Lewica walczy o władzę w Toruniu. Piotr Wielgus kandydatem na prezydenta
Piotr Wielgus - działacz ruchów miejskich i ekspert zrównoważonego rozwoju lokalnego, ogłosił start w wyborach na prezydenta Torunia. - To najwyższy czas na dialog, miejską demokrację oraz włączanie mieszkańców w procesy decyzyjne - mówił.
Kandydata w czasie prezentacji na konferencji prasowej wspierała żona Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Lewicy, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Wielgus podkreślił, że obecnie jest najwyższy czas na dialog, na miejską demokrację, na włączanie mieszkańców w procesy decyzyjne. Zaznaczył, że jest również najwyższy czas na wysokiej jakości usługi publiczne, na miasto czyste, bezpieczne i zadbane, na dobre rządzenie. Kandydat przyznał, że gdy zaproponowano mu ubieganie się o urząd prezydenta miasta nie zastanawiał się długo. Zdecydował, że jest to dobry moment, żeby skupić się na Toruniu, poświęcić mu cały swój czas, energię i wiedzę. Chce je wykorzystać dla rozwoju miasta.
Toruń ma „odzyskać twarz miasta otwartego"
Wielgus mówił, że zdecydował się kandydować, aby Toruń odzyskał twarz miasta otwartego, tolerancyjnego, różnorodnego i europejskiego, a w mieście potrzebne są - jego zdaniem - zmiany i nowe podejście do rządzenia. Dodał, że inni kandydaci, którzy wystartowali w kampanii to znowu ci sami ludzie - prezydent, wiceprezydenci i radni, a przy tym nikt z nich „nie gwarantuje wartości lewicowych". Zaznaczył, że w Toruniu potrzebne są nowoczesne osiedla komunalne z mieszkaniami na wynajem z regulowanym czynszem, zamiast osiedli developerskich. Dachy bloków w mieście w jego ocenie powinny pokryć panele fotowoltaiczne.
Wielgus mówił też, że szpital miejski powinien mieć oddział geriatryczny z prawdziwego zdarzenia, na każdym osiedlu powinna być przychodnia zdrowia, a w każdej szkole potrzebny jest dentysta i psycholog. Wśród spraw do załatwienia wymienił m.in. darmową komunikację publiczną dla dzieci i młodzieży, poprowadzenie komunikacji tramwajowej na lewy brzeg Wisły i budowanie ścieżek rekreacyjnych. Zapewnił, że nie będzie też tańczył na urodzinach Radia Maryja.
„W miastach potrzebna prawa i lewa noga"
Scheuring-Wielgus pokreśliła, że Toruń w Polsce zyskał łatkę miasta „rydzykowego", a przez ostatnie 10 lat Lewica nie była reprezentowana w radzie miasta. Zwróciła uwagę, że w ostatnich ośmiu latach prezydent Michał Zaleski współpracował z PiS, a miastem rządzili konserwatyści. Zaznaczyła, że „w miastach potrzebna jest prawa, ale również lewa noga".
W konferencji wziął udział również współprzewodniczący Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy, wicewojewoda kujawsko-pomorski Piotr Hemmerling. Zapewnił, że Lewica w regionie jest gotowa do wyborów pod względem programowym i personalnym.
W czasie konferencji zaprezentowano kandydatów Nowej Lewicy do rady miasta i sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego. Liderem jednej z list do rady miasta jest kandydujący na prezydenta Piotr Wielgus, a liderzy pozostałych list to Marian Frąckiewicz, Elżbieta Olszewska i Zofia Czerwińska. Listę kandydatów do sejmiku z Torunia otwiera współprzewodniczący Nowej Lewicy w regionie Jacek Warczygłowa.
Kto jeszcze kandyduje?
