„Bydgoskie Przedmieście jest piękne”. Koalicja Ruchów Miejskich uczy historii... w ruchu!
Spacerem po Bydgoskim Przedmieściu Koalicja Ruchów Miejskich zainaugurowała w Toruniu cykl spotkań z mieszkańcami. Można było i poznać lokalną historię, i porozmawiać na wiele tematów.
– Idea jest taka, by spotkać się z mieszkańcami w miejscu, w którym oni żyją i my żyjemy na co dzień, spotykamy się, rozmawiamy, walczymy o różne wspólne rzeczy – mówi Sylwester Jankowski, Koalicja Ruchów Miejskich - okręg nr 2, miejsce pierwsze.
Zdaniem Nadii Zielińskiej, która kandyduje w okręgu nr 2 z miejsca drugiego, takie spacery są doskonałą okazją do poznania dzielnicy, jej historii. – Dziś wszyscy mogli posłuchać znakomitej przewodniczki Katarzyny Kluczwajd (kandydatka Ruchów Miejskich do Rady Miasta z okręgu nr 4), która jest skarbnicą wiedzy o naszym mieście – powiedziała Zielińska.
– Jednym z naszych postulatów jest to, aby Bydgoskie Przedmieście było dzielnicą tętniącą turystycznie. Wszyscy chodzą na Starówkę, a Bydgoskie Przedmieście jest przepiękne, a wielu przyjeżdżających do Torunia o tym nie wie. Można w tej dzielnicy napędzić turystykę – podkreśliła Agata Chyżewska-Pawlikowska, kandydatka do Rady Miasta z ostatniego miejsca na liście KRM w okręgu nr 2.
Kluczwajd podkreśliła, że w trakcie takiego spaceru poznaje się przeszłości i „dzisiejszość”. W jej ocenie zawsze warto poznawać swoją dzielnicę, swoje miasto. Autorka wielu książek o Toruniu dodała, że na Bydgoskim są ciekawe, przeróżne historie dotyczące codzienności, ludzi tworzących budynki, prowadzących warsztaty, zakłady, będących patronami prywatnych ulic.
– Fenomen historyczny Bydgoskiego Przedmieścia polega na tym, że ma ono plan urbanistyczny z 1889 roku, czyli dosyć wcześnie. Zostało wpisane w siatkę ulic pierwszej, drugiej, trzeciej linii, które dopiero w latach 90. XIX wieku zyskały nazwy. Pierwsza linia to dzisiejsza ul. Bydgoska. Dzięki inicjatywie społeczników to przedmieście jest wpisane do rejestru zabytków. Nie bez problemów się to odbyło. Zostało jednak wpisane – głównie z uwagi na walory urbanistyczne – wyjaśniła Kluczwajd.
KRM chce zrównoważonego rozwoju wszystkich dzielnic miasta, inwestycji blisko człowieka, wsłuchiwania się w głos mieszkańców, dbałości o zieleń i zabytkową tkankę Starówki, Bydgoskiego Przedmieścia, Jakubskiego Przedmieścia, Chełmionki czy Podgórza. Kolejny spacer społeczny odbędzie się w następny weekend właśnie na Podgórzu.
Koalicja Ruchów Miejskich zgłosiła swój komitet w wyborach do rady miasta i prezydenta Torunia. Kandydatką na prezydenta jest Magdalena Noga.
Zobacz także
Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki w ostatnim dniu kampanii mobilizowali sympatyków do udziału w wyborach
2025-05-30, 18:04Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski oraz popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki w ostatnim dniu kampanii mobilizują swoich sympatyków do udziału w niedzielnym głosowaniu. - Możemy wygrać… Czytaj dalej »
Rafał Trzaskowski we Włocławku apelował o głosowanie. „Możemy wygrać frekwencją”
2025-05-30, 11:00Rafał Trzaskowski wiecem we Włocławku rozpoczął ostatni dzień kampanii przed drugą turą wyborów prezydenckich. Mobilizował tam wyborców, by frekwencja była jak najwyższa. Czytaj dalej »
Politolog: O wyniku wyborów może zdecydować kilkadziesiąt tysięcy głosów [Rozmowa Dnia]
2025-05-30, 09:01- W tych wyborach nie chodzi tylko o to, kto zostanie prezydentem. To są wybory albo o współpracy, albo o blokadzie obecnego rządu - mówiła w „Rozmowie Dnia” dr hab. Izabela Kapsa, politolog z UKW w Bydgoszczy. O polityczny krajobraz… Czytaj dalej »
Prezydent Duda przed drugą turą: To nie tylko wybór osoby, ale i drogi, którą podąży Polska
2025-05-29, 20:32Prezydent Andrzej Duda w orędziu zaapelował do obywateli, by potraktowali udział w II turze wyborów jako przejaw wspólnej odpowiedzialności za ojczyznę. Prosił też, by nie zniechęcali się do głosowania, bo - jak mówił - „to… Czytaj dalej »
Działacze PiS i sympatycy w regionie: Karol Nawrocki poprowadzi Polskę we właściwym kierunku
2025-05-29, 16:15- Jest osobą godną zaufania, to człowiek odważny, otwarty na ludzi i pełen zasad - mówili podczas konferencji parlamentarzyści, samorządowcy i członkowie Obywatelskiego Komitetu Poparcia Karola Nawrockiego. Czytaj dalej »
Wybory prezydenckie: Ostatni dzień na odebranie zaświadczenia o prawie do głosowania
2025-05-29, 10:31Czwartek to ostatni dzień na pobranie zaświadczenia, które umożliwia oddanie głosu w niedzielę, w II turze wyborów, w dowolnej obwodowej komisji wyborczej w kraju i za granicą. To też ostatni dzień na złożenie wniosku o zmianę… Czytaj dalej »
Politolog z UKW: Nowoczesne technologie mają coraz większy wpływ na politykę [Rozmowa Dnia]
2025-05-29, 08:52- Coraz trudniej rozpoznać co jest prawdziwe, a co wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Mieliśmy z tym problem w tej kampanii wyborczej - mówiła w „Rozmowie Dnia” dr Joanna Wieczorek-Orlikowska z wydziału nauk o polityce i… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-05-29, 06:40- Coraz trudniej rozpoznać co jest prawdziwe, a co wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Mieliśmy z tym problem w tej kampanii wyborczej - mówiła w „Rozmowie Dnia” dr Joanna Wieczorek-Orlikowska z wydziału nauk o polityce i… Czytaj dalej »
Grudziądzcy politycy Platformy Obywatelskiej namawiają do pójścia na wybory
2025-05-28, 18:39Politycy PO zachęcali nie tylko do głosowania, ale także do wsparcia w drugiej turze Rafała Trzaskowskiego. Czytaj dalej »
PiS zawiadamia prokuraturę ws. wypowiedzi Donalda Tuska i Jacka Dobrzyńskiego
2025-05-28, 14:22Politycy PiS poinformowali, że składają zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez premiera Donalda Tuska i rzecznika MSWiA Jacka Dobrzyńskiego. Chodzi o ich wypowiedzi w sprawie postępowania sprawdzającego ABW wobec… Czytaj dalej »