Gdzie i jak głosować? Ważny dowód tożsamości i poprawnie skreślona kratka to podstawa
W niedzielę 7 kwietnia odbywają się wybory samorządowe. Wybierzemy wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, a także radnych: gminy, powiatu i województwa. W województwie kujawsko-pomorskim o głosy mieszkańców walczy ponad 10 tys. kandydatów. Przypominamy, jak oddać ważny głos.
Lokale wyborcze czynne będą w godzinach 7.00-21.00. Za ważny głos uznanie zostanie taki, w którym obok nazwiska kandydata w kratce do głosowania przetną się dwie linie. W przeciwieństwie do wyborów parlamentarnych, w wyborach samorządowych głos można oddać wyłącznie w miejscu stałego zameldowania.
Komisja wyda wyborcy trzy lub cztery karty do głosowania – do rady gminy, sejmiku województwa, na wójta, burmistrza lub prezydenta oraz do rady powiatu. Natomiast w miastach na prawach powiatu są to tylko trzy karty - bez wyboru rady powiatu, bo jej rolę odgrywa rada miasta.
Członkowie komisji wyborczej nie mogą pytać wyborcy, jakie listy chce wziąć. Jeśli wyborca nie zrezygnuje z pobrania jakiejś karty, otrzymuje komplet kart. Wyborca musi okazać ważny dowód tożsamości. Może być to dowód osobisty, paszport czy dokument w wersji elektronicznej w aplikacji mObywatel.
Co jeśli jest jeden kandydat?
W sytuacji, gdy w wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta miasta uczestniczy tylko jeden kandydat, wówczas wyborcy opowiadają się za lub przeciwko niemu. Wystarczy postawić znak „X” w kratce „tak” lub „nie”.
Co ważne, kart do głosowania nie wolno wynosić poza lokal wyborczy ani też komukolwiek ich odstępować. Grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.
Kiedy druga tura?
W wyborach prezydenckich, jeśli żaden kandydat nie uzyska w I turze ponad 50 procent poparcia, zarządzona zostanie II tura głosowania, która odbędzie się 21 kwietnia br. Zasady głosowania w drugiej turze są takie same jak w pierwszej, wyborca otrzyma jednak tylko jedną kartę z dwoma nazwiskami kandydatów do wyboru, którzy w pierwszej turze dostali najwięcej głosów.
Warto dodać, że decyzją Rady Miasta Bydgoszczy w niedzielę, 7 kwietnia komunikacja miejska będzie darmowa. Ulga dotyczy osób biorących udział w głosowaniu, członków komisji wyborczych, mężów zaufania oraz obserwatorów społecznych - na wszystkich liniach dziennych w granicach I strefy biletowej (nie dotyczy międzygminnych).
Najmłodszy i najstarszy kandydat
Szef PKW Sylwester Marciniak przekazał, że liczba osób uprawnionych do głosowania w nadchodzących wyborach samorządowych wynosi ponad 29 mln; z tego ponad 5 tys. zgłosiło chęć głosowania korespondencyjnego, a prawie 32 tys. - przez pełnomocnika.
Więcej na temat wyborów na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Są tam m.in. adresy komisji obwodowych: TUTAJ
Zobacz także
Apel toruńskiego posła PO do premiera Morawieckiego. Chodzi o sprawę tzw. hejtu
2019-08-24, 13:35-Premier Mateusz Morawiecki powinien odciąć się od zmian kadrowych w sądach, na które wpływ miał odwołany wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, powinien też dokonać ponownej analizy tych zmian - uważa poseł PO-KO Arkadiusz… Czytaj dalej »
Premier Mateusz Morawiecki w Toruniu i w Bydgoszczy, na regionalnej konwencji PiS [galeria]
2019-08-24, 12:28- Przyszłością Rzeczpospolitej są ludzie młodzi - mówił w Toruniu premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu wziął udział w konwencji regionalnej PiS, która odbyła się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Później pojechał… Czytaj dalej »
Jarosław Gowin w Bydgoszczy. Przywiózł czek dla UKW i wsparcie dla kandydata PiS
2019-08-23, 17:49Będą szkolenia dla studentów i staże dla naukowców, w ramach projektu realizowanego przez bydgoski Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Na jego realizację uczelnia otrzymała unijne dofinansowanie. W piątek (23.08.) czek na ponad 11 mln… Czytaj dalej »
Kto do Parlamentu z okręgu toruńsko-włocławskiego?
2019-08-22, 20:39Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło w Toruniu kandydatów do Sejmu i Senatu z okręgu toruńsko-włocławskiego. Czytaj dalej »
Przedwyborcze pytania o Zachem. Pyta Partia Zieloni i mieszkańcy Łęgnowa
2019-08-22, 18:32Jak kandydaci z naszego regionu do Parlamentu chcą uporać się z problemami skażenia środowiska: na terenach pozachemowskich w Bydgoszczy, a także w Tarkowie Dolnym, gdzie działa składowisko odpadów niebezpiecznych? O to pytają ich… Czytaj dalej »
Koalicja PO-KO: kwestie socjalne najważniejsze, ale samorządność również
2019-08-22, 15:32Koalicja PO-KO przedstawia swoich kandydatów z okręgu Bydgoszcz-Inowrocław w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Czytaj dalej »
Iwona Hartwich, Antoni Mężydło, Arkadiusz Myrcha na czele listy KO Toruń - Włocławek
2019-08-21, 19:25Poseł Tomasz Lenz zaprezentował kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Sejmu i Senatu w okręgu toruńsko-włocławskim. Czytaj dalej »
Prawo i Sprawiedliwość wyjechało w teren swoim PiS - busem
2019-08-21, 18:03Spotkania z mieszkańcami Bydgoszczy, Tucholi, Inowrocławia, Barcina, Żnina. PiS-BUS z kandydatami z okręgu numer 4 tej partii do Sejmu, wyruszył w środę (21.08.) po południu w objazd po regionie. Czytaj dalej »
PSL o listach wyborczych w regionie: - Ostoja racjonalności i odpowiedzialności
2019-08-21, 17:13W środę (21.08.) w Bydgoszczy, Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicja Polska przedstawiło kandydatów w wyborach parlamentarnych z okręgu bydgoskiego i toruńsko-włocławskiego oraz założenia programowe. Czytaj dalej »
Lewica prezentuje kandydatów na wybory. „Różnorodność naszą siłą”
2019-08-21, 13:22Znamy nazwiska pierwszych pięciu kandydatów Lewicy do Sejmu w okręgu bydgoskim. Czytaj dalej »