Dotychczas - poza rządzącym Toruniem od 2002 roku 71-letnim Michałem Zaleskim, który startuje z własnego komitetu - udział w wyścigu o fotel prezydenta miasta zapowiedzieli także: Magdalena Noga z Koalicji Ruchów Miejskich, Paweł Gulewski z Koalicji Obywatelskiej, wiceprezydent miasta Adrian Mól z PiS, radny Bartosz Szymanski z klubu Aktywni dla Torunia i Maciej Cichowicz z Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców. Nie jest jeszcze znany kandydat na prezydenta komitetu Kocham Toruń, który może być ósmym kandydatem na prezydenta Torunia. W poniedziałek swoją listę w wyborach do Rady Miasta ma zaprezentować Trzecia Droga. Formacja najprawdopodobniej nie wystawi własnego kandydata na prezydenta miasta.
Zobacz także
Paweł Gulewski chce zmieniać wygląd Torunia. Inni kandydaci skupiali się m.in. na gospodarce
2024-03-27, 20:05Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Torunia, Paweł Gulewski zapowiedział utworzenie biura estetyki projektów miejskich. Spotkania zorganizowały również inne komitety. Czytaj dalej »
Czechy: Kontrwywiad ujawnił rosyjską sieć, mającą wpływać na wybory do PE
2024-03-27, 19:24Czeski kontrwywiad cywilny, Informacyjna Służba Bezpieczeństwa (BIS), ujawnił zorganizowaną przez Rosjan sieć, która próbowała wpływać na wybory do Parlamentu Europejskiego. Według czeskich mediów, zdemaskowana siatka miała wpływać… Czytaj dalej »
Debata wyborcza z kandydatami na prezydenta Torunia w Polskim Radiu PiK [posłuchaj, zobacz zdjęcia]
2024-03-27, 17:36W czwartek (28 marca) odbyła się w debata wyborcza z kandydatami na prezydenta Torunia. Czytaj dalej »
Darmowy autobus w dniu wyborów i dyskusja o nazwie ronda. O czym debatowali bydgoscy radni?
2024-03-27, 17:18Mieszkańcy Bydgoszczy, którzy pojadą na wybory samorządowe autobusami miejskimi i tramwajami, będą mogli 7 kwietnia podróżować za darmo - tak zdecydowali radni na sesji Rady Miasta. Czytaj dalej »
Debata z kandydatami na prezydenta Inowrocławia w Polskim Radiu PiK [posłuchaj, zobacz zdjęcia!]
2024-03-27, 13:00W studiu Polskiego Radia PiK w Bydgoszczy odbyła się debata z kandydatami na prezydenta Inowrocławia. Czytaj dalej »
UKW w Bydgoszczy zaprosiło kandydatów na prezydenta miasta. Debata na uczelni
2024-03-27, 07:00O przyszłości Bydgoszczy debatowali na UKW kandydaci na urząd prezydenta miasta: Maja Adamczyk z Europejskiej Lewicy, ubiegający się o reelekcję obecny prezydent Bydgoszczy - Rafał Bruski z Koalicji Obywatelskiej, Joanna Czerska-Thomas… Czytaj dalej »
Bartosz Kownacki o degradacji Inowrocławia. „Trzy spalarnie to antyreklama"
2024-03-26, 23:22Kandydat na prezydenta Inowrocławia poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartosz Kownacki wyraził swój sprzeciw wobec budowy spalarni na terenie Inowrocławia. Czytaj dalej »
Wenderlich: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy jest godne, by stać się Muzeum Narodowym
2024-03-26, 20:00Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy przekształcone w Muzeum Narodowe byłoby wizytówką miasta, a zmiana rangi wpłynęłaby pozytywnie na promocję Bydgoszczy - uważa Jarosław Wenderlich, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do sejmiku wojew… Czytaj dalej »
Serduszka „faryzeuszka" i „kawiorowa Lewica". We Włocławku o podwyżce VAT-u na żywność
2024-03-26, 19:00Burzliwie rozpoczęła się sesja Rady Miejskiej Włocławka. Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości chciał rozszerzyć porządek obrad o apel do premiera, by ten odstąpił od podwyżki VAT-u na żywność - ze stawki zerowej na pięć procent… Czytaj dalej »
Debata wyborcza z kandydatami na prezydenta Grudziądza w Polskim Radiu PiK [słuchaj i oglądaj!]
2024-03-26, 12:00W studiu Polskiego Radia PiK w Bydgoszczy zakończyła się debata wyborcza z kandydatami na prezydenta Grudziądza. Czytaj dalej »