Minister Krzysztof Gawkowski: Skusisz się na cyberatak? To jest szpiegostwo, będziesz siedział
– Rosyjskie i białoruskie służby specjalne są odpowiedzialne za środowy cyberatak na system informatyczny i członków Platformy Obywatelskiej – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem PiK wicepremier Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji.
– Zidentyfikowaliśmy, że grupy, które atakowały nas, były powiązane z rosyjskimi i białoruskimi służbami specjalnymi. Stamtąd są opłacane. Wiemy, jak wyglądało modus operandi, ale trwa postępowanie. Chcemy wiedzieć dokładnie, co było celem i jak chciano wykorzystać te dane, w które chcieli wejść adwersarze. Zadziałał Parasol Wyborczy, to jest taka instytucja, którą z panem ministrem Tomaszem Siemoniakiem, szefem MSW powołaliśmy dwa miesiące temu, żeby dobrze chronić komitety wyborcze i partie przed tymi wyborami, żeby integracja w polskie wybory przez rosyjskie służby się nie udała – podkreślił Gawkowski.
– GRU i FSB, oni pracują wspólnie i często wymieniają wiedzę. GRU podwoiło liczbę pracowników kierowanych na odcinek Polski przed wyborami. My o tym mówiliśmy. Posuwają się nawet do tego, że chcą kupować tutaj w Polsce ludzi, którzy za trzy, cztery tysiące euro są werbowani do pisania dezinformacji. To jest szpiegostwo i trzeba o tym mocno mówić. W Bydgoszczy, ale i w Inowrocławiu, Tucholi, Żninie, jak jestem na spotkaniach z samorządowcami, tłumaczę im, że nie wiesz, kto może się skusić na to. Przestrzegajcie wszystkich, to znaczy to musi być też pewna społeczna odpowiedzialność, bo takie trzy, cztery tysiące euro to jest bardzo kuszące. Dostać takie pieniądze miesięcznie za to, że coś się wpisze – opowiadał minister cyfryzacji.
Zwrócił się również do tych osób, które mogłyby przyjąć taką „propozycję”. – Wydaje się, że to nic złego. Wszystkich przestrzegam, którzy nas słuchają. Skusisz się na to? To jest szpiegostwo. Będziesz siedział.
Dodał, że cyberatak to poważna sprawa, a osoby, które za tym stały, będą przez państwo polskie z całą pewnością ścigane.
Zobacz także
Exit poll: Rafał Trzaskowski - 50,3 proc., Karol Nawrocki - 49,7 proc. Po drugiej turze wyborów!
2025-06-01, 21:02Rafał Trzaskowski w drugiej turze wyborów prezydenckich zdobył 50,3 proc. głosów, Karol Nawrocki 49,7 proc. - wynika z sondażu exit poll wykonanego przez Ipsos dla TVN24, TVP i Polsat News. Czytaj dalej »
Toruń przed Bydgoszczą. Najwyższa frekwencja w Warszawie. Kolejne dane od PKW
2025-06-01, 18:56Frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich wyniosła do godz. 17:00 54,91 procent. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak powiedział, że to wyższy wynik niż przed dwoma tygodniami. Czytaj dalej »
Wysoka frekwencja i piękne okoliczności przyrody. Tak głosuje uzdrowisko Wieniec-Zdrój
2025-06-01, 18:09Utworzenie komisji wyborczej w sanatorium to był strzał w dziesiątkę - zgodnie twierdzą kuracjusze z uzdrowiska Wieniec-Zdrój w powiecie włocławskim. Czytaj dalej »
Agitowali w Internecie i zrywali plakaty kandydatów. Policja czuwa w wyboczą niedzielę
2025-06-01, 17:17- Do godz. 14 w niedzielę w związku z wyborami prezydenckimi odnotowano 10 przestępstw i 232 wykroczenia - poinformowała Komenda Główna Policji. W jednej z krakowskich komisji wyborczych zasłabł 75-letni mężczyzna, który mimo udzielonej… Czytaj dalej »
Bydgoszcz i Toruń powyżej średniej. PKW podała frekwencję wyborczą w II turze głosowania
2025-06-01, 14:00Państwowa Komisja Wyborcza podała dane dotyczące frekwencji w wyborach prezydenckich do godziny 12:00. Wyniosła ona 24,83 procent. Dwa największe miasta naszego regionu - zanotowały frekwencję wyższą niż średnia. W Toruniu głosować… Czytaj dalej »
Rekordowa liczba Polaków w Niemczech zadeklarowała udział w wyborach prezydenckich
2025-06-01, 13:00Ponad 115 tys. Polaków zarejestrowało się w Niemczech do udziału w II turze wyborów prezydenta RP. W I turze przed dwoma tygodniami zagłosowało blisko 79 tys. wyborców - poinformowała rzeczniczka prasowa ambasady RP w Berlinie Magdalena… Czytaj dalej »
Rozpoczęła się druga tura wyborów prezydenckich. Reporterzy PR PiK przed komisjami
2025-06-01, 07:51- Wciąż zdarzają się osoby, które przychodzą na wybory bez dokumentu tożsamości - wskazuje zespół do spraw wyborów Urzędu Miasta Bydgoszczy. Od 7:00 można głosować w drugiej turze wyborów prezydenckich. Czytaj dalej »
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia: Idźcie na wybory, oddajcie ważny głos
2025-05-30, 20:55Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zaapelował w piątek o udział w niedzielnej drugiej turze wyborów prezydenckich i oddanie w nich ważnego głosu. - Dajcie kolejnemu prezydentowi silny, wyraźny, mandat - oświadczył Hołownia w telewizyjnym… Czytaj dalej »
„Wybieramy kierunek rozwoju Europy”! Działacze KO apelowali o głosowanie na Rafała Trzaskowskiego
2025-05-30, 20:26W niedzielę wybierzmy najlepszego kandydata, Rafała Trzaskowskiego - mówili w Bydgoszczy politycy i działacze Koalicji Obywatelskiej. Apelowali, by 1 czerwca iść na wybory i zagłosować za Polską europejską, a nie proputinowską. Czytaj dalej »
Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki w ostatnim dniu kampanii mobilizowali sympatyków do udziału w wyborach
2025-05-30, 18:04Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski oraz popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki w ostatnim dniu kampanii mobilizują swoich sympatyków do udziału w niedzielnym głosowaniu. - Możemy wygrać… Czytaj dalej »