Wybory - kampania wyborcza

Wojciech Piniewski: Inowrocław łączy walory uzdrowiskowe z biznesowymi [Rozmowa dnia]

2024-02-28, 09:40  Agnieszka Marszał/Redakcja
Wojciech Piniewski/fot. Facebook/ Wojciech Piniewski

Wojciech Piniewski/fot. Facebook/ Wojciech Piniewski

W Inowrocławiu zapowiada się ostra walka o fotel prezydenta. Swój start w wyborach potwierdziło dotąd czworo kandydatów. Jeden z nich, Wojciech Piniewski, był gościem „Rozmowy Dnia” Polskiego Radia PiK.

Agnieszka Marszał: Proste pytanie, ale odpowiedź nie zawsze jest łatwa. Dlaczego chce pan zostać prezydentem Inowrocławia?
Wojciech Piniewski: Mam wiele do zrobienia i do zaoferowania, a poza tym, cała moja dotychczasowa praca była jakby ukierunkowana na taki postęp i rozwój. Byłem naczelnikiem wydziału oświaty przez kilka lat, przez siedemnaście lat zastępcą prezydenta. Dla wielu osób, również i dla mnie, naturalną konsekwencją po takim okresie pracy w urzędzie i wiedzy na temat miasta, doświadczenia, które zdobyłem, kapitału, który posiadam jest kandydowanie na prezydenta. To jest naturalna konsekwencja.

Na ten rozwój Inowrocławia mieszkańcy ostatnio trochę narzekają, narzekają również ci, którzy są pana kontrkandydatami w nadchodzących wyborach samorządowych mówiąc, że w ostatnich latach Inowrocławiowi mocno zaszkodziła ogólnopolska polityka, co, niestety, pewne inwestycje zahamowało. W jakim kierunku chciałby pan, żeby Inowrocław szedł? Jakie są pana pomysły na miasto? Jakie są priorytety dla miasta, pana zdaniem?
Zgadzam się z panią redaktor całkowicie, że poprzednie osiem lat było dla miasta, niestety, złe, było fatalne i to z pewnością hamowało nasze możliwości rozwojowe, mimo działań i różnych starań, jakie podejmowaliśmy (...). Byłem i jestem zwolennikiem zrównoważonego rozwoju, czyli pewnego balansu, jaki musi funkcjonować w mieście tej wielkości, jak Inowrocław. Cóż to znaczy, ten zrównoważony rozwój. Po pierwsze, rozwój gospodarczy, bo to jest klucz, to jest otwarcie wszelkich możliwości, czyli tworzenie miejsc pracy. Z tym na przykład związany jest pomysł, projekt budowy kolejnego łącznika, który otworzyłby takie tereny na inwestycje. Miasto nasze nie jest miastem rozległym, posiadającym dziesiątki, czy setki wolnych hektarów. My nie dysponujemy takim kapitałem gruntowym, dlatego nigdy w Inowrocławiu nie będzie zlokalizowane jakieś centrum logistyczne, inwestycja rzędu 20-50 hektarów. Takich możliwości nie mamy, ale budowa łącznika między Toruńską a Jacewską już otwiera kolejne tereny dla firm, które potrzebują się gdzieś zlokalizować.

Inowrocław jest kojarzony jako miasto uzdrowiskowe. Może dobrym pomysłem byłoby pójść w tym kierunku i przedsiębiorczość oprzeć na tym potencjale miasta?

Jest to jeden z filarów zrównoważonego rozwoju. Wzrost gospodarczy to nie tylko więcej miejsc pracy w przemyśle, w biznesie. Ja nawet stricte o przemyśle wcale nie myślałem. To, co podkreślaliśmy wielokrotnie, Inowrocław jest miastem łączącym funkcje miasta uzdrowiskowego i przemysłowego. Ileś dużych firm poligraficznych, metalowych w mieście działa. To się udaje łączyć od lat (...).


Cała rozmowa niżej, pozostałe zamieszczamy TUTAJ.

Rozmowa Dnia - Wojciech Piniewski

Zobacz także

Debata kandydatów na burmistrza Ciechocinka. Który z nich wypadł lepiej? [wideo]

2022-11-03, 20:52

Dwóch kandydatów powalczy w drugiej turze wyborów burmistrza Ciechocinka

2022-10-24, 08:17

Ciechocinek wybiera burmistrza. O urząd ubiega się 12 kandydatów

2022-10-23, 08:55

Cząstkowe wyniki wyborów we Włoszech: 43 procent – centroprawica, 26 procent – centrolewica

2022-09-26, 13:03

Znamy nazwiska kandydatów na burmistrza Ciechocinka. Wybory w październiku

2022-09-20, 10:18

Wybór nowego burmistrza Ciechocinka. Głosowanie ma się odbyć 23 października

2022-08-25, 07:00

Krzysztof Gawkowski: Lewica jest gotowa na każdy scenariusz

2022-07-18, 11:05

Rocznica wyborów 4 czerwca 1989. Z myślą o przyszłych wyborach

2022-06-04, 15:30

Wybory we Francji: Macron pokonał Le Pen. Tak wynika z pierwszego sondażu

2022-04-24, 20:21

Wybory we Francji. Czy Le Pen wyprowadzi Francję z Unii? Dlaczego krytykuje sankcje?

2022-04-20, 22:33
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę