Druga tura wyborów w 35 miejscach Kujaw i Pomorza. Frekwencja i relacje Polskiego Radia PiK
W naszym regionie wybieranych jest 3 prezydentów, 15 burmistrzów i 17 wójtów. Reporterzy PR PiK odwiedzają komisje wyborcze, rozmawiają z mieszkańcami. Jak dotąd, głosowanie przebiega spokojnie i w ciszy - wyborczej.
PKW podaje: 38,58 proc. - taka była frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych w naszym województwie, na godzinę 17:00. Jest niższa, niż ta w skali kraju, która wynosi 39,43 proc.
Torunianie poszli do urn, żeby wybrać prezydenta. W drugiej turze mierzą się urzędujący prezydent Michał Zaleski i Paweł Gulewski, kandydat Koalicji Obywatelskiej.
Nasz reporter odwiedził jedną z komisji na osiedlu Na Skarpie. - Na razie jest spokojnie - mówi Joanna Wątorowska, zastępca przewodniczącej Komisji Wyborcza numer 13 w Zespole Szkół nr 18 w Toruniu. - Nie ma jakiejś fali uderzeniowej. Przyszło wiele osób starszych.
Przypomnijmy, w pierwszej turze Paweł Gulewski uzyskał 38,28 proc. głosów. Urzędujący prezydent Michał Zaleski o prawie 12 proc. mniej.
Prezydenta miasta wybierają także mieszkańcy Inowrocławia. Rywalizują pełniący funkcję prezydenta Wojciech Piniewski (KKW Koalicja Obywatelska) z 36,29 proc. głosów i Arkadiusz Fajok (KWW Arkadiusza Fajoka Łączy Nas Inowrocław) - z 22,43 głosów. Jak usłyszał nasz reporter, przed godziną 9:00 chętnych do oddania głosu było więcej niż podczas pierwszej tury.
W świetlicy w podbydgoskim Cielu lokal wyborczy jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Członkowie komisji zapewniają, że w razie potrzeby służą pomocą w wejściu do lokalu. Pierwszy wyborca w Cielu czekał na komisję już przed godz. 7.00.
W Komisji Wyborczej nr 53 na włocławskim Zazamczu wybory także przebiegają spokojnie, ale wyborców jest niewielu. Powód podaje wiceprzewodniczący komisji, Tadeusz Brudziński. - Frekwencja nie jest duża dlatego, że jest zimno.
Druga tura wyborów na terenie Krajowego Biura Wyborczego w Bydgoszczy (obejmuje m.in. powiaty bydgoski, nakielski, inowrocławski) przebiega spokojnie. W Gniewkowie doszło do pożaru w budynku obok lokalu wyborczego. Sytuacja została opanowana. Jak usłyszeliśmy w Delegaturze, zdarzenie nie miało wpływu na przebieg wyborów. W innych częściach kraju doszło do kilku incydentów, o czym mówił szef PKW.
- Druga tura wyborów samorządowych przebiega w spokojnej atmosferze, ale zdarzają się incydenty; doszło do 76 przestępstw i wykroczeń - poinformował w niedzielę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Przekazał, że doszło do 76 przestępstw i wykroczeń, w tym 55 wykroczeń. Dotyczą głównie niszczenia plakatów m.in. zaklejania ich logiem konkurencyjnej partii.
II tura wyborów odbywa się w 35 miejscowościach województwo kujawsko-pomorskiego. Wybieranych jest 3 prezydentów, 15 burmistrzów, 17 wójtów.
Wybory prezydenta:
- Toruń
- Włocławek
- Inowrocław
- Chełmża – powiat toruński
- Ciechocinek – powiat aleksandrowski
- gmina Gniewkowo – powiat inowrocławski
- Golub-Dobrzyń – powiat golubsko-dobrzyński
- miasto i gmina Górzno – powiat brodnicki
- gmina Izbica Kujawska – powiat włocławski
- gmina Janikowo – powiat inowrocławski
- gmina Kcynia – powiat nakielski
- miasto i gmina Kowalewo Pomorskie – powiat golubsko-dobrzyński
- Lipno – powiat lipnowski
- miasto i gmina Piotrków Kujawski – powiat radziejowski
- miasto i gmina Radzyń Chełmiński – powiat grudziądzki
- gmina Rypin – powiat rypiński
- gmina Sępólno Krajeńskie – powiat sępoleński
- gmina Solec Kujawski – powiat bydgoski
- gmina Bądkowo – powiat aleksandrowski
- gmina Białe Błota – powiat bydgoski
- gmina Chełmża – powiat toruński
- gmina Dębowa Łąka – powiat wąbrzeski
- gmina Dobrcz – powiat bydgoski
- gmina Dobre – powiat radziejowski
- gmina Gąsawa – powiat żniński
- gmina Inowrocław – powiat inowrocławski
- gmina Lubicz – powiat toruński
- gmina Nowa Wieś Wielka – powiat bydgoski
- gmina Osielsko – powiat bydgoski
- gmina Płużnica – powiat wąbrzeski
- gmina Raciążek – powiat aleksandrowski
- gmina Sadki – powiat nakielski
- gmina Warlubie – powiat świecki
- gmina Zławieś Wielka – powiat toruński
- gmina Złotniki Kujawskie – powiat inowrocławski
Zobacz także
Koalicja Obywatelska zwyciężyła w wyborach do Sejmiku Województwa?
