Zbigniew Sosnowski: Trzeba zbudować kolejny most przez Wisłę i zaporę w Siarzewie [Rozmowa dnia]
Wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski, wybrany do Sejmu z listy Trzeciej Drogi, odpowiadał w „Rozmowie dnia" Polskiego Radia PiK m.in. na pytanie, jakie są jego zdaniem kluczowe inwestycje, na które czeka nasz region.
Michał Jędryka: Zapewne cieszy się Pan z sukcesu, bo 14 proc. - wynik Trzeciej Drogi, czyli koalicji Polskiego Stronnictwa Ludowego z ruchem Szymona Hołowni Polska 2050, to jest sukces.
Zbigniew Sosnowski: Najpierw - korzystając z okazji - chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim Polakom za tak liczny udział w wyborach parlamentarnych, a z drugiej strony - podziękować bardzo, bardzo serdecznie i z całego serca za każdy głos oddany na kandydatów Trzeciej Drogi. Dzięki temu mam nadzieję, że Polska będzie rzeczywiście piękniejsza, bo szczęśliwej Polski już czas.
Teraz odnosząc się do pytania - czy to powód do satysfakcji? Tak! Dlatego, że jeszcze dwa tygodnie przed wyborami wiele pracowni sondażowych niestety spychało nas pod próg. To na pewno nie ułatwiało rywalizacji i sprawiało, że wśród nawet wyborców było wiele pytań i wątpliwości, czy na pewno głos oddany na kandydatów Trzeciej Drogi nie będzie stracony. Myślę jednak, że nasza wspólna praca i przekonywanie Polaków przyniosło efekty, i rzeczywiście jest powód do satysfakcji, bo wynik ponad 14 proc. na pewno satysfakcjonuje i raduje każdego z nas.
Ten wynik to również powód do pewnych układanek - myślenia o tym, co będzie dalej? Już mówi się, że nie jest wykluczony scenariusz, w którym przedstawiciel PSL-u Władysław Kosiniak-Kamysz byłby szefem rządu?
- Lubię w polityce pewną ostrożność i racjonalność. Trzeba mieć świadomość wyników wyborczych i to prawda, że jest szansa na stworzenie koalicji rządowej, ale to, kto zostanie premierem wymaga rozmów i ustaleńliderów partii politycznych. Dzisiaj jestza wcześnie, żebym w tym studiu wskazywał kandydata na lidera, czy jednoznacznie podnosił oczekiwania z naszej strony. Od tego jest lider i zapewne on podejmie stosowne decyzje z w najbliższym czasie.
Ale zapewne będziecie chcieli wziąć odpowiedzialność za sprawy, które tradycyjnie były w domenie Polskiego Stronnictwa Ludowego, czyli przede wszystkim wieś i rolnictwo?
- Zawsze to podkreślałem, że jestem mieszkańcem wsi i sprawy wsi nie są mi obce. Choć rolnikiem nie jestem, to w rolnictwie trochę czasu spędzam i pracuję, więc rzeczywiście trzeba wziąć na siebie tę odpowiedzialność. Wierzę głęboko, że każdy z nas - każdy z Polskiego Stronnictwa Ludowego, każdy poseł Trzeciej Drogi - jest na tyle odpowiedzialny, że ma świadomość tego, co przed nami. (...)
Jakie są Pana zdaniem kluczowe inwestycje, na które czeka nasz region?
- W regionie jest kilka problemów bardzo istotnych, które trzeba rozwiązać. Mam świadomość, że potrzebny jest jeszcze co najmniej jeden most przez Wisłę. Będę też dokładał wielu starań, żeby w końcu doszło do budowy zapory w Siarzewie, bo ona będzie miała ogromny wpływ na wiele rzeczy. Trzeba zrobić wszystko, żeby ta inwestycja uzyskała zielone światło, bo to są miejsca pracy, to jest zielona energia, a wszyscy mamy świadomość, że Kujawy przeżywają kryzys, jeśli chodzi o wodę. (...)
Zobacz także
Dwoje kandydatów do fotela prorektora ds. Collegium Medicum UMK
2020-04-26, 10:20Prof. Kornelia Kędziora-Kornatowska - dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu oraz prof. Zbigniew Włodarczyk - dziekan Wydziału Lekarskiego kandydują na stanowisko prorektora ds. Collegium Medicum UMK. Wybory odbędą się w poniedziałek 27… Czytaj dalej »
Mieszkańcy Aleksandrowa Kujawskiego wybierają burmistrza
2020-04-26, 07:05Sześciu kandydatów mają do wyboru mieszkańcy Aleksandrowa Kujawskiego w niedzielnych przedterminowych wyborach na burmistrza. Epidemia koronawirusa wymusza szczególne środki ostrożności, gdyż głosowanie odbywa się w tradycyjnej… Czytaj dalej »
To będą wybory inne niż wszystkie. I wyjątkowe będą też środki ostrożności
2020-04-24, 21:42Przed zaplanowanymi na niedzielę 26 kwietnia przedterminowymi wyborami burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego i wyborami uzupełniającymi do Rady Miasta Ciechocinka, inspekcja sanitarna wydała zalecenia w sprawie środków bezpieczeństwa… Czytaj dalej »
Jan Szopiński o propozycji wystawienia wspólnego kandydata przez opozycję
2020-04-23, 10:24- Robert Biedroń nie zrezygnuje na rzecz innego kandydata- powiedział Polskiemu Radiu PiK poseł Jan Szopiński. Polityk Nowej Lewicy skomentował w ten sposób propozycję Aleksandra Kwaśniewskiego, aby opozycja wybrała jednego, wspólnego… Czytaj dalej »
Na 1652 komisje wyborcze w regionie, udało się utworzyć jedynie 959. Co to oznacza?
2020-04-21, 07:12W Kujawsko-Pomorskiem nie udało się powołać wszystkich obwodowych komisji w majowych wyborach prezydenckich. Zgodnie z kalendarzem wyborczym powinny powstać do 20 kwietnia. Czytaj dalej »
Minister Szumowski: Moją główną rekomendacją są bezpieczne wybory za dwa lata
2020-04-20, 09:04- Nie widzę odzewu na propozycję, abyśmy wszyscy w zgodzie zajęli się epidemią, a przełożyli dyskusję o wyborach na później - powiedział w poniedziałek w radiowej Trójce minister zdrowia Łukasz Szumowski. Czytaj dalej »
Tomasz Latos: - Opozycja się nie zgadza, nie przedstawia też swoich propozycji
2020-04-15, 11:13Poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, w Rozmowie dnia Polskiego Radia PiK, mówił, że w sprawie wyborów prezydenckich czeka na konstruktywną propozycję opozycji. Czytaj dalej »
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Czy młodzi chcą głosować, a jeśli nie, to dlaczego?
2020-04-10, 07:00Studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika będą reprezentować Polskę w konkursie Europejskiej Nagrody dla Młodzieży im. Karola Wielkiego. Przygotowali projekt, który miał zachęcić młodych do licznego i świadomego udziału w wyborach… Czytaj dalej »
Wybory prezydenckie za dwa lata? Czy Porozumienie przekona opozycję do swojej wizji?
2020-04-07, 10:00Kamil Bortniczuk — polityk Porozumienia i wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej - w dzisiejszej Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK, wyjaśniał, dlaczego posłowie Porozumienia podjęli w poniedziałek (06.04.) decyzję o poparciu… Czytaj dalej »
Korespondencyjne głosowanie na prezydenta przegłosowane w Sejmie
2020-04-06, 23:41Posłowie uchwalił w poniedziałek (06.04) ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii, marszałek Sejmu… Czytaj dalej »