„Od nas zależy, co będzie się działo w gminie”. Mieszkańcy o głosowaniu w wyborach [sondy z regionu]
Głosować warto nie tylko w wyborach parlamentarnych czy prezydenckich, ale także w samorządowych – przekonują mieszkańcy Pomorza i Kujaw.
Przywilej, obowiązek – między innymi tak o możliwości oddania głosu mówią torunianie. – Skoro mam możliwość, to głosuję. Zawsze chodzę na wybory, jak pamiętam, to już grubo 50 lat – opowiada jeden z mieszkańców. – Trzeba spełnić swój obowiązek obywatelski. Uważam, że powinni głosować, zwłaszcza młodzi – starsze pokolenie idzie głosować, a młodzi siedzą w domu, kiedy ten kraj ma być dla młodych – mówią kolejni rozmówcy.
– Nie opuściłam żadnych wyborów, kiedy byłam młodsza, byłam nawet w komisjach. Powiem nawet, że przy wyborach parlamentarnych zmobilizowałam dużo koleżanek, które nie były po 20 lat na wyborach – jak ty możesz [nie iść], a później narzekasz – nie może być tak – opowiada jedna z kobiet. – Wybory to wybory – trzeba na wybory pójść, myślę, że to jest obowiązek każdego obywatela, żeby współdecydować o naszych losach, naszej ojczyzny – komentuje torunian.
Samorządowe nawet ważniejsze, niż parlamentarne?
Podobnego zdania są mieszkańcy Laskowic w powiecie świeckich. – Obowiązek, oczywiście – nie opuściłem żadnych wyborów – mówi jeden z rozmówców. Inny uważa, że wybory samorządowe są nawet ważniejsze, niż parlamentarne. – Tam nie znam praktycznie nikogo, a tu, na wójta, na radnych – to są nasi ludzie – komentuje.
– Wybory zawsze są ważne, trzeba głosować, bo to od nas zależy, co będzie się tutaj działo – mówi inna osoba. – Obowiązek obywatelski – jak wybierzemy, tak mamy – komentuje kolejna.
„Gmina to mała ojczyzna, tutaj mamy największe pole do działania”
Nie inaczej komentują udział w wyborach mieszkańcy podbydgoskiego Niemcza. – To jest taka oczywista decyzja, zawsze głosujemy – mówi jedna z kobiet. – Trzeba dbać o swoją miejscowość, wieś, każdy głos się liczy, trzeba oddawać głosy – dodaje inna.
– Gmina to jest taka nasza mała ojczyzna, i tutaj mamy największe pole do działania – i to co nam się najbliższe, tutaj się toczy, i tutaj się decyzje podejmuje – wskazuje kolejna rozmówczyni.
W naszym województwie wybierzemy ponad 2,5 tys. radnych oraz 144 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Zobacz także
Kampania pro-frekwencyjna w Toruniu
2014-05-14, 14:38Prezydent Torunia Michał Zaleski zachęca mieszkańców miasta, by oddali swoje głosy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Czytaj dalej »
prof. Magdalena Środa popiera Kazimierę Szczukę
2014-05-13, 20:24W Regionalnej Konwencji Komitetu Europa Plus Twój Ruch w Bydgoszczy wzięli udział oprócz kandydatów z kujawsko-pomorskiego także lider partii Janusz Palikot i Ryszard Kalisz. Czytaj dalej »
Palikot, Kalisz i Szczuka w Toruniu. Incydent z członkiem Twojego Ruchu
2014-05-13, 15:54Koalicja Europa Plus - Twój Ruch, to silna drużyna - przekonywał na toruńskiej Starówce poseł Janusz Palikot. Czytaj dalej »
Wyborcza debata nt. polskiego rolnictwa
2014-05-06, 20:54Prawie 3 godziny trwała, niekiedy dość ostra, debata na temat sytuacji i szans polskiego rolnictwa w Unii Europejskiej, zorganizowana w Kujawsko-Pomorskim Centrum Rolniczym we Wtelnie koło Koronowa. Czytaj dalej »
Jan Vincent-Rostowski o telewizyjnym spocie nt. 10-lecia w UE
2014-05-01, 14:45- Musieliśmy wydać pieniądze na promocję Unii Europejskiej, a telewizyjny spot to najlepsza forma takiej promocji. Zarzuty jakoby był to wydatek nieobowiązkowy są chybione - tak skomentował zbliżający się proces w trybie wyborczym… Czytaj dalej »
Kosma Złotowski o działaniach rządu
2014-04-29, 20:06Lider listy PiS w Kujawsko-Pomorskiem w wyborach do Parlamentu Europejskiego w przededniu oddania do użytku brakującego odcinka A1 w regionie odniósł się do działań rządu. Czytaj dalej »
Czerwony autobus SLD pojawił się w Bydgoszczy
2014-04-24, 17:11Czerwony autobus, którym w ramach kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego politycy SLD jeżdżą po kraju, dotarł do naszego regionu. W Bydgoszczy działacze lewicy mówili m.in o unijnych pieniądzach. Czytaj dalej »
PiS ma już kandydata na fotel prezydenta Bydgoszczy
2014-04-24, 14:55Marek Gralik został oficjalnym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenta Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Profesor Zybertowicz kandyduje w wyborach do PE
2014-04-23, 15:40Naukowcy, działacze 'Solidarności' oraz lekarze weszli w skład Komitetu Honorowego osób popierających kandydaturę prof. Andrzeja Zybertowicza w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Czytaj dalej »
Wyborczy program kandydatów Kongresu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke
2014-04-17, 18:00'Nowa Prawica - Wolna Europa' - pod takim hasłem Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W Toruniu przedstawiono kandydatów z kujawsko-pomorskiej listy tej partii. Czytaj dalej »