Karta Bydgoszczanina odpowiedzią na wyludnienie miasta? To propozycja „Bydgoskiej Prawicy”
Karta Bydgoszczanina dla tych, którzy płacą podatki w Bydgoszczy. To jeden z głównych punktów programu wyborczego „Bydgoskiej Prawicy”, który zaprezentowali w piątek (16 lutego) Łukasz Schreiber, kandydat na prezydenta Bydgoszczy i Marcin Sypniewski, lider bydgoskiej Konfederacji.
Jest to odpowiedź na postępujące wyludnienie Bydgoszczy. Jak zaznaczał Sypniewski, Karta Bydgoszczanina to rozwiązanie, dzięki któremu mieszkańcy będą odnosić korzyści z tego, że płacą podatki w mieście.
– Chcemy miasta, które jest tańsze dla mieszkańców. Właśnie to proste rozwiązanie umożliwi, że ci mieszkańcy, którzy ciężko pracują i odprowadzają podatki w Bydgoszczy, będą mogli płacić mniej m.in. za komunikację miejską, parkowanie, także za korzystanie z usług miejskich. Co więcej, wierzymy w to, że wprowadzenie tej karty zachęci też do udziału podmioty prywatne, które będą udzielać różnego rodzaju rabaty i zniżki bydgoszczanom – zaznaczał Sypniewski.
Natomiast według Łukasza Schreibera, karta mogłaby wzmocnić siłę i potencjał Bydgoszczy, oraz zachęcić do płacenia podatków w mieście.
– Chcemy, żeby mieszkańcy Bydgoszczy byli dumni za swojego miasta. Chcemy także elementu tożsamościowego w tym wszystkim i chcemy tego, by zachęcić ludzi. Zachęcić, nie zmusić, aby płacili podatki w Bydgoszczy. Aby ludzie, którzy czują się związani z naszym miastem, ludzie być może pracujący w tej chwili w innym miejscu, żeby być może zdecydowali na to, bo wciąż kochają Bydgoszcz – podkreślał Schreiber.
Kandydat „Bydgoskiej Prawicy” na prezydenta przypomniał, że nie jest to nowe rozwiązanie. W poprzednich wyborach samorządowych była to propozycja Marcina Sypniewskiego, lidera bydgoskiej Konfederacji.
W 2021 roku bydgoski ratusz rozpoczął prace nad wprowadzeniem Karty Mieszkańca, która uprawniałaby do wielu ulg. Projekt jednak został zawieszony ze względu na brak pieniędzy i oczekiwanie na unijne dotacje – pisał w październiku 2022 roku portal Metropolia Bydgoska, taką informację przekazała wówczas rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy, Marta Stachowiak.
Zobacz także
Im bliżej wyborów, tym na scenie politycznej będzie ciekawiej
2019-06-10, 10:57Dr Paweł Machalski, politolog, który był gościem dzisiejszej Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK, uważa, że dla rozwoju polskiej sceny politycznej decydujące będą zbliżające się wakacje. Czytaj dalej »
Władze PO i Nowoczesnej za połączeniem klubów i budową bloku na wybory parlamentarne
2019-06-08, 15:05Do budowy „jak najszerszego, prodemokratycznego bloku na wybory parlamentarne” wezwały zgromadzone w sobotę w Warszawie na wspólnym posiedzeniu rady krajowe obu ugrupowań, podjęto też decyzję o połączeniu obu klubów parlamen… Czytaj dalej »
Radosław Sikorski: Zbiorowa mądrość narodu zdecydowała o moim sukcesie
2019-06-07, 11:19- Dzisiejsi działacze SLD są bardziej związani z opcją europejską niż prawica - mówił europoseł Radosław Sikorski, wybrany w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego - gość Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK. Czytaj dalej »
Grudziądz uczcił 30. rocznicę wyborów 4 czerwca '89. Uroczystość i wystawa
2019-06-04, 18:39Na grudziądzkim rynku zorganizowana została uroczystość patriotyczna w 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Czytaj dalej »
Nakręcili filmy na konkurs przed Eurowyborami. I wyjechali z urzędu na hulajnogach
2019-05-30, 17:14Autorzy najciekawszych filmów zachęcających do głosownia w wyborach do Parlamentu Europejskiego nagrodzeni! Z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu mogli wyjechać na elektrycznych hulajnogach, które były nagrodami w konkursie. Czytaj dalej »
Marcin Sypniewski: Popełniliśmy pewne błędy taktyczne
2019-05-28, 10:34Marcin Sypniewski, były kandydat Konfederacji do Europarlamentu, który był gościem dzisiejszej Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK, przyznał, że wojna na prawicy była niepotrzebna, naszym wspólnym wrogiem jest lewica — ocenił. Czytaj dalej »
Oficjalnie: 45,38 proc. dla PiS. Mandaty dla Kosmy Złotowskiego i Radosława Sikorskiego
2019-05-27, 14:48Wybory do Parlamentu Europejskiego wygrało Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 45,38 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska z 38,47 proc. głosów - podała w poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza. Czytaj dalej »
Znamy szczegółowe wyniki wyborów: Bydgoszcz - Toruń
2019-05-27, 11:12Koalicja Europejska wyraźnie wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego w Toruniu i Bydgoszczy. Im bardziej na wschód okręgu kujawsko-pomorskiego - tym większe poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości i zwycięstwa w kilku powiatach. Czytaj dalej »
Radosław Sikorski i Kosma Złotowski liderami wyborów. PE bez Janusza Zemkego
2019-05-27, 08:5046,01 proc. — to wynik Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu kujawsko-pomorskim. PiS z 39,24 proc. uzyskał drugi wynik, a trzeci Wiosna z 5,94 proc. poparcia. Czytaj dalej »
PKW: wyniki głosowania z 95,9 obwodowych komisji wyborczych - PiS 46,01 proc., KE 37,87 proc.
2019-05-27, 06:12Państwowa Komisja Wyborcza w poniedziałek rano podała na swojej stronie wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego przeliczone z 95,9 proc. obwodowych komisji wyborczych w Polsce . Według nich komitety otrzymały: PiS - 46,01 proc. głosów… Czytaj dalej »