Minister Sikorski w Przysieku: W dyplomacji trzeba być czasem lisem, a czasem lwem
Radosław Sikorski prosił członków KO o głos na niego w ramach prawyborów, które mają wyłonić kandydata na prezydenta. Otwarte spotkanie odbywało się w niedzielę w Przysieku koło Torunia.
- Jeśli zostanę prezydentem, to Pałac Prezydencki nie będzie azylem dla przestępców - mówił minister Sikorski w Przysieku. - Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik mogli kandydować do Parlamentu Europejskiego dlatego, że pan prezydent Andrzej Duda nie tylko ich ułaskawił, ale także zatarł im wyroki (za działania jako szefów CBA w tzw. aferze gruntowej - przyp.red.). To kompletnie niedopuszczalne - podkreślił minister. Wskazał także, że jego pierwszą decyzją jako prezydenta będzie odebranie Orderu Orła Białego Antoniemu Macierewiczowi. - Ślubuje, zrobię to pierwszego dnia - zadeklarował.
Jak dodał - „w dyplomacji trzeba czasem być lisem, a czasem lwem". - Powiedziałem w oczy rosyjskiemu ambasadorowi na Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych - najpierw, gdy kłamał bezczelnie, potem, gdy uzasadniłem, dlaczego Wadimir Putin jest zbrodniarzem wojennym, bo kradnie i rusyfikuje ukraińskie dzieci. I to się poniosło, były miliony odsłon na całym świecie. Jeśli to potrafię z pozycji ministra spraw zagranicznych, to pomyślcie, jak mocno ten głos by wybrzmiał, gdybym robił to jako prezydent Polski - mówił minister Sikorski.
Zdaniem szefa MSZ, wybory w USA pokazały, że kandydatka demokratów Kamala Harris przegrała m.in. dlatego, że nie było prawyborów w jej środowisku. Do tego - jego zdaniem - obecny prezydent elekt Donald Trump udowodnił, że wyrazistość jest cechą bardzo ważną w wyborach prezydenckich.
22 listopada w Koalicji Obywatelskiej odbędą się prawybory, które mają wyłonić kandydata KO w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Działacze będą wybierać pomiędzy prezydentem Warszawy, wiceszefem PO Rafałem Trzaskowskim, a szefem MSZ Radosławem Sikorskim. Wyniki będą podane następnego dnia, czyli w sobotę. Wyłoniony w głosowaniu kandydat KO na prezydenta ma 7 grudnia na Śląsku zaprezentować swój program. Wybory prezydenckie odbędą się na wiosnę przyszłego roku. Andrzej Duda kończy drugą i ostatnią kadencję w sierpniu 2025 r.
Zobacz także
Wybory samorządowe później?
2017-09-07, 10:18Wybory samorządowe nie jesienią przyszłego, a na wiosnę 2019 roku? Poseł Paweł Skutecki z Kukiz 15' powiedział w porannej Rozmowie Dnia w Polskim Radiu PiK, że takie rozwiązanie rozważa Prawo i Sprawiedliwość. Czytaj dalej »
Będą przedterminowe wybory w gminie Jeżewo
2017-08-07, 17:09Gmina Jeżewo bez wójta - będą przedterminowe wybory dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio PiK. Czytaj dalej »
Przedterminowe wybory do Rady Gminy w Dobrczu
2017-07-23, 10:26Mieszkańcy wybierają 15 osobową radę spośród siedmiu komitetów wyborczych. Głosować można w dziewięciu obwodowych komisjach wyborczych. Czytaj dalej »
Cisza wyborcza w Dobrczu
2017-07-22, 14:29Od północy obowiązuje w Dobrczu cisza wyborcza. 23 lipca odbędą się przedterminowe wybory do rady gminy. Spośród kandydatów zgłoszonych przez siedem komitetów wyborczych, mieszkańcy wybiorą 15-osobowy skład rady gminy. Czytaj dalej »
Wybory w gminie Dobrcz
2017-07-21, 13:47W najbliższą niedzielę (23.07) mieszkańcy gminy Dobrcz wybiorą nowych radnych. W podbydgoskiej gminie odbędą się wybory uzupełniające do rady gminy. Czytaj dalej »
Samoobrona wystartuje w najbliższych wyborach samorządowych i parlamentarnych
2017-07-08, 15:53'Samoobrona' wystartuje w wyborach samorządowych i wyborach parlamentarnych. Nie sama, ale w koalicji z dużą partią głównego nurtu, zasiadającą teraz w Sejmie. Tak zapowiedział przewodniczący 'Samoobrony Lech Kuropatwińsk Czytaj dalej »
Andrzej Bobkowski na czele zarządu bydgoskiego KOD
2017-06-28, 21:35Andrzej Bobkowski został wybrany przewodniczącym zarządu bydgoskich struktur Komitetu Obrony Demokracji. Czytaj dalej »
PiS przygotowuje się do wyborów samorządowych
2017-06-12, 18:45Działacze Prawa i Sprawiedliwości z okręgu bydgoskiego zwierają szeregi i przygotowują się do przyszłorocznych wyborów samorządowych. Czytaj dalej »
Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w Inowrocławiu
2017-06-11, 11:37W Inowrocławiu odbywają się dziś wybory uzupełniające do Rady Miejskiej. Swoje głosy oddają mieszkańcy osiedla Stare Miasto. Głosowanie trwa od godz. 7:00 i zakończy się o godz. 21:00. Czytaj dalej »
Wybory uzupełniające w Inowrocławiu
2017-05-10, 17:02Robert Rychwicki będzie się ubiegał o mandat radnego w Inowrocławiu. To wspólny kandydat Nowego Inowrocławia, Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski. - W jedności siła - mówią przedstawiciele tych ugrupowań. Czytaj dalej »