Wojewoda zachęca, by pójść na eurowybory. „To w Polsce decydujemy, jaka będzie Europa”
„Jaka Polska taka Europa" - pod takim hasłem rozpoczyna się kampania profrekwencyjna wojewody kujawsko-pomorskiego. Do głosowania w eurowyborach - 9 czerwca - zachęca już dziś Michał Sztybel.
- Rozpoczynamy kampanię pod hasłem nieprzypadkowym, bo to tutaj decydujemy, jak będzie wyglądała Unia Europejska – mówi wojewoda. - Mamy bardzo często w obiegu stereotypowe informacje, że Bruksela nam coś narzuca. Tylko, że to my decydujemy, co finalnie jest aktem prawa i co jest wdrażane na terenie Unii Europejskiej. Przykładowo Zielony Ład był zaakceptowany w pełni przez polski rząd i nawet proponowany w części dotyczącej rolnictwa. Dzisiaj jest to zmieniane, bo jest inny polski rząd, który chce zmian w Zielonym Ładzie, więc to dowód, że tu decydujemy, jaka będzie Europa.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą 9 czerwca. - Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej 20 lat temu było kluczowym momentem w historii naszego kraju. Dzięki temu Polska odnotowała ogromny postęp zarówno gospodarczy, jak i społeczny – przypomina Urząd Wojewódzki na swojej stronie. - Od 2004 roku polskie rolnictwo otrzymało wsparcie finansowe z UE w wysokości 243,2 mld euro, co umożliwiło modernizację sektora oraz wzrost konkurencyjności. Dochody na pełnozatrudnionego rolnika zwiększyły się ponad dwukrotnie od 2004 roku, a wartość dodana w rolnictwie na koniec 2023 roku wyniosła 22,1 mld euro.
Inwestycje infrastrukturalne również odegrały kluczową rolę w rozwoju kraju. Dzięki środkom z Unii Europejskiej udało się wybudować 970 km autostrad i ponad 2930 km dróg ekspresowych. Polska posiada teraz siedmiokrotnie dłuższą sieć dróg szybkiego ruchu niż w 2004 roku.
W ciągu ostatnich 20 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy pozyskała środki z funduszy unijnych, które umożliwiły realizację kluczowych inwestycji drogowych. Dziś jeździmy gotową „bursztynową” autostradą A1, 128-kilometrową drogą ekspresową S5 oraz szeregiem innych dróg. Kolejne inwestycje są już planowane.
Zobacz także
Michał Krzemkowski o marszałku Piotrze Całbeckim
2018-10-23, 16:00Marszałek Całbecki dobrej woli wobec Bydgoszczy nie wykazywał - mówi radny województwa z PiS Michał Krzemkowski. W ten sposób komentuje słowa Piotra Całbeckiego, że jest on gotowy ponownie objąć stanowisko marszałka. Czytaj dalej »
Piotr Całbecki jest gotowy ponownie objąć stanowisko marszałka
2018-10-23, 15:00W wyborach do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego zdobył rekordową liczbę 68,5 tys.głosów. Podczas spotkania z dziennikarzami mówił, że jeśli otrzyma propozycję objęcia funkcji marszałka województwa, nie odmówi. Czytaj dalej »
Ryszard Brejza i popierająca go koalicja wygrała wybory w Inowrocławiu
2018-10-23, 14:00Prezydent zdobył prawie 60% głosów, a koalicja 16 mandatów w 23. osobowej radzie. Oprócz nich radnymi zostało jeszcze 7. kandydatów Zjednoczonej Prawicy. Czytaj dalej »
Nowa Rada Miasta w Bydgoszczy
2018-10-23, 13:00Weterani i nowe twarze - znamy już skład bydgoskiej rady miasta kolejnej kadencji. Wiadomo, że 16 z 31 mandatów przypadło Koalicji Obywatelskiej, co pozwoli rządzić jej samodzielnie. 11 mandatów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, a… Czytaj dalej »
prof. Janusz Golinowski o wyborach samorządowych
2018-10-23, 10:58Prof. Janusz Golinowski, politolog z UKW w Bydgoszczy, analizując wyniki ostatnich wyborów, zwrócił uwagę na rolę lokalnej prasy w kształtowaniu opinii publicznej. Jego zdaniem bez zbudowania alternatywnej prasy lokalnej prawica nie… Czytaj dalej »
Nowy skład Rady Miasta w Toruniu
2018-10-23, 10:12W wyborach do 25-osobowej rady miasta Torunia 10 mandatów zdobyła Koalicja Obywatelska, a 8 kandydaci komitetu prezydenta Michała Zaleskiego, który będzie rządził miastem przez kolejne 5 lat. Do rady miasta weszło także 6 przedstawicieli… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2018-10-23, 06:00Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK we wtorek był politolog, prof. Janusz Golinowski z UKW w Bydgoszczy, z którym podsumowaliśmy kampanię samorządową w regionie oraz wyniki wyborów. Porozmawialiśmy także o perspektywach otwierających… Czytaj dalej »
Michał Zaleski po raz 5. prezydentem Torunia
2018-10-22, 17:5655 procent głosów dla Michała Zaleskiego, 23 - dla Tomasza Lenza - to nieoficjalne wyniki wyborów samorządowych w Torunia. Czytaj dalej »
Rafał Bruski pozostanie prezydentem Bydgoszczy; wynik zaskoczył pozostałych kandydatów
2018-10-22, 16:20Zwyciężył w pierwszej turze. Dziś podziękował bydgoszczanom za udział w wyborach samorządowych i podsumował kampanię. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podkreślał, że wygrana po pierwszej turze jeszcze nie miała miejsca w tym… Czytaj dalej »
Koalicja Obywatelska zwyciężyła w wyborach do Sejmiku Województwa?
2018-10-22, 15:48Koalicja Obywatelska uzyskała najwięcej głosów w wyborach do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Prawo i Sprawiedliwość zajęło drugie miejsce, Polskie Stronnictwo Ludowe - trzecie. Czytaj dalej »