Kto został burmistrzem, a kto wójtem? Wielkie zaskoczenie na wyborczych listach w regionie
We wszystkich gminach z jedynym kandydatem wybrano wójta lub burmistrza. Najniższe wyniki – od 62 do 68 procent – uzyskali włodarze Łysomic, Dragacza i Nowego. Burmistrzem Kruszwicy, pokonując czterech kontrkandydatów i uzyskując ponad 51 procent poparcia, został były wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.
W niektórych miejscowościach o zwycięstwie w pierwszej turze przesądziło niewielkie przekroczenie wymaganej liczby głosów. W Szubinie w ratuszu pozostaje dotychczasowy burmistrz Mariusz Piotrkowski z wynikiem 50,27 procent. W Nakle w pierwszej turze wygrał Sławomir Napierała, uzyskując 59,76 procent głosów. Na stanowisku zostaje też burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski, zdobywając 50,41 głosów.
W Osielsku wieloletni wójt Wojciech Sypniewski z PO otrzymał 32,11 procent głosów i zmierzy się w drugiej turze z Januszem Jedlińskim (także z PO), który zdobył 39,47 proc. W Białych Błotach dotychczasowy wójt Dariusz Fundator, mając 38,53 procent głosów, powalczy raz jeszcze z Magdaleną Maison, którą poparło 30,63 procent głosujących. Dogrywka odbędzie się także m.in. w Solcu Kujawskim - między Wojciechem Elszynem (35,41 proc.) a Adamem Michalakiem (36,84 proc.).
W Kcyni, gdzie w wyborach startowało 8 kandydatów, do drugiej tury przeszli Wojciech Niemczyk z PIS (19,44) i Mateusz Stachowiak (20,01). W Nieszawie dotychczasowego burmistrza Przemysława Jankowskiego zastąpi Beata Podlewska (56,77), zwyciężczyni pierwszej tury, w której startowało dwoje kandydatów.
W 30 gminach był tylko jeden kandydat na gospodarza. Największe poparcie zdobył wójt gminy Bukowiec Adam Licznerski, otrzymując 89,36 procent głosów, na wójta gminy Gruta Waldemara Kurkowskiego postawiło 89,16 procent głosujących. W Mroczy burmistrzem został Jarosław Okonek, zdobywając 88 procent głosów, w gminie Brodnica wójtem będzie Adam Zalewski - zdobywca 87,94 procent głosów, w Zbójnie - Katarzyna Kukielska, którą poparło 87,74 wyborców, w Czernikowie 89,08 zdobył Tomasz Krasicki. Najniższe wyniki w gminach z jednym kandydatem - od 62 do 68 procent - zdobyli włodarze Łysomic, Dragacza i Nowego, szesnastu wójtów i burmistrzów uzyskało ponad 80-procentowe poparcie.
Zobacz także
Posłanka Michałek o muzeum im. Elżbiety Zawackiej i liniach kolejowych
2019-09-18, 13:42Toruńska poseł Iwona Michałek zdradziła swoje plany na następną kadencje sejmu. Jeżeli ponownie zostanie wybrana, chce wspierać szkolnictwo wyższe oraz inwestycje infrastrukturalne. Czytaj dalej »
Senator Kobiak: Obawiam się, że sytuacja polskich firm mocno się pogorszy
2019-09-18, 11:26Senator Andrzej Kobiak z Koalicji Obywatelskiej obawia się bankructw, związanych z koniecznością podwyżek płac w przedsiębiorstwach. Mówił o tym dziś w 'Rozmowie dnia' Polskiego Radia PiK. Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2019-09-18, 06:00Senator Andrzej Kobiak z Koalicji Obywatelskiej obawia się bankructw firm, związanych z koniecznością podwyżek płac. Mówił o tym dziś w 'Rozmowie dnia' Polskiego Radia PiK. Michał Jędryka: 'Silni Razem' to dobre czy złe hasło?… Czytaj dalej »
Zieloni o swoi programie. Piotr Malich startuje z listy Koalicji Obywatelskiej
2019-09-17, 20:15Zielona wizja przyszłości to solidarność, demokracja i ekologia - poinformowali przedstawiciele partii Zieloni. Swój program wyborczy przedstawił w Bydgoszczy Piotr Malich, który startuje do Sejmu z listy Koalicyjnego Komitetu Wyborczego… Czytaj dalej »
Schetyna: kto wygrywa wybory w kujawsko-pomorskim, wygrywa w całym kraju
2019-09-17, 19:18Kto wygrywa wybory w województwie kujawsko-pomorskim, wygrywa w całym kraju - ocenił w Toruniu lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Dodał, że Koalicja Obywatelska zrobi wszystko, żeby wybory rozstrzygnąć na swoją korz… Czytaj dalej »
Kandydaci SLD pytają o los wojskowych emerytów i rencistów oraz o bazę wojsk USA w Grudziądzu
2019-09-17, 15:20Los wojskowych emerytów i rencistów jest zagrożony - powiedział w Grudziądzu Robert Kwiatkowski - lider na liście KW Sojusz Lewicy Demokratycznej w okręgu toruńsko-włocławskim. Czytaj dalej »
Tańsze paliwo, winiety zamiast bramek na autostradach. Konfederacja dla kierowców
2019-09-17, 14:35Zniesienie akcyzy na paliwo, wprowadzenie winiet na autostradach i więcej miejsc parkingowych w miastach - to wyborcze propozycje Konfederacji, adresowane do kierowców. Czytaj dalej »
Wsparcie dla artystów i organizacji pozarządowych. Radny i senator wspólnie
2019-09-17, 13:45- Chciałbym, aby jeden procent z CIT-u przedsiębiorcy oddawali na zakup dzieł sztuki - mówi senator Andrzej Kobiak z PO. Z kolei Ireneusz Nitkiewicz zapowiada ustawę o fundraisingu. Czytaj dalej »
Polityka historyczna na początek. Debaty Parlamentarne w Polskim Radiu PiK [wideo]
2019-09-17, 13:12We wtorek (17 września) rozpoczęliśmy cykl Debat Parlamentarnych w Polskim Radiu PiK. Przez cztery tygodnie w studiu im. Jeremiego Przybory dyskutować będą kandydaci do Parlamentu. Czytaj dalej »
"Piątka" zapowiedzi wyborczych posła Olszewskiego. Wspiera go prezydent Bruski
2019-09-16, 18:56Jak najszybsza realizacja całej drogi S10 z budżetu państwa i powrót do ustawy o związkach metropolitalnych - m.in. te postulaty znalazły się w 'piątce' zapowiedzi wyborczych posła Pawła Olszewskiego, kandydata KO w wyborach do Sejmu… Czytaj dalej »