Ewa Koman: Chcę skupić się na troskach i potrzebach mieszkańców Inowrocławia [Rozmowa dnia]
„Nie róbmy polityki, róbmy miasto" - z takim hasłem idzie do wyborów Ewa Koman - kandydatka na urząd prezydenta Inowrocławia, popierana przez Porozumienie Samorządowe. O swoich pomysłach na miasto mówiła dziś w „Rozmowie dnia" w PR PiK.
Agnieszka Marszał: Idzie Pani do wyborów z hasłem „Nie róbmy polityki, róbmy miasto”. To w ogóle możliwe? Da się oddzielić pracę samorządowca od polityki i nie być uwikłanym w dużą politykę?
Ewa Koman: Zdecydowanie tak! Nie róbmy polityki, twórzmy miasto. Twórzmy Inowrocław -miasto naszych marzeń. Inowrocław przez ostatnie lata - zdecydowanie za bardzo i zbyt długo - był uwikłany w tę największą politykę. Dziś jest czas, aby polityka i porządki były robione w Warszawie. 15 października jako obywatele, też jako mieszkańcy Inowrocławia, daliśmy głos naszym przedstawicielom, wybraliśmy swoich kandydatów. Oni dzisiaj pełnią zaszczytne funkcje w Parlamencie, również w Parlamencie Europejskim. Powierzyliśmy im tę rolę, aby wielką politykę i wielkie porządki robili trochę z daleka od naszego miasta.
Tutaj w Inowrocławiu powinniśmy zająć się jednak tym, co jest najważniejsze - zdecydowanie bardziej skupić się na troskach i potrzebach naszych mieszkańców, na rozwiązywaniu ich codziennych problemów. O tym są wybory samorządowe - o ludziach i dla ludzi, o mieszkańcach, o mieście, o tym, co miasto trapi i jaka jest odpowiedź nas samorządowców, osób chcących współtworzyć to miasto na codzienne problemy i troski mieszkańców.
Dzisiaj po trudnym czasie dla nas wszystkich - po okresie pandemii, kryzysie energetycznym, bardzo dużych politycznych emocjach, które są za nami, jest czas, abyśmy skupili się na naszej codzienności (…) - na problemach mieszkańców poszczególnych ulic, dzielnic i całego miasta, a one nie mają legitymacji partyjnej. Mówimy „stop” wielkiej polityce, uwikłaniu miasta i mieszkańców w wielkie spory. Musimy dzisiaj zająć się tym, co nas wszystkich dotyczy - tak najzwyczajniej, na wyciągnięcie ręki.
Dlaczego tymi „dziurami w drodze” nie udało się tak dobrze zająć w ostatnich latach? Pani i zwolennicy z Porozumienia Samorządowego na konferencjach prasowych, które ostatnio się odbywały mówiliście, że miastu zabrakło energii do rozwoju. Dlaczego?
- Skupiłabym się na tym, że bardzo wiele rzeczy zostało świetnie przeprowadzonych i doskonale zrealizowanych. Był cały szereg inwestycji, a żeby o nich wszystkich opowiedzieć, mogłoby zabraknąć czasu antenowego. Ale oczywiście zawsze są potrzeby, które należy cały czas rozwiązywać i na których trzeba najbardziej się skupiać.
I to jest właśnie ten czas i to miejsce, abym - bazując na swoim dotychczasowym doświadczeniu, umiejętnościach, możliwościach pozyskiwania środków zewnętrznych i na wszystkim, czym się do pory zajmowałam - wprowadzić autorskie rozwiązania, zająć się swoim programem i realizować wszystkie te sprawy, o których mówimy i będziemy mówić w naszym programie. Nowe możliwości rozwoju gospodarczego, uzbrajanie terenów inwestycyjnych, nowe podejście do budowy dróg lokalnych – na tym wszystkim chcemy się skupić w najbliższych latach i to wszystko będziemy proponować naszym mieszkańcom.
Jaki jest Inowrocław Pani marzeń?
