Prezydent Zaleski: jeżeli zostanę wybrany, moim zastępcą będzie Marcin Czyżniewski
Komitet Wyborczy Wyborców Michała Zaleskiego zaprezentował swoich kandydatów do Rady Miasta Torunia. To przedsiębiorcy, nauczyciele, byli sportowcy i obecni radni. Hasło kampanii brzmi „Postaw na wzrost”.
– Toruń powinien stać się ważnym ośrodkiem nowoczesnych technologii – powiedział ubiegający się o szóstą kadencję Michał Zaleski. – To doświadczenie, które wynika ze znajomości miasta, z niezliczonych rozmów z mieszkankami i mieszkańcami, wiarygodności w realizacji planów – to jest spełnianie tego, co się zapewnia, co się kreuje, co tworzy warunki programowe, ale mamy coś równie ważnego – grupę fantastycznych, wyjątkowych ludzi, których łączy chęć wspólnego działania na rzecz mieszkańców – mówił.
Była poseł Michałek „jedynką” na liście
W okręgu nr 1 listę komitetu otwiera była posłanka Zjednoczonej Prawicy Iwona Michałek, a „dwójką” jest prezydent Zaleski. – Byłam nazywana podczas mojej pracy a parlamencie posłem prezydenta Michała Zaleskiego. Tak się czuję – powiedziała Michałek. – Przed wszystkim chciałabym zająć się przedsiębiorczością.
W okręgu nr 2 liderem listy został wieloletni wiceprezydent i najbliższy współpracownik Zaleskiego Zbigniew Fiderewicz. – To jak się Toruń rozwinął przez ostatnie 20 lat, to twoja zasługa – mówił Zaleski. Wskazał, że Fiderewicz nie będzie już wiceprezydentem w kolejnej kadencji, bo chce się skupić na pracy w Radzie Miasta.
Zastępcą prezydenta miałby zostać przewodniczący Rady Miasta Marcin Czyżniewski. Zaleski zadeklarował, że jeżeli wyborcy mu zaufają, tak właśnie się stanie. Wskazał, że współpracuje z Czyżniewskim od ponad 20 lat. Czyżniewski był jego rzecznikiem prasowym, a od 2014 roku kieruje pracami Rady Miasta. Jest wykładowcą akademickim i rzecznikiem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. To on otwiera listę komitetu Zaleskiego w okręgu numer 3 w wyborach do Rady Miasta.
Radny i wieloletni policjant Jarosław Beszczyński jest liderem listy w okręgu nr 4. Ostatnie miejsce na liście zajmuje syn obecnego prezydenta – Jakub Michał Zaleski.
Na listach komitetu Zaleskiego są także dyrektorzy szkół, byli sportowcy, osoby od lat związane z magistratem. – Toruń to żużel – któż by nie znał Karola Ząbika – mówił prezydent Zaleski. Ząbik startuje z nr. 5 w okręgu nr 1. – Chciałbym, żebyśmy wspólnie zadbali o zdrowie dzieci – mówię tutaj o problemach z psychiką, z depresją. Toruń leży w moim sercu, tak było zawsze – wskazał Ząbik.
Kto rywalem Michała Zaleskiego?
Dotychczas poza rządzącym Toruniem od 2002 roku 71-letnim Michałem Zaleskim, który startuje z własnego komitetu, udział w wyścigu o fotel prezydenta miasta zapowiedzieli także: Paweł Gulewski z Koalicji Obywatelskiej, wiceprezydent miasta Adrian Mól z PiS i radny Bartosz Szymanski z klubu Aktywni dla Torunia. Wystawienie kandydata na prezydenta zapowiedzieli jeszcze m.in. Koalicja Ruchów Miejskich (ogłoszenie w czwartek) i Konfederacja (ogłoszenie w środę). Według ustaleń Polskiego Radia PiK kandydatem Konfederacji na prezydenta będzie Maciej Cichowicz, były radny PO i Czasu Mieszkańców.
