Mieszkańcy regionu głosują i zachęcają, by wziąć dowód i przyjść! „To nasz obowiązek”
Mieszkańcy województwa wybierają posłów do europarlamentu. – Z frekwencją na pewno słabiej, niż w wyborach parlamentarnych – oceniają członkowie jednej z komisji w Inowrocławiu. I zachęcają, by wziąć udział w głosowaniu.
Nasi reporterzy zajrzeli do lokali wyborczych na inowrocławskim osiedlu Rąbin, na bydgoskim Błoniu, we Wtelnie, Koronowie i Wieńcu-Zdroju.
– Trzeba głosować, to jest naszym obowiązkiem – słyszymy w Inowrocławiu. – Nasz głos musi liczyć, musimy dbać o to, żebyśmy mieli to, czego pragniemy – mówi jedna z głosujących. Do oddania głosu zachęcają też członkowie obwodowej komisji wyborczej. – Wziąć dowód osobisty, dobry humor i przyjść – uśmiechają się. – Z frekwencją na pewno słabiej, niż w wyborach parlamentarnych – oceniają.
– Przyszyliśmy wiedząc, na kogo chcemy głosować, więc nie musieliśmy się zastanawiać – mówią głosujący w Bydgoszczy. – Jestem zdecydowany, ale patrzyłem bardziej na ugrupowanie, nie na kandydata – wtedy jest prościej – ocenia inny bydgoszczanin, ale zapewnia, że kandydata również zna. – Mamy bardzo zaangażowany skład, liczymy, że sprawnie policzymy głosy i będzie wszystko jak należy – mówi Bogusława Dobrowolska, przewodnicząca obwodowej komisji wyborczej nr 95.
Do urn poszli mieszkańcy regionu, ale i te osoby, które przebywają tutaj czasowo. Na przykład kuracjusze kujawskich uzdrowisk. W podwłoclawskim Wieńcu-Zdroju w trakcie niedawnych wyborów parlamentarnych spora grupa kuracjuszy miała problem z dotarciem do najbliższego lokalu wyborczego. Zrodził się wówczas pomysł, by utworzyć komisję właśnie na terenie uzdrowiska. Tak się stało.
Komisja działa od rana w Pijalni Wód Mineralnych. Zainteresowanie jest bardzo duże. Wiceprzewodnicząca komisji Halina Chełminiak mówi, że trzeba było przywieźć dodatkowe karty z rezerwy Urzędu Gminy w Brześciu Kujawskim. Kolejne, najbliższe głosowanie w Wieńcu to wybory uzupełniające do Senatu. Zgodnie z ordynacją wyborczą wezmą w nim udział wyłącznie osoby, mieszkające na stałe w obrębie działania komisji. Wieniec Zdrój to kat zwany obwód stały do głosowania. Oznacza to, że mieszkańcy Wieńca Zdroju zagłosują na miejscu, w nowo utworzonym lokalu wyborczym.
Głosowanie w wyborach do europarlamentu trwa do 21.00, do tego czasu obowiązuje cisza wyborcza.
Zobacz także
Amerykanie wybierają kandydatów do Kongresu, lokalne władze i gubernatorów
2022-11-08, 21:388 września odbywają się w USA wybory mające miejsce w środku prezydenckiej kadencji. Amerykanie będą głosowali m.in. na kandydatów do Kongresu USA, gubernatorów, jak też przedstawicieli władz lokalnych. Niezależnie od tego wyborcy… Czytaj dalej »
Wybory burmistrza w Ciechocinku: wpłynął pierwszy protest wyborczy. Co było nie tak?
2022-11-07, 13:10Ciechocinek ma nowego burmistrza. Komisarz Wyborczy ogłosiła wyniki głosowania. Przypomnijmy, niedzielną drugą turę wyborów wygrał Jarosław Jucewicz. Tymczasem do Sądu Okręgowego we Włocławku wpłynął protest wyborczy, złożony… Czytaj dalej »
Ciechocinek ma nowego burmistrza. To 40- letni Jarosław Jucewicz, obecny radny
2022-11-07, 07:30Jucewicz pokonał w niedzielnej drugiej turze głosowania Macieja Bartoszka, popieranego przez Platformę Obywatelską i Lewicę. Czytaj dalej »
Mieszkańcy wybierają burmistrza. Druga tura wyborów w Ciechocinku
2022-11-06, 10:00Mieszkańcy Ciechocinka w niedzielę (6 listopada) znowu idą do urn, by w drugiej turze wyborów zdecydować, kto będzie burmistrzem. Czytaj dalej »
Debata kandydatów na burmistrza Ciechocinka. Który z nich wypadł lepiej? [wideo]
2022-11-03, 20:52Kandydaci na burmistrza Ciechocinka Maciej Bartoszek i Jarosław Jucewicz zmierzyli się w przedwyborczej debacie. Zainteresowanie było duże. Widownia w Teatrze Letnim zapełniła się prawie w całości, ponad 300 osób oglądało transmisję… Czytaj dalej »
Dwóch kandydatów powalczy w drugiej turze wyborów burmistrza Ciechocinka
2022-10-24, 08:17Żaden z 12 kandydatów na burmistrza Ciechocinka nie zdobył połowy ważnie oddanych głosów - to wyniki wczorajszych wyborów. Za dwa tygodnie tura druga, która wyłoni burmistrza. Kto do niej wszedł? Czytaj dalej »
Ciechocinek wybiera burmistrza. O urząd ubiega się 12 kandydatów
2022-10-23, 08:55Mieszkańcy Ciechocinka wybierają w niedzielę swojego burmistrza. To wybory przedterminowe, rozpisane po nagłej śmierci pełniącego urząd Leszka Dzierżewicza. Czytaj dalej »
Cząstkowe wyniki wyborów we Włoszech: 43 procent – centroprawica, 26 procent – centrolewica
2022-09-26, 13:03- Ponad 43 procent głosów otrzymał blok centroprawicy w niedzielnych wyborach parlamentarnych we Włoszech - takie nadal cząstkowe dane z większości komisji podaje w poniedziałek przed południem agencja Ansa. Najwięcej głosów w… Czytaj dalej »
Znamy nazwiska kandydatów na burmistrza Ciechocinka. Wybory w październiku
2022-09-20, 10:18Zbliżają się przedterminowe wybory burmistrza Ciechocinka, zarządzone po śmierci Leszka Dzierżewicza. Wystartuje w nich nie więcej, niż dwunastu kandydatów. Minął właśnie termin rejestracji poszczególnych komitetów wyborczy… Czytaj dalej »
Wybór nowego burmistrza Ciechocinka. Głosowanie ma się odbyć 23 października
2022-08-25, 07:00Przedterminowe wybory burmistrza Ciechocinka odbędą się najprawdopodobniej 23 października. Tak głosi projekt rozporządzenia premiera, zamieszczony na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji. Czytaj dalej »