- To Inowrocław otwarty, życzliwy, uśmiechnięty. To Inowrocław, który współtworzą mieszkańcy, bo miasto to mieszkańcy, nigdy na odwrót. (…)
INNE ROZMOWY DNIA
Zobacz także
Posłanka PiS Anna Gembicka: Polacy pokazali, że chcą kandydata prawicowego
2025-05-18, 21:59- Za dwa tygodnie Polacy pokażą czerwoną kartkę rządowi Donalda Tuska i jego zastępcy Rafałowi Trzaskowskiemu - tak sondażowe wyniki wyborów prezydenckich komentuje Anna Gembicka, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. Czytaj dalej »
Exit poll: Będzie druga tura! Rafał Trzaskowski - 30,8 proc., Karol Nawrocki - 29,1 proc.
2025-05-18, 21:01Kandydat KO Rafał Trzaskowski zdobył w niedzielnych wyborach 30,8 proc. głosów, a popierany przez PiS Karol Nawrocki - 29,1 proc. - wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24, Polsat News i TVP. Czytaj dalej »
Nowe dane o frekwencji w wyborach. W regionie najwyższa jest w Toruniu [aktualizacja]
2025-05-18, 18:55Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że frekwencja w wyborach prezydenckich do godz. 17:00 wyniosła w kraju 50,69 proc. W naszym regionie do 17:00 do urn poszło 48,71 proc. wyborców. Czytaj dalej »
Ankieterzy przed lokalami wyborczymi. To dzięki nim poznamy sondażowe wyniki
2025-05-18, 15:56Przed wybranymi lokalami wyborczymi w całej Polsce spotkać można ankieterów - to na podstawie ich badań tuż po 21:00 zostaną zaprezentowane szacunkowe wyniki wyborów. W jednej z komisji w Dąbrowie Chełmińskiej ankiety prowadzi Ogólnopolska… Czytaj dalej »
Trwa głosowanie w lokalach w regionie. „To dla mnie ważne, żeby oddać głos”
2025-05-18, 11:57Trwają wybory prezydenckie - zajrzeliśmy do lokali wyborczych w Bydgoszczy, Dąbrowie Chełmińskiej, Terespolu Pomorskim, a także w szpitalu w Świeciu. - Liczymy na wysoką frekwencję - podkreślają szefowie komisji wyborczych. Czytaj dalej »
Policja: w sobotę odnotowano 72 przypadki naruszenia ciszy wyborczej
2025-05-18, 07:00Podkomisarz Iwona Kijowska z Komendy Głównej Policji przekazała, że od początku ciszy wyborczej odnotowano 72 przypadki jej naruszenia, w tym dwa przestępstwa. Dodała, że głównie są to wykroczenia w Internecie. Czytaj dalej »
Kurs wagi państwowej! W taksówce karty do głosowania, strażnik i pracownik ratusza [wideo, zdjęcia]
2025-05-17, 16:45Ponad 30 taksówek rozjechało się po Bydgoszczy, by dostarczyć obwodowym komisjom wyborczym potrzebne na dzień głosowania materiały. Po południu wypełnione m.in. kartami do głosowania, spisami wyborców i pieczątkami auta wyruszyły… Czytaj dalej »
Wszystko dopięte na ostatni guzik. Obwodowe komisje wyborcze gotowe do głosowania [wideo]
2025-05-17, 09:22Przed nami wybory prezydenckie. W niedzielę (18 maja) pójdziemy do urn. W obwodowych komisjach wyborczych trwają intensywne przygotowania. To ostatnie godziny na zorganizowanie lokali wyborczych i przekazanie materiałów potrzebnych do… Czytaj dalej »
Koniec kampanii coraz bliżej. Adrian Zandberg przyjechał do Torunia: To rząd rozczarowania
2025-05-16, 17:26- Najwyższy czas, żeby do polskiej polityki powróciła treść - plan rozwoju na 5, 10, 15 lat - powiedział w Toruniu Adrian Zandberg, kandydat partii Razem na prezydenta. Czytaj dalej »
Jacek Dobrzyński: Szef ABW przekazał prezydentowi i premierowi wyjaśnienia ws. informacji NASK
2025-05-16, 17:05- Dziś Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego płk Rafał Syrysko na ręce prezydenta oraz premiera wysłał szczegółowe wyjaśnienia na temat czynności realizowanych przez Agencję w sprawie informacji NASK - przekazał w piątek… Czytaj dalej »