Po wyborach zmiany w składach rad i władzach gmin w regionie. Kto kogo zastąpi?
Wśród nowo wybranych posłów i senatorów są dotychczasowi samorządowcy, a to oznacza, że ktoś będzie musiał ich zastąpić.
Parlamentarzystą został m.in. Zbigniew Sosnowski, wicemarszałek województwa. Kto zajmie jego miejsce w zarządzie województwa? Decyzja ma zapaść w najbliższy poniedziałek podczas sesji sejmiku. Wcześniej jednak ma dojść do spotkania koalicjantów, podczas którego dojdzie do rozmów na ten temat.
Agnieszka Kłopotek, wybrana do Sejmu, była wiceprzewodniczącą sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Zastąpi ją najprawdopodobniej Ewa Mes.
Ryszard Brejza to prezydent Inowrocławia, który wybrany został do Senatu i będzie zmuszony opuścić dotychczas piastowany urząd. Inowrocławscy radni chcą, aby jego obowiązki objął teraz wiceprezydent Wojciech Piniewski, pojawia się także nazwisko radnego PiS – Jacka Tarczewskiego. Ostateczną decyzję podejmie wojewoda.
Krzysztof Kukucki – pierwszy zastępca prezydenta Włocławka – został senatorem. Jak zapowiada, zamierza być pełnomocnikiem prezydenta do spraw inwestycji i w ten sposób łączyć obowiązki ratuszowe z senatorskimi. Również we włocławskiej radzie miasta zajdą zmiany. Radnego Krystiana Łuczaka, który został posłem, zastąpi najprawdopodobniej Marek Wasielewski.
Do Parlamentu trafi też Marcin Skonieczka, wójt Płużnicy. W tym wypadku decyzję, kto pełnić ma jego obowiązki w gminie, również podejmie wojewoda.
Zmiany zajdą także w powiecie świeckim i Radzie Miasta. Nowa posłanka Iwona Karolewska była bowiem sekretarzem powiatu i radną miasta. W RM może przejąć po niej mandat Monika Tom.
Zobacz także
Wybory rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego: zwycięzcę poznamy za dwa dni
2020-05-18, 20:4020 maja najprawdopodobniej znane będzie nazwisko rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na kadencję 2020 - 2024. Dla elektorów to już ostatnie dni na podjęcie decyzji, na którego kandydata oddadzą głos. Czytaj dalej »
Nowi kandydaci w wyborach prezydenckich będą musieli zebrać 100 tys. podpisów
2020-05-16, 10:15Nowi kandydaci, którzy chcieliby wystartować w wyborach prezydenckich będą musieli zebrać 100 tys. podpisów poparcia. Wciąż nie wiadomo jednak, ile czasu będą mieli na zbiórkę. Zgodnie z ustawą ws. tegorocznych wyborów prezydenckich… Czytaj dalej »
Radosław Sajna: wybory hybrydowe to dobry pomysł
2020-05-15, 10:05Kompromisowe wyjście - w ten sposób pomysł wyborów tradycyjnych i korespondencyjnych skomentował w Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK Radosław Sajna. Czytaj dalej »
Zwiefka: Kidawa-Błońska to jedyny konsekwentny polityk w tej kampanii
2020-05-13, 15:54Poseł Tadeusz Zwiefka z Koalicji Obywatelskiej zadeklarował w Rozmowie dnia Polskiego Radia PiK, że kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta RP będzie nadal Małgorzata Kidawa Błońska. Czytaj dalej »
Minister Schreiber: Każdy sam wybierze, czy głosuje w lokalu, czy korespondencyjnie
2020-05-12, 10:14O przygotowanym projekcie ustawy dotyczącym wyborów na prezydenta RP mówił w „Rozmowie dnia” w Polskim Radiu PiK minister Łukasz Schreiber. Z przewodniczącym Stałego Komitetu Rady Ministrów rozmawiała Magdalena Ogórek. Czytaj dalej »
Wybory prezydenckie 2020 nie tylko korespondencyjne. Jest projekt ustawy
2020-05-11, 20:36Głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale każdy, kto będzie chciał, będzie mógł wybrać sposób głosowania w trybie korespondencyjnym - mówili o projekcie nowej ustawy dotyczącej wyborów prezydenckich 2020 r. politycy… Czytaj dalej »
Kosma Złotowski: Nowe wybory zostaną ogłoszone przed 6 sierpnia [rozmowa]
2020-05-11, 11:24- Zdecydowaliśmy się na to, żeby ogłosić nowe wybory - mówił europoseł Kosma Złotowski, który był dziś gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK. Czytaj dalej »
Politycy PO chcą ordynacji mieszanej w wyborach prezydenckich
2020-05-08, 21:35Polacy zasługują na demokratyczne, równe, powszechne i bezpieczne wybory - mówili toruńscy politycy Platformy Obywatelskiej i chcą przekonywać do ordynacji mieszanej. Czytaj dalej »
Za piątym razem się udało: gmina Dobrcz ma wreszcie skarbnika
2020-05-07, 21:30Joanna Ratkowska oficjalnie nowym skarbnikiem gminy Dobrcz. Rada przyjęła w czwartek 7 maja stosowną uchwałę 9 głosami 'za' i 6 'wstrzymującymi się'.To kandydatka, którą już wcześniej proponował wójt gminy, jednak część radnych… Czytaj dalej »
W tegorocznych wyborach prezydenckich głosowanie wyłącznie korespondencyjnie
2020-05-07, 12:18Zgodnie z przyjętą w czwartek ustawą, która trafi teraz do prezydenta, w tegorocznych wyborach prezydenckich głosowanie odbędzie się wyłącznie korespondencyjnie - zarówno w pierwszej, jak i w ewentualnej drugiej turze. Czytaj dalej »