Minister finansów odwiedza nasz region: Chcemy uczynić samorządy niezależnymi
- Rząd chce radykalnie skończyć z polityką tekturowych czeków i sprawić, aby nowy system finansowania samorządów uczynił je niezależnymi - powiedział w niedzielę w Toruniu minister finansów Andrzej Domański.
Domański podczas konferencji prasowej w Toruniu życzył powodzenia w II turze wyborów kandydatowi KO na prezydenta miasta Pawłowi Gulewskiemu. W drugiej turze zmierzą się Gulewski (KO) i prezydent miasta Michał Zaleski (własny komitet). Kandydaci dostali odpowiednio 38,28 proc. i 26,41 proc. głosów.
- Rozmawialiśmy z panem Pawłem Gulewskim o finansach samorządów. Dyskutowaliśmy o tym, jak możemy te finanse – rząd razem z samorządowcami – naprawiać – powiedział szef resortu finansów. - Pomysł nowego rządu jest taki, aby nowy system finansowania samorządów uczynił je de facto niezależnymi.
Minister finansów poinformował, że dyskutował także z marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego Piotrem Całbeckim oraz z lokalnymi przedsiębiorcami. - Była to rozmowa o największych wyzwaniach stojących przed polską gospodarką. Wiemy, że rząd Donalda Tuska odblokował miliardy euro europejskich środków. Te pieniądze będą sukcesywnie wpływały do polskiej gospodarki i napędzały inwestycje - stwierdził szef resortu finansów.
Dodał, że celem rządu jest także szybki wzrost poziomu inwestycji prywatnych. Zapowiedział, że rząd będzie robił wszystko, aby „otoczenie do inwestowania było stabilne". - Najważniejsze dla mnie, jako ministra finansów, osoby współodpowiedzialnej za dynamikę polskiej gospodarki jest to, aby polscy przedsiębiorcy czuli się bezpiecznie, czuli, że warto inwestować. Bez tego trudno liczyć na wysoką dynamikę długoterminowego wzrostu polskiej gospodarki - ocenił Domański.
Życzył sukcesu Pawłowi Gulewskiemu w wyborach 21 kwietnia. - Jestem przekonany, że będzie pan doskonałym włodarzem Torunia. W wielu ideach, o których rozmawialiśmy, z całą pewnością może pan liczyć na wsparcie Ministerstwa Finansów - powiedział Domański.
Minister finansów w niedzielę odwiedził także Włocławek, gdzie spotkał się z prezydentem miasta Markiem Wojtkowskim.
Zobacz także
Rozmowa Dnia
2024-02-12, 06:00Gościem „Rozmowy dnia' będzie Łukasz Schreiber, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o trwającej kampanii wyborczej. Michał Jędryka: Jak sam Pan mówi, jest Pan na razie jedynym kandydatem, który… Czytaj dalej »
Schreiber zapowiada darmową komunikację. I ogłasza hasło kampanii: „Naprzód Bydgoszcz"
2024-02-11, 15:37- Musimy się porównywać do miast tej samej wielkości, czyli Lublina, Szczecina i Katowic — mówił w niedzielę na spotkaniu z mieszkańcami Łukasz Schreiber, kandydat Prawa i Sprawiedliwosci na prezydenta Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Były wojewoda Mikołaj Bogdanowicz ogłosił start w wyborach. Tę gminę dobrze zna
2024-02-10, 15:55Wojewoda kujawsko-pomorski w latach 2015-2023 Mikołaj Bogdanowicz ogłosił start w wyborach na burmistrza Kruszwicy. Polityk związany od lat z Prawem i Sprawiedliwością w kwietniowych wyborach samorządowych wystartuje z własnego ko… Czytaj dalej »
Arkadiusz Fajok: Przede wszystkim mamy działać, a nie dokonywać wojenek [Rozmowa dnia]
2024-02-08, 09:55Bezpłatna komunikacja miejska - tego pomysłu bronił Arkadiusz Fajok, niezależny kandydat na prezydenta Inowrocławia, który był gościem „Rozmowy dnia” Polskiego Radia PiK. Czytaj dalej »
Paweł Gulewski będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Torunia
2024-02-07, 21:07Paweł Gulewski, do niedawna zastępca prezydenta Michała Zaleskiego, będzie startował z ramienia KO w wyborach na prezydenta Torunia - dowiedziało się Polskie Radio PiK. Decyzję zatwierdził toruński zarząd Platformy Obywatelskie… Czytaj dalej »
We Włocławku nie będzie wspólnej listy KO i Lewicy. „Do tanga trzeba dwojga”
2024-02-07, 18:57W Bydgoszczy Lewica i Koalicja Obywatelska rozmawiają o wspólnej liście w wyborach samorządowych, natomiast we Włocławku, gdzie miastem rządzi właśnie taka koalicja, o wspólnej liście nie ma mowy. Przeciwnie, miedzy obydwoma ugrupowaniami… Czytaj dalej »
Edukacja, kultura, sport we Włocławku. Działacze KO podsumowują kadencję
2024-02-07, 17:10Modernizacja biblioteki, budowa Skarbca Fajansu, wskrzeszenie szkolnego związku sportowego, remonty szkół i doposażanie pracowni - to włocławscy radni i działacze Koalicji Obywatelskiej wymieniają jako swoje sukcesy. Na konferencjach… Czytaj dalej »
Jan Szopiński: Bydgoska Lewica na jednej liście wyborczej z Platformą Obywatelską
2024-02-07, 09:55W Bydgoszczy Lewica prawdopodobnie pójdzie do wyborów samorządowych w koalicji z Platformą Obywatelską. Potwierdził to w Rozmowie dnia Polskiego Radia PiK Jan Szopiński — polityk tej formacji. Czytaj dalej »
Ewa Koman i Arkadiusz Fajok rozpoczęli w Inowrocławiu kampanię prezydencką
2024-02-06, 20:20- Trzeba wznowić działalność osiedlowych klubów - powiedział na konferencji prasowej kandydat na prezydenta Inowrocławia Arkadiusz Fajok. Kampanię wyborczą rozpoczęło także Porozumienie Samorządowe dla Inowrocławia i kandydatka… Czytaj dalej »
Łukasz Schreiber kandydatem PiS na prezydenta Bydgoszczy. „Piękna kampania o pięknym mieście”
2024-02-03, 15:50- Jestem przekonany, że potrzebna jest zmiana i potrzebna jest poważna debata o Bydgoszczy. I to przekonanie podziela wielu mieszkańców - mówi Polskiemu Radiu PiK poseł Łukasz Schreiber. Polityk Prawa i Sprawiedliwości ogłosił w… Czytaj dalej »