Lewica walczy o władzę w Toruniu. Piotr Wielgus kandydatem na prezydenta
Piotr Wielgus - działacz ruchów miejskich i ekspert zrównoważonego rozwoju lokalnego, ogłosił start w wyborach na prezydenta Torunia. - To najwyższy czas na dialog, miejską demokrację oraz włączanie mieszkańców w procesy decyzyjne - mówił.
Kandydata w czasie prezentacji na konferencji prasowej wspierała żona Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Lewicy, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Wielgus podkreślił, że obecnie jest najwyższy czas na dialog, na miejską demokrację, na włączanie mieszkańców w procesy decyzyjne. Zaznaczył, że jest również najwyższy czas na wysokiej jakości usługi publiczne, na miasto czyste, bezpieczne i zadbane, na dobre rządzenie. Kandydat przyznał, że gdy zaproponowano mu ubieganie się o urząd prezydenta miasta nie zastanawiał się długo. Zdecydował, że jest to dobry moment, żeby skupić się na Toruniu, poświęcić mu cały swój czas, energię i wiedzę. Chce je wykorzystać dla rozwoju miasta.
Toruń ma „odzyskać twarz miasta otwartego"
Wielgus mówił, że zdecydował się kandydować, aby Toruń odzyskał twarz miasta otwartego, tolerancyjnego, różnorodnego i europejskiego, a w mieście potrzebne są - jego zdaniem - zmiany i nowe podejście do rządzenia. Dodał, że inni kandydaci, którzy wystartowali w kampanii to znowu ci sami ludzie - prezydent, wiceprezydenci i radni, a przy tym nikt z nich „nie gwarantuje wartości lewicowych". Zaznaczył, że w Toruniu potrzebne są nowoczesne osiedla komunalne z mieszkaniami na wynajem z regulowanym czynszem, zamiast osiedli developerskich. Dachy bloków w mieście w jego ocenie powinny pokryć panele fotowoltaiczne.
Wielgus mówił też, że szpital miejski powinien mieć oddział geriatryczny z prawdziwego zdarzenia, na każdym osiedlu powinna być przychodnia zdrowia, a w każdej szkole potrzebny jest dentysta i psycholog. Wśród spraw do załatwienia wymienił m.in. darmową komunikację publiczną dla dzieci i młodzieży, poprowadzenie komunikacji tramwajowej na lewy brzeg Wisły i budowanie ścieżek rekreacyjnych. Zapewnił, że nie będzie też tańczył na urodzinach Radia Maryja.
„W miastach potrzebna prawa i lewa noga"
Scheuring-Wielgus pokreśliła, że Toruń w Polsce zyskał łatkę miasta „rydzykowego", a przez ostatnie 10 lat Lewica nie była reprezentowana w radzie miasta. Zwróciła uwagę, że w ostatnich ośmiu latach prezydent Michał Zaleski współpracował z PiS, a miastem rządzili konserwatyści. Zaznaczyła, że „w miastach potrzebna jest prawa, ale również lewa noga".
W konferencji wziął udział również współprzewodniczący Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy, wicewojewoda kujawsko-pomorski Piotr Hemmerling. Zapewnił, że Lewica w regionie jest gotowa do wyborów pod względem programowym i personalnym.
W czasie konferencji zaprezentowano kandydatów Nowej Lewicy do rady miasta i sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego. Liderem jednej z list do rady miasta jest kandydujący na prezydenta Piotr Wielgus, a liderzy pozostałych list to Marian Frąckiewicz, Elżbieta Olszewska i Zofia Czerwińska. Listę kandydatów do sejmiku z Torunia otwiera współprzewodniczący Nowej Lewicy w regionie Jacek Warczygłowa.
Kto jeszcze kandyduje?
