Wenderlich: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy jest godne, by stać się Muzeum Narodowym
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy przekształcone w Muzeum Narodowe byłoby wizytówką miasta, a zmiana rangi wpłynęłaby pozytywnie na promocję Bydgoszczy – uważa Jarosław Wenderlich, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do sejmiku województwa.
Gdy Wenderlich był podsekretarzem stanu w kancelarii premiera Morawieckiego, rozpoczął rozmowy z ministerstwem kultury na temat przekształcenia placówki. Inicjatywę podjął wspólnie z Łukaszem Schreiberem.
– Możemy poszczycić się bogatymi zbiorami Leona Wyczółkowskiego, ale mamy też Exploseum, mamy szereg zabytków i cennych znalezisk. Myślę, że jesteśmy jak najbardziej godni tego, by przekształcić bydgoskie Muzeum Okręgowe w Muzeum Narodowe – uważa Jarosław Wenderlich.
Ministerstwo w 2023 roku nie powiedziało przekształceniu „tak”, ale obiecało, że do tematu wróci. Z odpowiedzi wiceministra Andrzeja Wyrobca na pytanie w tej sprawie wynika jednak, że resort nie jest zainteresowany zmianą rangi bydgoskiego muzeum. „W najbliższym czasie Ministerstwo nie planuje angażowania się w kolejne projekty muzealne” – czytamy w piśmie.
Jarosław Wenderlich i Łukasz Schreiber apelują więc do władz samorządowych o nacisk w tej sprawie.
– Wystąpiliśmy wraz z posłem Łukaszem Schreiberem do władz województwa kujawsko-pomorskiego, do wojewody, do marszałka województwa, a także do prezydenta Bydgoszczy o podjęcie aktywnych działań wspierających przekształcenie Muzeum Okręgowego w Muzeum Narodowe - mówi Wenderlich. – Uważamy, że to jest bydgoska racja stanu, to jest rzecz, która powinna łączyć wszystkich, ponad jakimikolwiek podziałami (...).
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy w 2023 roku obchodziło stulecie istnienia. Należą do niego m.in. Dom Leona Wyczółkowskiego, Galeria Sztuki Nowoczesnej, Europejskie Centrum Pieniądza – wszystkie na Wyspie Młyńskiej, Spichrze przy ul. Grodzkiej czy Exploseum. W zbiorach ma ok. 150 tysięcy zabytków.
Tego dnia odbyło się także kilka innych wyborczych konferencji. Bydgoska Prawica przedstawiła pomysły dotyczące koordynowania wolontariatu przez samorząd. Damian Gastoł, kandydat do Rady Miasta, proponuje wprowadzenie instytucji bydgoskiej „złotej rączki”, dedykowanej osobom starszym i niepełnosprawnym. Z kolei pomysł „Cztery pory roku pomagania” zakłada, że działania wolontariuszy będą skupiać się na różnych działaniach, w zależności od zapotrzebowania związanego z porą roku (wiosną - na dzieciach, latem – na krwiodawstwie, jesienią – na osobach starszych, zimą - na zwierzętach). Bydgoska Prawica proponuje także wprowadzenie weryfikacji wolontariuszy.
Z kolei Nicolas Taczanowski, który o mandat radnego ubiega się z ramienia Koalicji Obywatelskiej, przedstawił program „Konkrety dla Fordonu”. Znalazło się w nim m.in. tworzenie żłobków i przedszkoli, zwiększenie liczby miejsc parkingowych na osiedlach, rozwój kultury w Fordonie poprzez organizacje np. koncertów plenerowych na bulwarach, utwardzenie dróg i doświetlanie osiedli. Taczanowskiego poparli senator Andrzej Kobiak i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Zobacz także
PKW zarejestrowała pięć komitetów w wyborach do PE
2019-03-05, 14:55Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała pięć komitetów wyborczych w majowych eurowyborach: PiS; Kukiz'15; Lewicę Razem - Partię Razem, Unię Pracy, RSS; Konfederację Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy oraz Ruch 11 Listopada. Czytaj dalej »
Aleksandra Dulkiewicz wygrała wybory na prezydenta Gdańska
2019-03-04, 10:5839-letnia Aleksandra Dulkiewicz, prawnik i samorządowiec, wygrała w I turze przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska uzyskując 82,22 proc. poparcia - poinformował w poniedziałek przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Gdańsku… Czytaj dalej »
Uchwała programowa Nowoczesnej na wybory do Parlamentu Europejskiego
2019-03-02, 16:45Rada Krajowa Nowoczesnej przyjęła w sobotę uchwałę programową na wybory do PE, które mają być elementem minimum programowego Koalicji Europejskiej. Nowoczesna postuluje m.in. wejście do strefy euro, czy ustanowienie nowego mechanizmu… Czytaj dalej »
Niższe opodatkowanie pracy i decentralizacja w programie Polski Fair Play
2019-03-02, 15:48Inicjatywa Polska Fair Play Roberta Gwiazdowskiego przedstawiła w sobotę na konwencji główne założenia programowe. To m.in. niższe opodatkowanie pracy, wprowadzenie Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, decentralizacja państwa oraz… Czytaj dalej »
Czy prezes Jarosław Kaczyński spełni prośbę posłanki Anny Sobeckiej?
2019-02-23, 11:08Toruńska posłanka apeluje do prezesa PiS, by znalazł miejsce na listach wyborczych do PE, dla ugrupowań i ludzi, 'którym na sercu leży dobro Polski i Europy'. Wymienia m.in. Mirosława Piotrowskiego, Marka Jurka, Roberta Winnickiego… Czytaj dalej »
Janusz Zemke wystartuje w eurowyborach
2019-02-20, 19:15Janusz Zemke będzie kandydatem Sojuszu Lewicy Demokratycznej do Parlamentu Europejskiego z naszego regionu - poinformował Zarząd Powiatu SLD w Toruniu. Czytaj dalej »
I po wyborach... uzupełniających. Głosowanie w 5 gminach
2019-02-04, 08:07Znane są już wyniki wyborów uzupełniających do rad gmin i miast, jakie odbyły się w niedzielę. Do urn poszli mieszkańcy Janowca Wielkopolskiego, Pakości, Drzycimia, Strzelna i Sośna. Czytaj dalej »
Uzupełniające wybory samorządowe w regionie. Głosowanie w pięciu z siedmiu gmin
2019-02-03, 10:46W siedmiu gminach w Kujawsko-Pomorskiem odbywają się dzisiaj uzupełniające wybory samorządowe. Jednak nie wszędzie trwa głosowanie. Czytaj dalej »
Zakończyła się II tura wyborów samorządowych. Jak głosowaliśmy? (Aktualizacja)
2018-11-05, 00:59Mieszkańcy 32 miast i gmin województwa kujawsko-pomorskiego, wybierali 4 listopada prezydentów, burmistrzów i wójtów. Zakończyło się głosowanie w drugiej turze wyborów samorządowych. Czytaj dalej »
Trwa druga tura wyborów samorządowych na Kujawach i Pomorzu
2018-11-04, 12:32W 15 gminach Kujaw i Pomorza wybierani są dziś burmistrzowie. Dogrywka wyborcza odbywa się także w dwóch miastach prezydenckich. W naszym regionie wybieranych jest dziś również 15 wójtów. Czytaj dalej »