W szpitalach także można zagłosować! Komisja sama dowozi urnę do wyborców
Choroba i pobyt w szpitalu nie muszą wykluczać z głosowania. Komisje wyborcze funkcjonują także w lecznicach.
Jedna z nich jest w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Jurasza w Bydgoszczy. Kto nie mógł przyjść zagłosować, do tego urna wyborcza przyjechała sama.
Lokal wyborczy mieści się w sali fantomowej. – To miejsce najbardziej ogólnodostępne, mieści się na parterze, jest łatwe do znalezienia – mówi Damian Szczepański, przewodniczący komisji w szpitalu Jurasza. – Jest to komisja zamknięta, wyłącznie do pacjentów szpitala. Przyjmujemy pacjentów chodzących, a tych, którzy mają problem z poruszaniem się, odwiedzamy bezpośrednio z urną mobilną, wieziemy ją na wózku, tak by każdy mający prawo wyborcze mógł z niego skorzystać – opowiada. – Mamy ok. 600 wyborców.
Nie wszyscy pacjenci są jednak zameldowani w Bydgoszczy. – Rejonizacja wygląda w ten sposób, że trzy karty do głosowania, czyli na prezydenta miasta, do sejmiku i Rady Miasta dajemy tylko zameldowanym na terenie Bydgoszczy, jeżeli ktoś jest zameldowany na terenie województwa, otrzymuje tylko kartę do sejmiku województwa – wyjaśnia Szczepański.
Osoby, które w dniu wyborów przebywają poza miejscem zameldowania, mogły także głosować korespondencyjne albo poprzez pełnomocnika. Część kuracjuszy sanatorium w podwłocławskim Wieńcu-Zdroju właśnie w ten sposób oddał swój głos w wyborach:
– Udzieliłem pełnomocnictwa swojej żonie – mówi kuracjusz z Pruszcza Gdańskiego. – Porozumieliśmy się, jak ma głosować i myślę, że tak zrobi.
Udzielenie pełnomocnictwa należało zgłosić właściwemu wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi na terenie, w którym odbywa się głosowanie.
W całym regionie funkcjonują prawie dwa tys. obwodowych komisji wyborczych. Będą otwarte do 21:00.
Zobacz także
- W polityce liczą się konkrety i odpowiedzialność za słowa - mówił w Inowrocławiu Patryk Jaki
2019-09-29, 08:46Wsparcie dla Zjednoczonej Prawicy i dla kandydata PiS z listy bydgoskiej Ireneusza Stachowiaka, przywiózł do Inowrocławia europoseł PiS, Patryk Jaki. Czytaj dalej »
Konfederacja chce odbudować ducha narodu w młodym pokoleniu
2019-09-28, 14:10W Inowrocławiu spotkali się zwolennicy ugrupowania Konfederacja Wolność i Niepodległość. Był czas na przedstawienie kandydatów do parlamentu, którzy, jak podkreślał, Łukasz Jawornik, „siódemka” na wyborczej liście, skupiają… Czytaj dalej »
Marcin Horała: W 2015 r. PO zablokowała projekt uszczelnienia systemu podatkowego
2019-09-28, 07:00O podatkach, i o polityce w komisji śledczej i na portalach społecznościowych mówili w Bydgoszczy posłowie PiS, Marcin Horała, przewodniczący komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT i minister Łukasz Schreiber. Czytaj dalej »
Aleksander Kwaśniewski: - Świeża krew jest w polityce bardzo potrzebna
2019-09-27, 21:10Były prezydent Aleksander Kwaśniewski odwiedził Toruń, by w wyborczym wyścigu wesprzeć lewicowych kandydatów. Prezydent poparł Roberta Kwiatkowskiego, kandydata SLD na posła. Czytaj dalej »
„Pakt dla Kobiet” to wyborcza propozycja pań z bydgoskiej lewicy
2019-09-27, 20:00Kandydatki Lewicy w wyborach do Sejmu, podpisały w Bydgoszczy „Pakt dla Kobiet”. - Pakt zawiera postulaty, które gwarantują kobietom godne i bezpieczne życie - mówiła Izabela Nowak, „czwórka' na liście Lewicy w okręgu bydgo… Czytaj dalej »
Odpady z warszawskiej spalarni były zakopywane w naszym regionie?
2019-09-27, 13:46- Kolejni świadkowie wskazują miejsca składowania odpadów - prawdopodobnie z warszawskiej oczyszczalni Czajka - powiedział Radiu PiK Ireneusz Stachowiak, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruni… Czytaj dalej »
O jeden mandat w Sejmie ubiega się 11 kandydatów
2019-09-27, 09:46O jeden mandat posła ubiega się średnio 11 kandydatów. Łącznie o 460 mandatów w Sejmie powalczy 5114 osób. 42 proc. wszystkich kandydatów stanowią kobiety, najwięcej znalazło się ich na listach Lewicy. Średnia wieku kandydatów… Czytaj dalej »
Marek Nowak wie jak pomóc grudziądzkiemu szpitalowi. Kandyduje do Senatu
2019-09-27, 07:35- Kandyduję do Senatu, bo tam potrzebny jest silny człowiek, który pomoże grudziądzkiemu szpitalowi - mówił na spotkaniu z dziennikarzami Marek Nowak. Były dyrektor lecznicy, teraz kandydat na senatora z własnego komitetu podkreśla… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2019-09-27, 06:00O działaniach podjętych w sprawie składowania odpadów z warszawskiej oczyszczalni na terenie woj. kujawsko-pomorskiego i o programie wyborczym. Gościem Rozmowy Dnia był Ireneusz Stachowiak, kandydat do Sejmu z listy Zjednoczonej Prawicy… Czytaj dalej »
Beata Kempa w Inowrocławiu poparła Ireneusza Stachowiaka
2019-09-26, 19:45Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Beata Kempa w Inowrocławiu rekomendowała w Ireneusza Stachowiaka - kandydata Zjednoczonej Prawicy do Sejmu na liście w okręgu bydgoskim. Czytaj dalej »