Trwa głosowanie w lokalach w regionie. „To dla mnie ważne, żeby oddać głos”
Trwają wybory prezydenckie - zajrzeliśmy do lokali wyborczych w Bydgoszczy, Dąbrowie Chełmińskiej, Terespolu Pomorskim, a także w szpitalu w Świeciu. – Liczymy na wysoką frekwencję – podkreślają szefowie komisji wyborczych.
Lokale wyborcze zostały otwarte punktualnie o 7:00. Niektórzy wyborcy przyszli jednak już wcześniej. Wśród nich 52-letni pan Andrzej z Bydgoszczy. Oddał głos w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 182, mieszczącej się w budynku VI Liceum Ogólnokształcącego. Był pierwszy. – Jestem zawsze pierwszy – po prostu jest to dla mnie bardzo ważne, żeby oddać głos – dla naszego kraju, dla Polski – mówił.
– Uważam, że to jest obowiązek – skomentował inny wyborca. – Nie wiem, na ile pojedynczy głos się będzie liczył, ale summa summarum – wszystko się uzbiera – dodała kolejna osoba. – Liczymy na wysoką frekwencję, zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tak ważnym wydarzeniu – podkreśliła Joanna Gotkowska, przewodnicząca komisji nr 182 w Bydgoszczy.
W Bydgoszczy uprawnionych do głosowania jest prawie 237 tys. osób.
Również mieszkańcy Dąbrowy Chełmińskiej podkreślają, że to dla nich ważne wybory. - Waży się los naszego kraju - mówił jeden z wyborców. - Od tego zależy nasza przyszłość, to, co się będzie działo w Polsce - zaznaczyła inna osoba.
Wybory też w szpitalach czy DPS-ach
Zajrzeliśmy także do małej komisji wyborczej w Terespolu Pomorskim w powiecie świeckim. – Głosowanie odbywa się spokojnie, przebieg wyborów jest prawidłowy, myślę, że na tę chwilę frekwencja jest dosyć spora – mówiła przewodnicząca komisji numer 18 Milena Pawlikowska.
Aby zagłosować, trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości. - Oprócz dowodu osobistego możemy korzystać z aplikacji mObywatel, wiele osób z tego korzysta – dodała Pawlikowska.
Oprócz tradycyjnych miejsc, w których zlokalizowane są Obwodowe Komisje Wyborcze, utworzone tzw. Odrębne Obwody Głosowania, np. szpitale. Nasz reporter odwiedził komisję wyborczą numer 25 w Wojewódzkim Szpitalu Zdrowia Psychicznego w Świeciu. Tam na potrzeby głosowania uruchomiono tak zwaną urnę pomocniczą - by zapewnić dostęp do głosowania osobom leżącym. Odrębne obwody głosowania tworzone są także m.in. w domach pomocy społecznej czy zakładach karnych.
Głosują także osoby spoza regionu
W niektórych komisjach wyborczych głosują nie tylko mieszkańcy naszego regionu, ale i goście z zewnątrz. Tak jest, na przykład, w sanatoriach Ciechocinka, Inowrocławia, czy Wieńca Zdroju.
Komisja w Wieńcu-Zdroju debiutuje w wyborach prezydenckich. To nowa placówka, utworzona po tym, jak pięć lat temu kuracjusze, nawet z zaświadczeniem o uprawnieniu do głosowania, mieli ogromny problem, do dotrzeć do urny. Gmina Brześć Kujawski musiała wówczas wynająć autokary w komercyjnych firmach, by porozwozić chętnych do okolicznych komisji wyborczych. Teraz Wieniec-Zdrój ma już własną komisję.
Jej przewodnicząca, Justyna Zimecka, potwierdza, że w pierwszej części dnia zagłosowała niemal połowa wszystkich kuracjuszy, którzy dziś są w Wieńcu. Sami kuracjusze potwierdzają, nie napotkali problemów przy urnie. Podkreślają też, że w swoich macierzystych gminach nie było kłopotów ze zdobyciem dokumentów, uprawniających do głosowania poza miejscem zamieszkania :
Więcej poniżej.
Lokale wyborcze będą otwarte do 21:00.
