Dariusz Kurzawa: Kampania przed wyborami samorządowymi będzie niezwykle krótka [Rozmowa dnia]
- Zasadniczym tematem regionalnej kampanii przed wyborami samorządowymi w naszym regionie będą kwestie infrastrukturalne – mówił Dariusz Kurzawa, wicemarszałek województwa, który był dziś gościem „Rozmowy dnia” Polskiego Radia PiK.
Michał Jędryka: Jak Polskie Stronnictwo Ludowe przygotowuje się do wyborów samorządowych? Będziecie mieli kandydatów, również w dużych miastach? Idziecie do wyborów wspólnie z Polską 2050 w koalicji Trzeciej Drogi.
Dariusz Kurzawa: Jeżeli chodzi o sejmiki, bo to nas najbardziej interesuje, to w skali kraju listy są generalnie pozamykane, tak samo w naszym regionie. Pozostaje tylko drobna kosmetyka. Spotykamy się w sobotę na zarządzie wojewódzkim Polskiego Stronnictwa Ludowego i tam będziemy dogadywać szczegóły , co do kandydowania niektórych osób.
Natomiast jeżeli chodzi o duże miasta - takie jak Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław – to jesteśmy dogadani z Polską 2050 - ruchem Szymona Hołowni, bo to jest ich przedmiot zainteresowania. Są w tych miastach bardziej rozpoznawalni. Rozmawiamy z kolegami, zapewne w wielu miejscach zostaną zawarte ponadpartyjne sojusze, bo wydaje się, że wielu samorządowców, którzy pełnią tę funkcję od dwóch-trzech kadencji, tak naprawdę wydaje się być niezwyciężonymi w swoich ośrodkach.
To specyfika dużych miast, nie tylko w naszym regionie.
- To jest zresztą też specyfika nawet mniejszych ośrodków. Tak naprawdę - jeżeli nic nie zostanie zmienione przez obecny Parlament w kwestii dwu kadencyjności samorządowców na stanowiskach prezydentów, wójtów czy burmistrzów - to wielkie otwarcie będziemy mieli za 5 lat. Wtedy 70 proc. naszych samorządowców będzie musiało szukać innego zatrudnienia, czy innej drogi w życiu. Jeżeli tego nie zmienimy, to wtedy będą ogromne zmiany w na terenie całego kraju, a zwłaszcza naszego województwa kujawsko-pomorskiego. (...)
Co może być najbardziej charakterystycznym motywem tej kampanii samorządowej na poziomie województwa?
- Zapewne w kampanii pojawi się temat infrastruktury drogowej, bo mamy z tym ogromne problemy . Ważne będą też połączenia komunikacyjne, czyli generalnie – transport, komunikacja - te sprawy na pewno będą wychodziły na pierwszy plan. Natomiast ta kampania będzie tak krótka, że nie zdążymy się dobrze rozpędzić, a już będzie po. Rejestracja kandydatów jest zdaje się do 7 marca i potem mamy zaledwie miesiąc kampanii do wyborów. (…)
INNE ROZMOWY DNIA
Zobacz także
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Kiedy ewentualna druga tura?
2025-01-08, 14:49Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wyznaczył termin wyborów prezydenckich na 18 maja. Poinformował, że w tej sytuacji ewentualna druga tura wyborów odbyłaby się 1 czerwca. Czytaj dalej »
Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu PiS z wyborów parlamentarnych
2024-12-30, 14:45Państwowa Komisja Wyborcza, wykonując postanowienie Sądu Najwyższego, przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu Prawa i Sprawiedliwości z wyborów parlamentarnych 2023 r. PKW podkreśliła, że nie przesądza, czy Izba Kontroli Nadzwyczajnej… Czytaj dalej »
Piotr Hemmerling: Wierzymy w to, że Magdalena Biejat wejdzie do drugiej tury wyborów [Rozmowa Dnia]
2024-12-16, 09:12Magdalena Biejat została kandydatką Nowej Lewicy w wyborach prezydenckich. Jakie ma szanse i czy poprawi wynik osiągnięty przez poprzednich lewicowych kandydatów. Na pytania Macieja Wilkowskiego odpowiadał Piotr Hemmerling, wicewojewoda… Czytaj dalej »
Rada Krajowa Nowej Lewicy zadecydowała: Magdalena Biejat została kandydatką na prezydenta
2024-12-15, 13:56Wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat będzie kandydatką Nowej Lewicy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Decyzję taką podjęła w niedzielę Rada Krajowa Nowej Lewicy. Czytaj dalej »
PKW: Marszałek Sejmu nie może zarządzić wyborów prezydenckich 8 stycznia
2024-12-02, 17:55Państwowa Komisja Wyborcza wydała w poniedziałek stanowisko, zgodnie z którym marszałek Sejmu może zarządzić wybory prezydenckie najwcześniej 15 stycznia. Ma to związek z wprowadzonym we wrześniu stanem klęski żywiołowej - poinformowała… Czytaj dalej »
Prezydent Gruzji: Pozostanę na stanowisku dopóki legalny parlament nie wybierze nowego szefa państwa
2024-11-30, 18:07Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili w sobotę wieczorem oświadczyła, że pozostanie na stanowisku do czasu, aż legalny parlament wybierze jej następcę. Prozachodnia przywódczyni Gruzji i opozycja nie uznają wyników październikowych… Czytaj dalej »
Rada Polityczna PiS poparła kandydaturę Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich
2024-11-30, 15:08Rada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości formalnie poparła w sobotę kandydaturę Karola Nawrockiego w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Nawrocki zadeklarował, że jest gotowy i zdeterminowany do podjęcia wyzwania, jakim jest przyszłość… Czytaj dalej »
Rafał Trzaskowski w Gliwicach: Prezydent RP musi mieć doświadczenie i być niezależny
2024-11-30, 13:38Prezydent RP powinien być niezależny, wykazywać się inicjatywą i wnosić do Pałacu Prezydenckiego całe swoje doświadczenie, a nie dopiero uczyć się wszystkiego - mówił w sobotę w Gliwicach prezydent stolicy, kandydat Koalicji… Czytaj dalej »
Krzysztof Gawkowski kandydatem Lewicy na prezydenta? Wicepremier odpowiada
2024-11-27, 11:14Taką tezę wysunął na naszej antenie poseł Piotr Kowal. Podczas poniedziałkowej „Radiokonferencji' polityk z Włocławka stwierdził, że region miałby swojego kandydata oraz, że Krzysztof Gawkowski ma odpowiednie doświadczenie… Czytaj dalej »
Szymon Hołownia: Warto prowadzić kampanię nie przeciwko komuś, tylko za czymś [Rozmowa Dnia]
2024-11-25, 09:03- W mojej ocenie najważniejsze jest dzisiaj bezpieczeństwo i rozwój - powiedział gość Polskiego Radia PiK marszałek Sejmu Szymon Hołownia. W „Rozmowie Dnia” mówił o swoim kandydowaniu na prezydenta i znaczeniu dwóch największych… Czytaj dalej »