„Od nas zależy, co będzie się działo w gminie”. Mieszkańcy o głosowaniu w wyborach [sondy z regionu]
Głosować warto nie tylko w wyborach parlamentarnych czy prezydenckich, ale także w samorządowych – przekonują mieszkańcy Pomorza i Kujaw.
Przywilej, obowiązek – między innymi tak o możliwości oddania głosu mówią torunianie. – Skoro mam możliwość, to głosuję. Zawsze chodzę na wybory, jak pamiętam, to już grubo 50 lat – opowiada jeden z mieszkańców. – Trzeba spełnić swój obowiązek obywatelski. Uważam, że powinni głosować, zwłaszcza młodzi – starsze pokolenie idzie głosować, a młodzi siedzą w domu, kiedy ten kraj ma być dla młodych – mówią kolejni rozmówcy.
– Nie opuściłam żadnych wyborów, kiedy byłam młodsza, byłam nawet w komisjach. Powiem nawet, że przy wyborach parlamentarnych zmobilizowałam dużo koleżanek, które nie były po 20 lat na wyborach – jak ty możesz [nie iść], a później narzekasz – nie może być tak – opowiada jedna z kobiet. – Wybory to wybory – trzeba na wybory pójść, myślę, że to jest obowiązek każdego obywatela, żeby współdecydować o naszych losach, naszej ojczyzny – komentuje torunian.
Samorządowe nawet ważniejsze, niż parlamentarne?
Podobnego zdania są mieszkańcy Laskowic w powiecie świeckich. – Obowiązek, oczywiście – nie opuściłem żadnych wyborów – mówi jeden z rozmówców. Inny uważa, że wybory samorządowe są nawet ważniejsze, niż parlamentarne. – Tam nie znam praktycznie nikogo, a tu, na wójta, na radnych – to są nasi ludzie – komentuje.
– Wybory zawsze są ważne, trzeba głosować, bo to od nas zależy, co będzie się tutaj działo – mówi inna osoba. – Obowiązek obywatelski – jak wybierzemy, tak mamy – komentuje kolejna.
„Gmina to mała ojczyzna, tutaj mamy największe pole do działania”
Nie inaczej komentują udział w wyborach mieszkańcy podbydgoskiego Niemcza. – To jest taka oczywista decyzja, zawsze głosujemy – mówi jedna z kobiet. – Trzeba dbać o swoją miejscowość, wieś, każdy głos się liczy, trzeba oddawać głosy – dodaje inna.
– Gmina to jest taka nasza mała ojczyzna, i tutaj mamy największe pole do działania – i to co nam się najbliższe, tutaj się toczy, i tutaj się decyzje podejmuje – wskazuje kolejna rozmówczyni.
W naszym województwie wybierzemy ponad 2,5 tys. radnych oraz 144 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Zobacz także
Rocznica wyborów 4 czerwca. Jan Wyrowiński: Sen zaczął się spełniać
2020-06-04, 11:34- To jeden z najszczęśliwszych dni w moim życiu - tak o 4 czerwca 1989 roku mówi były marszałek Senatu Jan Wyrowiński. Dokładnie 31 lat temu w Polsce odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne. Czytaj dalej »
Podpisy pod kandydaturą Trzaskowskiego zbierane w urzędzie? Donos się nie potwierdził
2020-06-03, 16:10Postępowanie w sprawie rzekomego zbierania podpisów w Urzędzie Miasta w Świeciu, pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego, zostało umorzone przez policję. Czytaj dalej »
Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca - ogłosiła Elżbieta Witek, marszałek Sejmu
2020-06-03, 12:14Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w środę 3 czerwca podała termin wyborów prezydenckich. - PKW nie zgłosiła uwag do kalendarza wyborczego, niedługo moje postanowienie zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw i ruszy kampania wyborcza… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia: - Zamieszanie wokół wyborów prezydenckich wreszcie się kończy
2020-06-03, 11:27- Chaos związany z wyborami jest skutkiem politycznych kłótni, za które winę ponosi każda ze stron - uważa dr Sławomir Sadowski, gość Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK. Czytaj dalej »
Prezydent podpisał ustawę w sprawie organizacji wyborów
2020-06-02, 21:42Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 roku z możliwością głosowania korespondencyjnego - poinformował we wtorek na Twitterze rzecznik… Czytaj dalej »
Poseł Tomasz Lenz mówi: sprawdzam. Chodzi o wyborcze obietnice Andrzeja Dudy
2020-06-02, 17:55Poseł Tomasz Lenz rozlicza obietnice prezydenta Andrzeja Dudy. Jak wskazuje toruński polityk Platformy Obywatelskiej, najważniejsze niezrealizowane z ostatniej kampanii wyborczej postulaty to między innymi podniesienie kwoty wolnej od… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia z Tomaszem Latosem: - W co gra opozycja? W destabilizację i chaos
2020-05-27, 10:30Gość Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK przypuszcza, że jedna z poprawek senackich ma spowodować przesunięcie wyborów prezydenckich na dni po 6 sierpnia. Czytaj dalej »
W urzędzie zbierano podpisy pod kandydaturą na prezydenta? Sprawdza to policja
2020-05-26, 20:25Policja prowadzi postępowanie sprawdzające w związku z zawiadomieniem o zbieraniu w Świeciu podpisów pod jedną z kandydatur na prezydenta - poinformował oficer prasowy tamtejszej komendy powiatowej st. sierż Damian Jankowski. Czytaj dalej »
Europoseł Karski: Mechanizm „ulica i zagranica” przed wyborami to standard [wywiad]
2020-05-26, 10:42- Przed wyborami zawsze uruchamiany jest mechanizm „ulica i zagranica” - uważa europoseł Karol Karski, który był dziś gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK. Eurodeputowany określił w ten sposób wczorajszą debatę w Parlamencie… Czytaj dalej »
Dariusz Kurzawa: Zbieranie podpisów dla Rafała Trzaskowskiego nie oznacza jego poparcia
2020-05-25, 09:26Zbieranie przez Polskie Stronnictwo Ludowe podpisów dla kandydatury Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich nie oznacza jego poparcia, ale staranie o równe szanse — tłumaczył poseł Koalicji Polskiej Dariusz Kurzawa w poniedziałkowej… Czytaj dalej »