Zobacz także
W styczniu ruszą wybory nowych władz KO. Na razie chęć kandydowania na szefa partii zgłosił tylko jeden kandydat
2025-12-02, 12:46W pierwszej kolejności członkowie KO wybiorą przewodniczącego. Druga część wyborów, m.in. na władze powiatów i regionów ma być przeprowadzona w marcu. Czytaj dalej »
Wybory w Wieńcu. Koniec śledztwa w sprawie mylnego przypisania głosów kandydatom na prezydenta RP
2025-11-27, 11:10Po II turze wyborów prezydenckich komisja wyborcza nr 4 w podwłocławskim Wieńcu przypisała głosy oddane na Rafała Trzaskowskiego - Karolowi Nawrockiemu, zaś głosy, oddane na Nawrockiego - Trzaskowskiemu. Czytaj dalej »
Piotr Hemmerling ponownie wybrany na przewodniczącego wojewódzkich struktur Nowej Lewicy
2025-11-15, 18:58Wewnętrze wybory odbyły się w ramach trwającego w Bydgoszczy kongresu tego ugrupowania. - Zakładamy rękawice i będziemy się bili z PiS-em i Konfederacją o każdy głos - zapowiada wicepremier Krzysztof Gawkowski. Czytaj dalej »
Piękno nie zna wieku. W Bydgoszczy rozpoczął się nabór do konkursu Miss 80+. Znamy wymagania
2025-10-14, 18:36Wiek to tylko liczba - przekonują organizatorzy Wyborów Miss 80+ i zachęcają panie do udziału w konkursie. W lutym przyszłego roku czeka nas już trzecia edycja tego wydarzenia. Czytaj dalej »
Gruzja. Policja użyła armatek wodnych, aby odeprzeć demonstrantów w Tbilisi od pałacu prezydenckiego
2025-10-04, 20:06W Gruzji trwają wybory do władz lokalnych. Opozycja wezwała do protestów przeciw rządzącej partii Gruzińskie Marzenie. Według AFP w demonstracji w stolicy wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Czytaj dalej »
Szymon Hołownia nie będzie ubiegał się o stanowisko przewodniczącego Polski 2050
2025-09-27, 14:18Lider i założyciel Polski 2050 Szymon Hołownia przekazał, że nie będzie ubiegał się o funkcję przewodniczącego partii. Wskazał, że nadszedł odpowiedni moment, aby przekazać „pałeczkę w sztafecie”. Czytaj dalej »
Włocławek: Zarzuty dla 9 osób po zamienieniu wyników w wyborach prezydenckich
2025-09-03, 12:28Dziewięć osób usłyszało zarzuty po zamienieniu wyników w II turze wyborów prezydenckich w komisji nr 4 w Wieńcu (woj. kujawsko-pomorskie). Przyczyną zamiany miały być błędy proceduralne. Czytaj dalej »
Mija pięć lat od sfałszowanych wyborów na Białorusi. Przypominała o tym manifestacja w Bydgoszczy
2025-08-09, 20:11Białorusini z naszego regionu przypominają, że mija pięć lat od sfałszowanych wyborów w ich kraju, a wielu ludzi jest represjonowanych. Manifestacja odbyła się na moście Staromiejskim w Bydgoszczy. Jej uczestnicy mówili, że kilka… Czytaj dalej »
Zaprzysiężenie prezydenta lada moment, a plakatów wyborczych nie brakuje! Kto powinien je sprzątnąć?
2025-08-04, 20:26Minęły ponad dwa miesiące od wyborów prezydenckich, a w wielu miejscach regionu wciąż wiszą bilbordy i plakaty wyborcze. Zgodnie z kodeksem wyborczym powinny zniknąć do 1 lipca. Czy przeszkadzają, kto powinien je uprzątnąć i co… Czytaj dalej »
Głosy przeliczono powtórnie. Różnice są, ale wynik wyborów prezydenckich bez zmian
2025-07-25, 19:02Karol Nawrocki powinien był otrzymać 1538 głosów mniej, a Rafał Trzaskowski o 1541 głosów więcej, niż informowała Państwowa Komisja Wyborcza. Prokuratura Krajowa stwierdziła, że błędy w komisjach wyborczych nie miały jednak… Czytaj dalej »