Szymon Hołownia w Ciechocinku: Film z morderstwa na UW lata po sieci, a państwo jest bezbronne
Kandydat Trzeciej Drogi na prezydenta Szymon Hołownia mówił w czwartek w Ciechocinku, że jest zszokowany bezbronnością państwa polskiego. - Film z morderstwa na Uniwersytecie Warszawskim można oglądać w sieci, a administracyjnie nie można z tym nic zrobić - podkreślił.
W środę wieczorem na terenie Uniwersytetu Warszawskiego doszło do zabójstwa; student III roku prawa zaatakował siekierą pracownicę, która zamykała drzwi Auditorium Maximum, kobieta nie żyje. Napastnik zadał rany także pracownikowi Straży UW, który ruszył kobiecie na pomoc. Jego życiu - jak podała w czwartek prokuratura - nie zagraża niebezpieczeństwo.
„Agresja i nienawiść biorą się z nieuważności"
- Dziś z małżonką poszliśmy w Warszawie w miejsce, gdzie wczoraj znów zatriumfowała złość, nienawiść, agresja - na Uniwersytet Warszawski. Złożyliśmy kwiaty i pomodliliśmy się w miejscu śmierci pracownicy UW, która została wczoraj w bestialski sposób pozbawiona życia, co okryło żałobą całą społeczność akademicką. Patrząc na to, ilu ludzi dziś przynosiło kwiaty, znicze pod mur uniwersytetu, mam wrażenie, że to po raz kolejny wstrząsnęło nami wszystkimi - mówił Szymon Hołownia podczas briefingu prasowego w Ciechocinku.
Jego zdaniem, agresja i nienawiść biorą się z nieuważności, obojętności, ze słów. - Taka jest kolejność. Potem niektórzy od słów przechodzą niestety do czynów. To wyzwanie dla nas wszystkich. Często mówimy, że tylko do polityków. Politycy często zachowują się w skrajnie agresywny, nieodpowiedzialny sposób. Nie biorą odpowiedzialności za wypowiadane słowa. Popatrzmy jednak, jak często ta agresja jest tam, gdzie my jesteśmy. W naszych środowiskach, w naszych domach, w naszych sąsiedztwie - mówił Hołownia.
Film z morderstwa w Internecie
Przyznał, że jest zszokowany możliwością obejrzenia w Internecie nagrania z mordu na UW. - Dziś rozmawiałem z jedną z moich minister, ds. społeczeństwa obywatelskiego. Jej syn szedł dzisiaj na maturę. Pierwsza rzecz, którą zobaczył dziś rano w Internecie, to film z wczorajszego morderstwa na UW. On od rana lata po sieci, ze szczegółami. Cała ta makabryczna zbrodnia lata po Internecie, ludzie to oglądają, dzieci to oglądają. Ten młody człowiek poszedł na maturę z tymi scenami przed oczami. Wyobraźcie sobie teraz, że my jako państwo - na własne życzenie - nie mamy żadnych narzędzi, żeby coś z tym zrobić - powiedział Hołownia.
Mówił, że pytał w czwartek wiceministra cyfryzacji, czy państwo może coś z tym zrobić, wymóc skasowanie takiego filmu w administracyjnej procedurze. - Okazuje się, że nie, że jesteśmy wobec tego bezbronni. Dlatego, że nie przyjęliśmy jako Polska, a mieliśmy czas do października, aktu o usługach cyfrowych. Gdybyśmy to zrobili, a wczoraj za to, że tak się nie stało zostaliśmy pozwani do TSUE, moglibyśmy działać. Tylko wtedy podniosłyby się głosy, że to cenzura w sieci. Państwo dziś jest bezbronne. Dziś rząd może apelować do portali, żeby zablokowały ten brutalny film, który nie tylko jest odarciem osoby, która zginęła z jej prywatności, ale jest jakby powtórnym zabójstwem tej osoby. On może jakiejś zaburzonej jednostce posłużyć jako film, na którym będzie się wzorować w swoich działaniach - powiedział Hołownia.
