Minister Gawkowski w regionie. Proponuje Europejską Kartę Seniora i apeluje ws. cyberbezpieczeństwa
O bezpieczeństwie cybernetycznym mówił w niedzielę w Bydgoszczy wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Był także w Inowrocławiu, który, jak mówi, jest stolicą wypoczynku polskich seniorów – właśnie tam przedstawił propozycję Lewicy, Europejską Kartę Seniora.
Na konferencji prasowej Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewica Gawkowski przestrzegał, że na dwa tygodnie przed wyborami do Europarlamentu należy się spodziewać coraz większej liczby ataków.
Urządzenia służbowe powinny być wolne od niebezpiecznych aplikacji
– Europejski kurs na bezpieczeństwo to jeden z tematów przewodnich kampanii Lewicy do Parlamentu – mówił. – I tutaj, z Bydgoszczy chciałem zaapelować, żeby ta czujność dotycząca cyberbezpieczeństwa rosła, żeby ta świadomość rosła. My musimy mieć świadomość, że poprzez proste rzeczy socjotechniczne – na przykład pendrive’a znalezionego przed jednostką samorządu terytorialnego – możemy wprowadzić różnego rodzaju zagrożenia, które będą kosztowały urząd zablokowanie serwerów czy kradzież danych.
– Musimy mieć również świadomość, że nasze urządzenia służbowe powinny być wolne od aplikacji, które mogą nam próbować ściągnąć dane, wykorzystać dane przeciwko administracji, musimy mieć świadomość, że infrastruktura krytyczna to odpowiedzialność za to, jaką mam wodę i czy ta woda w ogóle jest, to odpowiedzialność za energetykę, za różnego rodzaju pola, które codziennie towarzyszą naszemu życiu – wskazał. Wicepremier Gawkowski mówił też o potrzebie stworzenia „europejskiej wspólnej tarczy cybernetycznej” oraz, że Unia Europejska powinna przeznaczać jeszcze więcej środków na cyberbezpieczeństwo.
W 2022 roku w Polsce odnotowano 40 tys. incydentów w obszarze cybernetycznym. W 2023 było ich 80 tysięcy, a w pierwszym kwartale tego roku będzie ich dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Gawkowski został także zapytany o sprawę 27-latka w Inowrocławiu, zmarłego po interwencji policji. Wskazał, że to „tragiczna sytuacja, tragiczna śmierć”, która musi być wyjaśniona. Dodał, że cieszy go szybka reakcja policji - zwolnienie funkcjonariuszy i brak ukrywania faktów.
Lewica chce wprowadzenia Europejskiej Karty SenioraW Inowrocławiu Krzysztof Gawkowski mówił m.in. propozycji adresowanej do seniorów. – W Europie dużo pieniędzy powinno być kierunkowo wskazywane na wsparcie polityki senioralnej. Mówimy o tym z odwagą, Lewica ma dzisiaj śmiałość dzisiaj powiedzieć, że powinniśmy wprowadzić Europejską Kartę Seniora, która będzie dawał seniorom więcej możliwość podróżowania, więcej zniżek na kulturę, na przejazdy – wskazał.
Paweł Kowal, jedynka na liście kandydatów Lewicy do Europarlamentu, mówił w Bydgoszczy, że potrzebna jest głęboka integracja z Unią Europejską, bo państwa narodowe nie są stanie skutecznie odpierać ataki ze strony Rosji. Anna Mackiewicz mówiła z kolei, że od skuteczności Polski w Unii zależy rozwój gmin, powiatów i całego województwa. Wiceliderka listy zachęcała do udziału w wyborach do Europarlamentu i głosowania na Lewicę.
Zobacz także
Kandydaci na prezydenta Włocławka o oświacie
2014-10-13, 16:38Problemy włocławskiej oświaty zdominowały dzisiejsze konferencje kandydatów na urząd prezydenta tego miasta. Czytaj dalej »
PiS w Bydgoszczy oficjalnie zainaugurował kampanię wyborczą
2014-10-12, 17:14Prawo i Sprawiedliwość w Bydgoszczy niedzielną konwencją wyborczą rozpoczęło oficjalną kampanię do samorządu. Parlamentarzyści i działacze PiS nie szczędzili krytycznych słów pod adresem rządzącej Bydgoszczą PO. Czytaj dalej »
Program edukacyjny Konstantego Dombrowicza
2014-10-12, 16:03Edukacja na wysokim poziomie to jedno z najważniejszych zadań samorządu - uważa kandydujący na prezydenta Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz. Czytaj dalej »
PiS zaprezentował kandydatów na radnych Torunia
2014-10-12, 15:31W czasie konwencji wyborczej w Toruniu przedstawiono kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do toruńskiej rady miasta. PiS idzie do wyborów samorządowcy z hasłem 'Słuchać Polaków, zmieniać Polskę'. Czytaj dalej »
Program i kandydaci toruńskiego "Czasu Mieszkańców"
2014-10-10, 14:16Bezpieczeństwo na osiedlowych drogach, więcej miejsc zielonych do odpoczynku i rekreacji, parkingi wielopoziomowe, dom kultury na Rubinkowie i bezpłatny dostęp do internetu dla mieszkańców. Takie pomysły na rozwój miasta mają kandydaci… Czytaj dalej »
4 kandydatów na urząd prezydenta Inowrocławia
2014-10-10, 10:30Czterech kandydatów będzie ubiegać się o stanowisko prezydenta Inowrocławia podczas listopadowych się wyborów samorządowych. Czytaj dalej »
Bydgoska konwencja wyborcza SLD
2014-10-09, 20:19Kandydatów do rady miasta, sejmiku województwa oraz na prezydenta miasta przedstawił na konwencji wyborczej Sojusz Lewicy Demokratycznej w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Edyta Mokra kandydatem na prezydenta Włocławka
2014-10-09, 18:14Edyta Mokra - prawnik, była radna, w przeszłości dyrektor Miejskiego Zespołu Opieki Zdrowotnej jest kandydatem Komitetu Wyborczego ,,Bezpartyjny Włocławek' na prezydenta miasta. Czytaj dalej »
Kandydat PiS na prezydenta Bydgoszczy - priorytetem gospodarka
2014-10-09, 17:59Gospodarka ma być priorytetem kandydata PiS na prezydenta Bydgoszczy Marka Gralika, który obiecuje m.in. współpracę z przedsiębiorcami oraz inwestowanie w komunikację miejską. Gralik chce prowadzić kampanię wyborczą pod hasłem… Czytaj dalej »
Nowa Prawica nie wystawi kandydata na prezydenta Włocławka
2014-10-09, 17:32Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke zaprezentowała we Włocławku swój program wyborczy. Postuluje zmniejszenie podatków komunalnych, likwidację straży miejskiej, oddanie miejskich szkół w ręce społecznych stowarzyszeń, a także prywatyzację… Czytaj dalej »