-04-09, 21:24W niedzielnych wyborach samorządowych spory sukces we Włocławku odniosła Lewica. Utworzy drugi co do wielkości klub w Radzie Miasta. Natomiast lider włocławskiej Lewicy, Krzysztof Kukucki, zdecydowanie wygrał pierwszą turę wyborów… Czytaj dalej »
PKW: W całym kraju PiS zdobyło 239 mandatów do sejmików, KO – 210 mandatów, a TD – 80
2024-04-09, 21:04W skali kraju w wyborach do sejmików PiS zdobył 239 mandatów, KO - 210, Trzecia Droga - 80, Lewica - 8, a Konfederacja i BS - 6. Obecna koalicja rządowa, jeśli zawrze porozumienie w sejmikach, ma szansę rządzić w 11. PiS ma samodzielną… Czytaj dalej »
Działacze KO w Inowrocławiu szukają koalicjanta: Są siły, z którymi chętnie rozmawiamy
2024-04-09, 20:31Kandydat na prezydenta Inowrocławia Wojciech Piniewski przedstawił nowych radnych z Koalicji Obywatelskiej. Przypomnijmy, do Rady Miejskiej Inowrocławia KO zdobyła 11 mandatów. Obecnie trwają rozmowy koalicyjne. Czytaj dalej »
„Chcemy realizować swój program”. Bydgoska Prawica podsumowała kampanię
2024-04-09, 18:05Marzenia o ambitnym, rozwijającym się mieście nie umierają, a projekt Bydgoskiej Prawicy będzie kontynuowany - tak Łukasz Schreiber podsumował dziś minioną kampanię wyborczą. Czytaj dalej »
PKW przedstawiło pełne dane wyborów samorządowych. Druga tura w blisko 800 miejscach
2024-04-09, 16:03W głosowaniu 7 kwietnia wybrano 1728 wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Do drugiej tury dojdzie w 748 miastach i gminach - podała we wtorek Państwowa Komisja Wyborcza, przedstawiając pełne, zbiorcze wyniki tych wyborów. Czytaj dalej »
Koalicja Obywatelska wygrywa w toruńskiej Radzie Miasta. Radni dziękują mieszkańcom
2024-04-09, 15:3615 mandatów w 25-osobowej Radzie Miasta Torunia zdobyli radni Koalicji Obywatelskiej. To oznacza samodzielną większość. Czytaj dalej »
Maciej Eckardt: Druga tura w Toruniu to największa sensacja tych wyborów [Rozmowa Dnia]
2024-04-09, 08:58- Drugie miejsce Michała Zaleskiego w pierwszej turze wyborów i druga tura w Toruniu to nie tylko niespodzianka, ale wręcz sensacja niedzielnego głosowania - uważa Maciej Eckardt, były wicemarszałek województwa, zajmujący się aktualnie… Czytaj dalej »
Wybory do sejmików w skali kraju: PiS - 34,27 proc., KO - 30,59 proc., Trzecia Droga - 14,25 proc.
2024-04-09, 08:00W poniedziałek późnym wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza podała na swojej stronie dane ze 100 proc. obwodów do głosowania w wyborach do sejmików województw. Czytaj dalej »
Większość mandatów bierze KO. Skład sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego [lista]
2024-04-08, 21:07W skali kraju wybory do sejmików województw wygrało Prawo i Sprawiedliwość przed Koalicją Obywatelską. W naszym regionie kolejność jest odwrotna, a i różnica między jednym a drugim ugrupowaniem (co przekłada się na liczbę mandatów)… Czytaj dalej »
Fajok zapowiada dwa tygodnie aktywnej kampanii. „Będzie przede wszystkim pozytywna”
2024-04-08, 21:01Arkadiusz Fajok, kandydat na prezydenta Inowrocławia, który o ten urząd powalczy w drugiej turze z Wojciechem Piniewskim, podziękował swoim wyborcom za głosy. Inowrocławianin nie ukrywa, że najbliższe dwa tygodnie poświęci na bezpośrednie… Czytaj dalej »