„Od nas zależy, co będzie się działo w gminie”. Mieszkańcy o głosowaniu w wyborach [sondy z regionu]
Głosować warto nie tylko w wyborach parlamentarnych czy prezydenckich, ale także w samorządowych – przekonują mieszkańcy Pomorza i Kujaw.
Przywilej, obowiązek – między innymi tak o możliwości oddania głosu mówią torunianie. – Skoro mam możliwość, to głosuję. Zawsze chodzę na wybory, jak pamiętam, to już grubo 50 lat – opowiada jeden z mieszkańców. – Trzeba spełnić swój obowiązek obywatelski. Uważam, że powinni głosować, zwłaszcza młodzi – starsze pokolenie idzie głosować, a młodzi siedzą w domu, kiedy ten kraj ma być dla młodych – mówią kolejni rozmówcy.
– Nie opuściłam żadnych wyborów, kiedy byłam młodsza, byłam nawet w komisjach. Powiem nawet, że przy wyborach parlamentarnych zmobilizowałam dużo koleżanek, które nie były po 20 lat na wyborach – jak ty możesz [nie iść], a później narzekasz – nie może być tak – opowiada jedna z kobiet. – Wybory to wybory – trzeba na wybory pójść, myślę, że to jest obowiązek każdego obywatela, żeby współdecydować o naszych losach, naszej ojczyzny – komentuje torunian.
Samorządowe nawet ważniejsze, niż parlamentarne?
Podobnego zdania są mieszkańcy Laskowic w powiecie świeckich. – Obowiązek, oczywiście – nie opuściłem żadnych wyborów – mówi jeden z rozmówców. Inny uważa, że wybory samorządowe są nawet ważniejsze, niż parlamentarne. – Tam nie znam praktycznie nikogo, a tu, na wójta, na radnych – to są nasi ludzie – komentuje.
– Wybory zawsze są ważne, trzeba głosować, bo to od nas zależy, co będzie się tutaj działo – mówi inna osoba. – Obowiązek obywatelski – jak wybierzemy, tak mamy – komentuje kolejna.
„Gmina to mała ojczyzna, tutaj mamy największe pole do działania”
Nie inaczej komentują udział w wyborach mieszkańcy podbydgoskiego Niemcza. – To jest taka oczywista decyzja, zawsze głosujemy – mówi jedna z kobiet. – Trzeba dbać o swoją miejscowość, wieś, każdy głos się liczy, trzeba oddawać głosy – dodaje inna.
– Gmina to jest taka nasza mała ojczyzna, i tutaj mamy największe pole do działania – i to co nam się najbliższe, tutaj się toczy, i tutaj się decyzje podejmuje – wskazuje kolejna rozmówczyni.
W naszym województwie wybierzemy ponad 2,5 tys. radnych oraz 144 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Zobacz także
- PiS jest przeciwko samorządowi - mówił poseł Paweł Olszewski w PR PiK
2019-10-03, 11:40Poseł Paweł Olszewski, który był gościem czwartkowej 'Rozmowy dnia' Polskiego Radia PiK, zapytany czy w Bydgoszczy możliwe jest porozumienie ponad podziałami, podobne jak w Toruniu, odpowiedział, że nie przewiduje takiej możliwo… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2019-10-03, 06:03Gościem Rozmowy dnia był poseł Paweł Olszewski (PO). Posła pytaliśmy między innymi o budowę kluczowych dla Bydgoszczy dróg S5 i S10, współpracę w ramach województwa — czy jest możliwe wspólne działanie dla dobra regionu i… Czytaj dalej »
„To początek końca” - tak mówią o szpitalu w Grudziądzu radni PiS
2019-10-02, 19:49Tragiczna i dramatyczna - tak wygląda sytuacja finansowa Grudziądza i miejskiego szpitala - uważają grudziądzcy radni Prawa i Sprawiedliwości i kandydat tej partii do Sejmu. Dzisiaj zwołali konferencję prasowa w tej sprawie. Czytaj dalej »
Ireneusz Nitkiewicz o problemach osób niepełnosprawnych
2019-10-02, 16:43Problemom osób niepełnosprawnych i propozycjom dotyczącym pakietu szczepień - poświęcona była konferencja wyborcza kandydata KO z Bydgoszczy Ireneusza Nitkiewicza. Czytaj dalej »
"W obronie wartości: rodziny, życia i polskich tradycji". Wspierają Grażynę Szabelską
2019-10-02, 15:40Ufają, że będzie reprezentować tradycyjne wartości i interes Polski. Bydgoskie stowarzyszenia patriotyczne i kombatanckie udzieliły swojego poparcia radnej klubu PiS Grażynie Szabelskiej w wyborach do Parlamentu. Czytaj dalej »
Poseł Kownacki: Cała sprawa oczyszczalni ścieków to wielki skandal
2019-10-02, 11:46- W związku z awarią warszawskiej oczyszczalni ścieków mamy do czynienia z podwójna katastrofą ekologiczną - mówił Bartosz Kownacki, gość 'Rozmowy dnia' w Polskim Radiu PiK. Poseł PiS przypomina, że istnieją podejrzenia, iż… Czytaj dalej »
Iwona Kozłowska o sytuacji osób niepełnosprawnych. Potrzebne zmiany
2019-10-02, 08:12Sytuacja w służbie zdrowia jest tragiczna, a najbardziej odczuwają to starsi i niepełnosprawni - informowała w Bydgoszczy Iwona Kozłowska. Kandydatka Koalicji Obywatelskiej do Sejmu w obecności niepełnosprawnych i ich opiekunów przedstawiła… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2019-10-02, 06:00Komentarz do informacji dotyczących możliwości składowania odpadów z warszawskiej oczyszczalni na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz do toczącej się kampanii wyborczej na przykładzie głośnych ostatnio wystąpień blogerki… Czytaj dalej »
Kandydaci Koalicji Obywatelskiej: PiS ogranicza samorządność
2019-10-01, 19:25Rządy obecnej władzy są zagrożeniem dla wolności samorządów. Tak twierdzą kandydaci na posłów i senatora z Koalicji Obywatelskiej, którzy w Świeciu nad Wisłą zorganizowali konferencję prasową. Czytaj dalej »
Minister Ardanowski i poseł Latos o rządowym programie dla wsi
2019-10-01, 17:20Stworzenie dobrych warunków życia na wsi jest warunkiem, by młodzi ludzie nie uciekali ze wsi. Dobre maszyny i bogate gospodarstwo to nie wszystko - powiedział w Łasinie minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Przekonywał, że rząd… Czytaj dalej »