Region pamięta o wyborach z 1989 roku. „4 czerwca to taka data, jak 11 listopada”
Między innymi w Toruniu i Bydgoszczy uczczono 35. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu. – 4 czerwca 1989 roku to przełomowa data – podkreślił w Toruniu działacz opozycji antykomunistycznej, były wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński.
W Toruniu złożono kwiaty pod tablicą NSZZ „Solidarność” przy ul. Piekary. – 4 czerwca 1989 roku to przełomowa data – podkreślił były działacz opozycji antykomunistycznej, były wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński.
– To jest taka data w naszej historii, jak 11 listopada [1918 roku – przyp. red.] i 3 maja 1791 roku – wtedy się wszystko po prostu odwróciło. Polska wracała do demokracji, do normalnej gospodarki, do państwa praworządnego. „Solidarność” za tym stała, „Solidarność” o to walczyła. Odrodził się samorząd terytorialny – to wszystko się wtedy zaczęło – zaznaczył Wyrowiński.
– Sam dzień wyborów – to [było] święto, i nerwowe oczekiwanie, czy to zadziała. Byliśmy wtedy wszyscy spragnieni wolności, zmęczeni stanem wojennym – dodał marszałek województwa Piotr Całbecki. – Wiemy, że społeczeństwo trochę zwątpiło w „Solidarność” taką, jaką kiedyś odczuwaliśmy – pamiętam to, jeszcze jako młody chłopak, w latach osiemdziesiątych – ale udało się: miażdżąca przewaga [ w wyborach – przyp. red.], nieważne, czy to wieś, miasto – wszyscy pokazali, jakiej Polski chcą.
W Bydgoszczy uroczystość z okazji Dnia Wolności i Praw Obywatelskich odbyła się w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich. – To ważne, by o tamtych wydarzeniach przypominać, szczególnie młodzieży – mówił wojewoda Michał Sztybel.
Podczas uroczystości kilkudziesięciu działaczy nauki i kultury odebrało państwowe odznaczenia. Wydarzenie stało się także okazją do zaprezentowania historycznych organów, które po przebudowie staną w Akademii Muzycznej. Pierwszy koncert na tym instrumencie odbył się podczas uroczystości, zagrał profesor Radosław Marzec.
Więcej w relacjach poniżej.
Zobacz także
Nowe rozwiązania komunikacyjne propozycją kandydatów z MY Toruń
2018-10-13, 07:15Wyprowadzenie tranzytu z centrum miasta, przebudowa przejść dla pieszych, na których dochodzi do wypadków oraz ronda zamiast świateł. Kandydaci do Rady Miasta z 'MY Toruń' przedstawili program Wizja Zero. Czytaj dalej »
Mackiewicz: Powołam społecznego pełnomocnika ds. równego traktowania
2018-10-12, 20:45Społecznego pełnomocnika ds. równego traktowania chce powołać Anna Mackiewicz, kandydatka na prezydenta Bydgoszczy koalicji SLD-Lewica Razem. Czytaj dalej »
Michał Zaleski o swoich propozycjach dla Bydgoskiego Przedmieścia
2018-10-12, 20:19Kolejny etap rewitalizacji Parku Miejskiego, wsparcie mieszkańców przy wymianie starych pieców oraz modernizacja linii tramwajowych - to propozycje dla Bydgoskiego Przedmieścia, które z kandydatami do Rady Miasta z tego okręgu przedstawił… Czytaj dalej »
Wicepremier Gliński o pośle Olszewskim: "On pochodzi ze środowiska postkomunistycznego"
2018-10-12, 18:44Poseł Platformy Obywatelskiej Paweł Olszewski zapowiada, że wytoczy proces wicepremierowi Piotrowi Glińskiemu. Chodzi o słowa, które padły na konferencji posła PiS Tomasza Latosa - kandydata na prezydenta Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Poseł Olszewski o budowie drogi S5
2018-10-12, 17:15- Równe trzy lata temu podpisywaliśmy umowy na S5, a trasy wciąż nie ma - mówi poseł PO Paweł Olszewski. Czytaj dalej »
Kolejne pomysły kandydatów na ułatwienie życia bydgoszczanom
2018-10-12, 16:15Stworzenie na bydgoskich Bartodziejach sensorycznego placu zabaw dla dzieci to pomysł Komitetu Wyborczego Czas Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Paweł Kukiz o programie swojego ugrupowania w Bydgoszczy
2018-10-12, 14:15- W Bydgoszczy również panuje partiokracja - mówił poseł Paweł Kukiz podczas spotkania w Bydgoszczy. Polityk przedstawił trzy filary programu Kukiz'15 na wybory samorządowe, które miałyby zmienić tę sytuację. Czytaj dalej »
Marek Wojtkowski o zaporze w Siarzewie
2018-10-12, 10:41Nowa zapora na Wiśle w Siarzewie znacznie poprawi bezpieczeństwo Włocławka - uważa prezydent miasta Marek Wojtkowski ubiegający się o urząd prezydenta Włocławka z Koalicji Obywatelskiej. Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2018-10-12, 06:00Co zrobić, aby Włocławek był interesującym miastem dla inwestorów i młodych ludzi? A także o pomyśle budowy trzeciej przeprawy przez Wisłę, ale również o ewentualnych koalicjach zawieranych na najbliższe lata mówił gość 'Rozmowy… Czytaj dalej »
11 października odbyła się debata z kandydatami na prezydenta Włocławka
2018-10-11, 21:00W czwartek (11 października) odbyla się debata, w której udział wzięli kandydaci na prezydenta Włocławka. Podobne, transmitowane przez Polskie Radio PiK, odbyły się wcześniej w Grudziądzu i Inowrocławiu. Czytaj dalej »