Dotychczas - poza rządzącym Toruniem od 2002 roku 71-letnim Michałem Zaleskim, który startuje z własnego komitetu - udział w wyścigu o fotel prezydenta miasta zapowiedzieli także: Magdalena Noga z Koalicji Ruchów Miejskich, Paweł Gulewski z Koalicji Obywatelskiej, wiceprezydent miasta Adrian Mól z PiS, radny Bartosz Szymanski z klubu Aktywni dla Torunia i Maciej Cichowicz z Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców. Nie jest jeszcze znany kandydat na prezydenta komitetu Kocham Toruń, który może być ósmym kandydatem na prezydenta Torunia. W poniedziałek swoją listę w wyborach do Rady Miasta ma zaprezentować Trzecia Droga. Formacja najprawdopodobniej nie wystawi własnego kandydata na prezydenta miasta.
Zobacz także
Program edukacyjny Konstantego Dombrowicza
2014-10-12, 16:03Edukacja na wysokim poziomie to jedno z najważniejszych zadań samorządu - uważa kandydujący na prezydenta Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz. Czytaj dalej »
PiS zaprezentował kandydatów na radnych Torunia
2014-10-12, 15:31W czasie konwencji wyborczej w Toruniu przedstawiono kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do toruńskiej rady miasta. PiS idzie do wyborów samorządowcy z hasłem 'Słuchać Polaków, zmieniać Polskę'. Czytaj dalej »
Program i kandydaci toruńskiego "Czasu Mieszkańców"
2014-10-10, 14:16Bezpieczeństwo na osiedlowych drogach, więcej miejsc zielonych do odpoczynku i rekreacji, parkingi wielopoziomowe, dom kultury na Rubinkowie i bezpłatny dostęp do internetu dla mieszkańców. Takie pomysły na rozwój miasta mają kandydaci… Czytaj dalej »
4 kandydatów na urząd prezydenta Inowrocławia
2014-10-10, 10:30Czterech kandydatów będzie ubiegać się o stanowisko prezydenta Inowrocławia podczas listopadowych się wyborów samorządowych. Czytaj dalej »
Bydgoska konwencja wyborcza SLD
2014-10-09, 20:19Kandydatów do rady miasta, sejmiku województwa oraz na prezydenta miasta przedstawił na konwencji wyborczej Sojusz Lewicy Demokratycznej w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Edyta Mokra kandydatem na prezydenta Włocławka
2014-10-09, 18:14Edyta Mokra - prawnik, była radna, w przeszłości dyrektor Miejskiego Zespołu Opieki Zdrowotnej jest kandydatem Komitetu Wyborczego ,,Bezpartyjny Włocławek' na prezydenta miasta. Czytaj dalej »
Kandydat PiS na prezydenta Bydgoszczy - priorytetem gospodarka
2014-10-09, 17:59Gospodarka ma być priorytetem kandydata PiS na prezydenta Bydgoszczy Marka Gralika, który obiecuje m.in. współpracę z przedsiębiorcami oraz inwestowanie w komunikację miejską. Gralik chce prowadzić kampanię wyborczą pod hasłem… Czytaj dalej »
Nowa Prawica nie wystawi kandydata na prezydenta Włocławka
2014-10-09, 17:32Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke zaprezentowała we Włocławku swój program wyborczy. Postuluje zmniejszenie podatków komunalnych, likwidację straży miejskiej, oddanie miejskich szkół w ręce społecznych stowarzyszeń, a także prywatyzację… Czytaj dalej »
Nowa Prawica zaprezentowała kandydatów do sejmiku województwa
2014-10-09, 17:11Obniżenie zadłużenia województwa, racjonalne wydawania unijnych pieniędzy i bliższa współpraca z mieszkańcami regionu - to główne punkty programu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke , która przedstawiła w Toruniu kandydatów do… Czytaj dalej »
Konferencja Konstantego Dombrowicza - kandydata na stanowisko prezydenta Bydgoszczy
2014-10-05, 15:49Brak własnych, oryginalnych pomysłów inwestycyjnych i realizowanie zaplanowanych jeszcze w poprzedniej kadencji przedsięwzięć - to główne zarzuty byłego prezydenta miasta Konstantego Dombrowicza wobec obecnej ekipy rządzącej By… Czytaj dalej »