Kobiak: Na placu Wolności w Bydgoszczy powinien stanąć pomnik Paderewskiego [Rozmowa Dnia]
– Rola Paderewskiego w powrocie Bydgoszczy do Polski jest olbrzymia – podkreślił senator Andrzej Kobiak w „Rozmowie Dnia” Polskiego Radia PiK. Jego zdaniem to właśnie pomnik Ignacego Jana Paderewskiego powinien zastąpić obecny monument na placu Wolności w Bydgoszczy.
Senator Kobiak był też pytany o to, na kogo zagłosuje w prawyborach wyłaniających kandydata Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. W prawyborach w KO rywalizują: pochodzący z naszego regionu, szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski: – Jeżeli zastanowimy się, jaką mamy obecnie sytuację na świecie, to należałoby powiedzieć, że jednak chyba Radek Sikorski byłby lepszym prezydentem, ponieważ ma wielkie doświadczenie i w dyplomacji, i w wojsku, i również zna wiele osób na świeczniku jeśli chodzi o światowa politykę i jemu byłoby łatwiej rozmawiać, łatwiej proponować i łatwiej Polskę ustanawiać w miejscach politycznie bardziej bezpiecznych – wskazał.
Prawybory w Koalicji Obywatelskiej mają się odbyć 23 listopada. Kandydat na prezydenta ma zostać zaprezentowany 7 grudnia.
W rozmowie z senatorem Kobiakiem został poruszony też temat pomnika, jaki powinien stanąć na placu Wolności w Bydgoszczy. Według niego postacią, którą należałby uhonorować w ten sposób, jest Ignacy Jan Paderewski. Dlaczego? – Rola Paderewskiego w powrocie Bydgoszczy do Polski jest olbrzymia. Na konferencji w Paryżu Ignacy Paderewski był przewodniczącym polskiej delegacji, to on zabiegał o to, żeby w środkowej Europy powstało duże państwo polskie, bo zgoda na małe państwo polskie była już wcześniej, dzięki Paderewskiemu powstała duża Polska. To właśnie on doprowadził do tego, że Pomorze Nadwiślańskie trafiło do Polski, a w ramach tego Pomorza Nadwiślańskiego największym miastem była Bydgoszcz – wskazał..
Całej rozmowy można wysłuchać poniżej.
Zobacz także
Wybory rektora UMK. Uczestnicy w maseczkach i rękawiczkach
2020-03-12, 14:35250 elektorów - wśród nich nauczyciele akademiccy, studenci oraz pracownicy nie naukowi UMK - wybierze w czwartek nowego rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jedynym kandydatem jest dotychczasowy prorektor prawnik prof. Andrzej So… Czytaj dalej »
Chaos, partyjniactwo, skłócone rodziny - Szymon Hołownia chce zmiany Polski
2020-03-11, 07:19- Jestem jedynym bezpartyjnym kandydatem - podkreślał w Bydgoszczy startujący w wyborach prezydenckich Szymon Hołownia. Dziennikarz, pisarz publicysta i prezenter telewizyjny otworzył biuro swojego sztabu przy ulicy 3 Maja. Czytaj dalej »
Zachęcali do głosowania na Małgorzatę Kidawę-Błońską
2020-03-09, 10:35Zapowiadają intensywną kampanię, zachęcają do współpracy i przekonują, że czas, by prezydentem Polski została kobieta. Sztabowcy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej od rana w centrum Bydgoszczy rozdawali mieszkańcom kawę i gazetę poświęconą… Czytaj dalej »
Konwencja wyborcza Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Priorytety kandydatki
2020-02-29, 18:24Będę prezydentem wszystkich Polaków, kolor partyjny nie będzie miał dla mnie żadnego znaczenia - mówiła kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska. Wśród priorytetów prezydentury wymieniła emerytury… Czytaj dalej »
Poseł Kałużny apeluje do opozycji: Walczmy na argumenty - merytorycznie
2020-02-29, 12:00Poseł PiS Mariusz Kałużny apeluje do parlamentarzystów z regionu o kulturalną i merytoryczną kampanię prezydencką. Tak mówił w Toruniu na konferencji prasowej, zwracając się do posłów Joanny Scheuring-Wielgus i Arkadiusza My… Czytaj dalej »
Kampania Roberta Biedronia w Bydgoszczy: kandydat ma już swój pierwszy baner
2020-02-27, 16:45Baner wyborczy Roberta Biedronia, kandydata Lewicy na prezydenta RP, zawisł w Bydgoszczy. - To inauguracja kampanii wizerunkowej naszego kandydata - mówili posłowie Jan Szopiński i Krzysztof Gawkowski zachęcając mieszkańców regionu… Czytaj dalej »
Robert Kwiatkowski o wielkiej retencji i poprawkach do budżetu
2020-02-26, 06:18Wspieranie budowy stopnia wolnego w Siarzewie obiecuje Robert Kwiatkowski - poseł Lewicy w okręgu toruńsko-włocławskim. Polityk przystąpił do Parlamentarnego Zespół ds. Kaskadyzacji Dolnej Wisły. Czytaj dalej »
Milion podpisów dla Andrzeja Dudy. PiS rozpoczyna kampanię wyborczą
2020-02-21, 12:54- Będziemy robić wszystko, by przekonać mieszkańców do ponownego wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta - powiedział w piątek w Bydgoszczy szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber. Jak dodał, za kandydaturą prezydenta… Czytaj dalej »
Prezydent Andrzej Duda przedstawia swoich ludzi. Szefową kampanii bydgoszczanka
2020-02-19, 16:54Mecenas Jolanta Turczynowicz-Kieryłło szefową kampanii Andrzeja Dudy, Joachim Brudziński - szefem sztabu organizacyjnego, a b. premier Beata Szydło - sztabu programowego - poinformował rzecznik sztabu, europoseł Adam Bielan. - Chciałbym… Czytaj dalej »
Jedyny kandydat na rektora UMK. To prof. Andrzej Sokala
2020-02-19, 06:20Prof. Andrzej Sokala jest jedynym kandydatem na rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. We wtorek w południe minął termin na zgłoszenia kandydatów. Czytaj dalej »