Okręg nr 1
1. Iwona Michałek
2. Michał Zaleski
3. Sławomir Kruszkowski
4. Danuta Zając
5. Karol Ząbik
6. Tamara Żuchowska
7. Zbigniew Ernest
8. Izabela Miłoszewska
9. Marcin Leszczyński
Okręg nr 2
1. Zbigniew Fiderewicz
2. Kamila Beszczyńska
3. Witold Waczyński
4. Aleksandra Kowalska
5. Krystyna Nowakowska
6. Maciej Żołnowski
7. Marcin Gryga
Okręg nr 3
1. Marcin Czyżniewski
2. Jacek Krzyżaniak
3. Dariusz Mądrzejewski
4. Izabela Ziętara
5. Nadzieja Hajduczenia
6. Jakub Wiśniewski
7. Sławomir Konieczka
8. Ewa Olczyk–Litkowska
Okręg nr 4
1. Jarosław Beszczyński
2. Milena Cybulska
3. Jan Ząbik
4. Mariola Soczyńska
5. Jacek Królikiewicz
6. Ewa Lerman
7. Danuta Rajczak–Zalewska
8. Jan Kwiatkowski
9. Jakub Michał Zaleski
Zobacz także
Wieczór wyborczy sympatyków Rafała Trzaskowskiego: Wierzymy w ciemno w wygraną [wideo]
2025-06-01, 23:54Wielka radość zapanowała w niedzielę na wieczorze wyborczym sympatyków Rafała Trzaskowskiego w Bydgoszczy. Początkowy wynik sondażowy exit poll dawał nieznaczne prowadzenie kandydatowi Koalicji Obywatelskiej. Czytaj dalej »
Tomasz Sikorowski z Konfederacji: Bez względu na wynik pamiętajmy, że jesteśmy jednym narodem
2025-06-01, 23:36Przed drugą turą wyborów Karol Nawrocki i Rafał Trzaskowski spotkali się w Toruniu ze Sławomirem Mentzenem, który uzyskał trzeci wynik w pierwszej turze. Miało to pomóc zwolennikom Konfederacji wybrać między kandydatami PiS i Koalicji… Czytaj dalej »
Late poll: Karol Nawrocki - 50,7 proc., Rafał Trzaskowski – 49,3 proc. Po drugiej turze wyborów
2025-06-01, 23:09Karol Nawrocki w drugiej turze wyborów prezydenckich zdobył 50,7 proc. głosów, Rafał Trzaskowski 49,3 proc. - wynika z sondażu late poll wykonanego przez Ipsos dla TVN24, TVP i Polsat News. Wcześniejszy exit poll dawał przewagę Trzaskowskiemu… Czytaj dalej »
Wierzą, że prezydentem zostanie Karol Nawrocki. Wieczór wyborczy PiS w Toruniu [wideo]
2025-06-01, 22:58Toruńscy politycy Prawa i Sprawiedliwości wierzą w końcowy wynik z przewagą na rzecz Karola Nawrockiego. Pierwsze badania sondażowe exit poll wskazują na wygraną Rafała Trzaskowskiego. Czytaj dalej »
Exit poll: Rafał Trzaskowski - 50,3 proc., Karol Nawrocki - 49,7 proc. Po drugiej turze wyborów!
2025-06-01, 21:02Rafał Trzaskowski w drugiej turze wyborów prezydenckich zdobył 50,3 proc. głosów, Karol Nawrocki 49,7 proc. - wynika z sondażu exit poll wykonanego przez Ipsos dla TVN24, TVP i Polsat News. Czytaj dalej »
Toruń przed Bydgoszczą. Najwyższa frekwencja w Warszawie. Kolejne dane od PKW
2025-06-01, 18:56Frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich wyniosła do godz. 17:00 54,91 procent. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak powiedział, że to wyższy wynik niż przed dwoma tygodniami. Czytaj dalej »
Wysoka frekwencja i piękne okoliczności przyrody. Tak głosuje uzdrowisko Wieniec-Zdrój
2025-06-01, 18:09Utworzenie komisji wyborczej w sanatorium to był strzał w dziesiątkę - zgodnie twierdzą kuracjusze z uzdrowiska Wieniec-Zdrój w powiecie włocławskim. Czytaj dalej »
Agitowali w Internecie i zrywali plakaty kandydatów. Policja czuwa w wyboczą niedzielę
2025-06-01, 17:17- Do godz. 14 w niedzielę w związku z wyborami prezydenckimi odnotowano 10 przestępstw i 232 wykroczenia - poinformowała Komenda Główna Policji. W jednej z krakowskich komisji wyborczych zasłabł 75-letni mężczyzna, który mimo udzielonej… Czytaj dalej »
Bydgoszcz i Toruń powyżej średniej. PKW podała frekwencję wyborczą w II turze głosowania
2025-06-01, 14:00Państwowa Komisja Wyborcza podała dane dotyczące frekwencji w wyborach prezydenckich do godziny 12:00. Wyniosła ona 24,83 procent. Dwa największe miasta naszego regionu - zanotowały frekwencję wyższą niż średnia. W Toruniu głosować… Czytaj dalej »
Rekordowa liczba Polaków w Niemczech zadeklarowała udział w wyborach prezydenckich
2025-06-01, 13:00Ponad 115 tys. Polaków zarejestrowało się w Niemczech do udziału w II turze wyborów prezydenta RP. W I turze przed dwoma tygodniami zagłosowało blisko 79 tys. wyborców - poinformowała rzeczniczka prasowa ambasady RP w Berlinie Magdalena… Czytaj dalej »