2018-10-22, 15:48Koalicja Obywatelska uzyskała najwięcej głosów w wyborach do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Prawo i Sprawiedliwość zajęło drugie miejsce, Polskie Stronnictwo Ludowe - trzecie. Czytaj dalej »
Tomasz Latos: Nie zapomnę o Bydgoszczy
2018-10-22, 13:25- Pomimo porażki nie zapomnę o Bydgoszczy i będę ją wspierał - mówił poseł PiS Tomasz Latos. Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta miasta pogratulował Rafałowi Bruskiemu zwycięstwa w I turze wyborów, a bydgoszczanom podziękował… Czytaj dalej »
Koalicja Obywatelska, PiS i lokalny komitet zdobyły mandaty w Radzie Miasta w Grudziądzu
2018-10-22, 13:16Komitety Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Sojuszu Obywatelskiego Grudziądza Macieja Glamowskiego zdobyły mandaty w Radzie Miasta Grudziądza - ogłosiła Miejska Komisja Wyborcza. Czytaj dalej »
W Ciechocinku będzie II tura wyborów
2018-10-22, 12:38Dotychczasowy wieloletni burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierżewicz z bloku 'Dla przyszłości Ciechocinka' zdobył 47 procent głosów. To oznacza, że będzie II tura wyborów, w której zmierzy się z Marcinem Strychem, kandydatem Prawa… Czytaj dalej »
W Inowrocławiu II tury nie będzie. Ryszard Brejza z dużym poparciem
2018-10-22, 12:28W Inowrocławiu trwa liczenie głosów. Do Miejskiej Komisji Wyborczej nie dotarły jeszcze protokoły z 6 obwodowych komisji, najprawdopodobniej jednak, wynik wyborów na prezydenta miasta nie ulegnie już znaczącej zmianie. Czytaj dalej »
Glamowski i Guzowski zmierzą się w II turze wyborów na prezydenta Grudziądza
2018-10-22, 12:02Maciej Glamowski popierany przez Koalicję Obywatelską oraz Andrzej Guzowski popierany przez PiS zmierzą się w II turze wyborów prezydenckich w Grudziądzu - poinformowała Miejska Komisja Wyborcza. W I turze zwyciężył Glamowski, uzyskując… Czytaj dalej »
PiS wygrało wybory do Rady Miasta we Włocławku
2018-10-22, 11:58Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Rady Miasta Włocławka - poinformowała Miejska Komisja Wyborcza. Zwycięzcy uzyskali dziewięć mandatów w 25-osobowej radzie. Drugie miejsce zajęła Platforma Obywatelska, której przypadnie… Czytaj dalej »
Liczenie głosów w Bydgoszczy
2018-10-22, 11:44W Bydgoszczy głosy do rady miasta, sejmiku i na prezydenta oddawane były w 205 komisjach obwodowych. Wszystkie protokoły z obwodów trafiają do Miejskiej Komisji Wyborczej, która od niedzieli ulokowała się w hali Artego. Czytaj dalej »
Michał Zaleski prawdopodobnie ponownie prezydentem Torunia
2018-10-22, 10:08Rządzący Toruniem od 2002 roku Michał Zaleski (kandydat niezależny) będzie prawdopodobnie zajmował tę funkcję przez pięć kolejnych lat. Z cząstkowych danych przekazanych przez jego sztab wynika, że uzyskał 55 procent głosów. Czytaj dalej »
Marek Wojtkowski i Jarosław Chmielewski w II turze wyborów prezydenta Włocławka
2018-10-22, 10:04Urzędujący prezydent Włocławka, kandydat Koalicji Obywatelskiej Marek Wojtkowski oraz kandydat Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Chmielewski zmierzą się w II turze wyborów na prezydenta miasta - poinformował przewodniczący Miejskiej… Czytaj dalej »