Prof. Jarosław Burczyk zapowiada udział w wyborach na stanowisko rektora UKW Bydgoszcz
„Motywowany troską o dalszy rozwój naszego Uniwersytetu i troską o każdą i każdego z Was, wszystkie osoby kształcące się i pracujące na naszej uczelni, podjąłem decyzję o kandydowaniu w nadchodzących wyborach na stanowisko Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego." - czytamy na stronie uczelni. Kadencja obecnego rektora, prof. Jacka Woźnego kończy się w 2024 roku.
Prof. Jarosław Burczyk to biolog i genetyk, profesor nauk biologicznych, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i jego prorektor w kadencjach 2016–2020 i 2020–2024. W 2016 został wybrany na prorektora UKW do spraw nauki w kadencji 2016–2020, w 2020 utrzymał stanowisko na kolejną czteroletnią kadencję.
Specjalizuje się w genetyce populacyjnej. Opublikował ponad 80 prac, wypromował siedmiu doktorów. Był stypendystą rządu francuskiego, Fundacji Fulbrighta i Fundacji Kościuszkowskiej. Otrzymał Nagrodę Naukową Prezydenta Bydgoszczy (2009) oraz Nagrodę Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN (2012). W 2019 roku, za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczony także Złotym (2010) i Srebrnym (2000) Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2005): żr. Wikipedia.
Komunikat ze strony UKW:
„Szanowni Państwo,
Motywowany troską o dalszy rozwój naszego Uniwersytetu i troską o każdą i każdego z Was, wszystkie osoby kształcące się i pracujące na naszej uczelni, podjąłem decyzję o kandydowaniu w nadchodzących wyborach na stanowisko Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Rolę rektora postrzegam z jednej strony jako menadżera zarządzającego zasobami kadrowymi, finansowymi i infrastrukturalnymi uczelni. Z drugiej strony, rektor ma być liderem zmiany i dążenia uczelni do rozwoju i doskonałości. Chcę budować Uniwersytet nowoczesny, korzystający z dotychczasowych osiągnięć i ukształtowanej przez lata tradycji i kultury instytucjonalnej. Stawiam na rozwój kompetencji kluczowych dla Uniwersytetu: doskonałości naukowej i doskonałości dydaktycznej, które pozwolą Uniwersytetowi Kazimierza Wielkiego być uczelnią konkurencyjną w regionie, w kraju i na świecie. Rozwój ten będzie szedł w parze ze współpracą z otoczeniem społeczno-gospodarczym.
Z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego związany jestem od ponad 30 lat. Wnikliwie obserwowałem przemiany naszej uczelni od WSP, poprzez Akademię Bydgoską, aż po Uniwersytet, wnosząc swój osobisty wkład w rozwój potencjału naukowego i dydaktycznego. Pełniąc od ponad 7 lat funkcję prorektora ds. nauki, mogłem szerzej i dogłębniej przyjrzeć się różnym sferom działalności Uczelni.
Chcę dążyć do tego, by każdy postrzegał studia lub pracę na UKW jako szansę osobistego rozwoju i możliwość spełnienia ambicji edukacyjnych oraz zawodowych. Marzę o sytuacji, gdy każdy będzie mówił: ‘to jest moja Uczelnia, mój Uniwersytet’.
Zarządzanie uczelnią wymaga dobrej współpracy wielu osób. W przypadku wyboru na stanowisko rektora, obowiązki prorektorów będę chciał powierzyć następującym osobom:
dr hab. Jakub Lipski, prof. uczelni – Prorektor ds. Nauki,
dr hab. Benedykt Odya, prof. uczelni – Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia,
dr hab. inż. Izabela Rojek, prof. uczelni – Prorektor ds. Finansów i Organizacji,
dr hab. Łukasz Jureńczyk, prof. uczelni – Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy.
Już dziś zapraszam wszystkich do współpracy, spotkań i dyskusji na temat przyszłości Uniwersytetu. Zależy mi na integracji i współpracy wszystkich środowisk naszej Uczelni.
Wkrótce przekażę więcej informacji na temat programu wyborczego i planów działalności."
prof. dr hab. Jarosław Burczyk
Zobacz także
Wyborcze konferencje prasowe we Włocławku
2014-10-20, 15:06Marek Wojtkowski z PO i Edyta Mokra z Bezpartyjnego Włocławka w ramach kampanii wyborczej zorganizowali w poniedziałek swoje konferencje prasowe. Czytaj dalej »
SLD prezentuje kandydatów do toruńskiej rady miasta i sejmiku województwa
2014-10-20, 13:58Sojusz Lewicy Demokratycznej zaprezentował swoich kandydatów do toruńskiej rady miasta. Wśród 50 osób są przedsiębiorcy, nauczyciele, wykładowcy akademiccy i były żużlowiec Mirosław Kowalik. Czytaj dalej »
Tadeusz Pogoda powalczy o kolejną kadencję burmistrza Świecia
2014-10-20, 11:26Tadeusz Pogoda - urzędujący burmistrz Świecia nad Wisłą rozpoczął swoją kampanię wyborczą. Przedstawił również kandydatów na radnych powiatu i miasta z list Komitetu Wyborczego Obywatelskie Porozumienie Samorządowe. Czytaj dalej »
Stawicka: Chcę skupić się na wartości człowieka
2014-10-18, 15:52Małgorzata Stawicka, bezpartyjna kandydatka na prezydenta Bydgoszczy, oficjalnie rozpoczęła kampanię konwencją wyborczą w kinoteatrze Adria. Czytaj dalej »
Minął termin zgłaszania kandydatów na na wójtów, burmistrzów i prezydentów
2014-10-18, 12:3427 kandydatów będzie walczyć o 5 prezydenckich stanowisk w Kujawsko-Pomorskiem. O północy minął termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów. Czytaj dalej »
"Włocławek ponad podziałami" i konferencja prasowa na cmentarzu
2014-10-17, 17:36Maciej Gawrysiak - kandydat na prezydenta Włocławka z ramienia bloku 'Włocławek ponad podziałami', na miejsce konferencji prasowej wybrał cmentarz. Czytaj dalej »
Niektórzy zostaną radnymi bez głosowania
2014-10-17, 12:52Ponad stu kandydatów na radnych w zbliżających się wyborach samorządowych w naszym województwie może spać spokojnie. Czytaj dalej »
Marcin Wroński, kandydatem KWW Nowy Inowrocław na prezydenta miasta
2014-10-16, 21:19Pełna przejrzystość życia publicznego - to jeden z głównych postulatów programu wyborczego KWW Nowy Inowrocław. Czytaj dalej »
SLD we Włocławku oficjalnie rozpoczął kampanię wyborczą
2014-10-16, 21:05Sojusz Lewicy Demokratycznej we Włocławku oficjalnie rozpoczął kampanię wyborczą do samorządu. Partia przedstawiła kandydatów do rady miasta i do sejmiku wojewódzkiego. Czytaj dalej »
Camperem po Bydgoszczy - kampania wyborcza Rafała Bruskiego
2014-10-16, 21:00Przez najbliższy miesiąc prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski będzie się spotykał z mieszkańcami w swoim mobilnym biurze. Czytaj dalej »