„Państwo musi bronić obywateli"
Kandydat Trzeciej Drogi powiedział, że państwo „musi mieć pięść, gdy trzeba bronić obywateli, wspólnoty, wartości". - Państwo musi mieć możliwości obrony. Musimy się martwić o to, jak my się w tej Polsce poukładamy, jeżeli tak siebie nienawidzimy - powiedział. Podkreślił, że chce być prezydentem pokoju i deeskalacji. Obiecywał, że po trzech latach jego prezydentury spadnie poziom agresji w społeczeństwie, poziom polaryzacji.
- Gwarantuję państwu, że jeżeli będziecie mieli prezydenta z PiS czy PO, to wojna polsko-polska pójdzie na pełnej petardzie przed 2027 rokiem. (...) Większość polityków musi dziś korzystać z ochrony. Jeżeli szesnastolatkowie - jak było dwa dni temu - piszą do mnie jak mnie będą nożem obrabiać i patroszyć z każdej strony. Jeżeli to dziś robią nastolatkowie, a już nie mówię o listach jak mi będą gwałcić dzieci, zarzynać żonę, to zaszliśmy gdzieś za daleko. Prezydent powinien być stróżem deeskalacji. Zobaczycie państwo w połowie kadencji - jeżeli mnie wybierzecie na prezydenta, jak rany zaczną się goić - powiedział Hołownia.
Zobacz także
Tomasz Szymański w Grudziądzu namawiał do udziału w wyborach
2015-10-23, 10:49Wizytą na miejskim targu w Grudziądzu Tomasz Szymański z PO zakończył swoją kampanię wyborczą. Czytaj dalej »
Nowoczesna kończy kampanię w Bydgoszczy
2015-10-23, 10:41Nowoczesna Ryszarda Petru zakończyła kampanię wyborczą w Bydgoszczy. Przedstawiciele ugrupowania podsumowali cykl rozmów z mieszkańcami regionu. Czytaj dalej »
W niedzielę wybory parlamentarne
2015-10-23, 10:09Jak głosować? Kiedy cisza wyborcza może zostać przedłużona? - m. in. o tym mówił w Polskim Radiu PiK Adam Dyla - dyrektor bydgoskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Czytaj dalej »
Beata Szydło ostatni objazd wyborczy rozpoczęła w Toruniu
2015-10-23, 08:13'24 godziny dla Polski' - busami z takim hasłem Beata Szydło jedzie przez kraj. Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na premiera ostatni w tej kampanii wyborczej objazd po Polsce rozpoczęła o północy w Toruniu. Czytaj dalej »
Uczniowie toruńskiego 4. LO wybraliby PO
2015-10-20, 20:31Gdyby o wyborze parlamentarzystów mieli decydować uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, to najwięcej mandatów zdobyłaby Platforma Obywatelska. W szkolnych prawyborach zagłosowało na nią 22% uczniów. Czytaj dalej »
Poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski krytykuje władze Grudziądza
2015-10-19, 16:19Poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski - kandydat do Sejmu - krytykuje władze Grudziądza. Szef struktur w okręgu toruńsko-włocławskim zapowiedział również, wizytę prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Toruniu. Czytaj dalej »
Plakaty i debaty - wyborcza walka nabiera rumieńców
2015-10-15, 17:43Kampania wyborcza odbywa się w każdy możliwy sposób. Nie każda jednak droga promocji kandydatów idzie w zgodzie z przepisami o rozpowszechnianiu wyborczych elementów graficznych. W tej kwestii prawo jest często przez komitety wyborcze… Czytaj dalej »
Jerzy Wenderlich nie chce likwidacji gimnazjów
2015-10-14, 16:53Jerzy Wenderlich, lider listy Zjednoczonej Lewicy do Sejmu w okręgu toruńsko-włocławskim, krytycznie ocenia pomysł własnego ugrupowania, dotyczący likwidacji gimnazjów. Czytaj dalej »
Bydgoszcz polskim Las Vegas - proponuje Cyprian Sajna z partii KORWiN
2015-10-14, 16:52Bydgoszcz centrum hazardu w Europie - proponuje Cyprian Sajna kandydat na senatora z ramienia partii KORWiN. Czytaj dalej »
Spanski wzywa do debaty, Łyczak oraz Person nie chcą promować jej pomysłodawcy
2015-10-12, 13:46Czy dojdzie do debaty kandydatów na senatorów w okręgu włocławskim? Pomysł jest, ale nie wszyscy kandydaci są nim zainteresowani. Czytaj dalej »