Sypniewski o taśmach Mariana Banasia: Szef NIK nie będzie decydował, z kim wchodzimy w koalicję
Liczymy na dwucyfrowy wynik - mówi lider listy wyborczej Konfederacji w okręgu bydgoskim Marcin Sypniewski. Wraz z innym kandydatami podsumował kampanię i program - „piątkę Konfederacji”. Skomentował też ujawnione przez TVP Info nagranie rozmowy między prezesem NIK Marianem Banasiem a Markiem Chmajem.
– Dzisiaj jest już praktycznie pewne, że wejdziemy do Sejmu razem z bramą, czyli uzyskamy bardzo dobry wynik. Ta kampania pokazała, że przez ostatnie cztery lata Konfederacja nie zmieniła się. Cały czas prezentujemy te same postulaty, nigdy nie zmieniliśmy zdania w żadnej kwestii. Walczymy o to, żeby podatki były niskie i proste, żeby wprowadzić dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców, żeby mieszkania i domy były tańsze nawet o 30%, żeby wprowadzić konstytucyjną gwarancję ochrony gotówki i też zlikwidować świadczenia socjalne dla cudzoziemców. – wymieniał Sypniewski. – Konfederacja jest siłą, która jest zdolna wywrócić ten stolik i dlatego właśnie nas atakują, bo boją się, że znajdzie się w Sejmie w dużej reprezentacji siła, która będzie zdolna walczyć o swoje postulaty programowe, a nie tylko o stołki – dodał.
Marcin Sypniewski skomentował też ujawnione przez TVP Info nagranie rozmowy między prezesem NIK Marianem Banasiem a Markiem Chmajem, prawnikiem związanym z Koalicją Obywatelską dotyczące wpływania na działania Konfederacji.
W nagraniu szef Najwyższej Izby Kontroli mówi o umieszczeniu w Konfederacji swojego syna Jakuba Banasia, który miał zapobiec wejściu tego ugrupowania w koalicję z Prawem i Sprawiedliwością.
– Bardzo ciężko jest komentować słowa osoby prywatnej w rozmowie z kimś innym na temat naszej przyszłości. Pan Marian Banaś nie jest członkiem Konfederacji, ani żadnej partii tworzącej Konfederację i to nie on będzie decydował, z kim wchodzimy w koalicję. Mówimy jasno, że idziemy do tych wyborów po to, żeby wywrócić stolik, a nie żeby przy tym stoliku usiąść z PiS-em i Platformą. Nie mówimy o żadnych koalicjach. Dla nas ważne jest program, ważni są ludzie, którzy stoją za Konfederacją – powiedział kandydat na posła z ramienia Konfederacji.
– Natomiast ja zwracam uwagę, że przez całą kampanię większość mediów i partie opozycji totalnej wmawiają nam, że chcemy iść w koalicję z PiS-em. Teraz TVP ujawniając taśmę, wmawia wszystkim, że chcemy iść w koalicję z Platformą Obywatelską. To się wzajemnie wyklucza i tak jak mówiłem wcześniej, jesteśmy cały czas przedmiotem ataków z jednej i z drugiej strony. Nie można na podstawie rozmów osoby, która nie jest członkiem partii podejrzewać, że wchodzimy z kimś w koalicję – dodał Marcin Sypniewski.
Do głosowania na Konfederację na konferencji w Bydgoszczy zachęcali także Paweł Sieg i Adrian Trzepacz Nowak.
Zobacz także
Politycy PO chcą ordynacji mieszanej w wyborach prezydenckich
2020-05-08, 21:35Polacy zasługują na demokratyczne, równe, powszechne i bezpieczne wybory - mówili toruńscy politycy Platformy Obywatelskiej i chcą przekonywać do ordynacji mieszanej. Czytaj dalej »
Za piątym razem się udało: gmina Dobrcz ma wreszcie skarbnika
2020-05-07, 21:30Joanna Ratkowska oficjalnie nowym skarbnikiem gminy Dobrcz. Rada przyjęła w czwartek 7 maja stosowną uchwałę 9 głosami 'za' i 6 'wstrzymującymi się'.To kandydatka, którą już wcześniej proponował wójt gminy, jednak część radnych… Czytaj dalej »
W tegorocznych wyborach prezydenckich głosowanie wyłącznie korespondencyjnie
2020-05-07, 12:18Zgodnie z przyjętą w czwartek ustawą, która trafi teraz do prezydenta, w tegorocznych wyborach prezydenckich głosowanie odbędzie się wyłącznie korespondencyjnie - zarówno w pierwszej, jak i w ewentualnej drugiej turze. Czytaj dalej »
Sejm odrzucił uchwałę Senatu ws. ustawy dot. głosowania korespondencyjnego
2020-05-07, 10:02Sejm odrzucił uchwałę Senatu ws ustawy dotyczącej głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 r. Teraz ustawa trafi do prezydenta. Czytaj dalej »
Po 10 maja Marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie
2020-05-06, 22:37Prawo i Sprawiedliwość oraz Porozumienie przygotowały rozwiązanie, które zagwarantuje Polakom możliwość wzięcia udziału w demokratycznych wyborach - oświadczyli Jarosław Kaczyński oraz Jarosław Gowin w przesłanym PAP wspólnym… Czytaj dalej »
Marek Jakubiak oburzony postawą niektórych posłów: zaczynają stroić fochy!
2020-05-06, 10:43- Nie powinno się przerywać kadencji Sejmu, nawet jeśli nie wszystkie działania rządzących nam się podobają - powiedział Polskiemu Radiu PiK Marek Jakubiak, kandydat na prezydenta. Czytaj dalej »
Posłowie Lewicy przed drukarnią w Brodnicy. Pytali o rządowe zlecenie wyborcze
2020-05-05, 08:25Posłowie Lewicy - Joanna Scheuring-Wielgus i Krzysztof Śmiszek nie zostali wpuszczeni w poniedziałek (04.05.) na teren brodnickiego zakładu, który na zlecanie rządu miał drukować karty wyborcze. Na interwencje poselską nie zgodziło… Czytaj dalej »
Oni będą wspólnie z rektorem kierować Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu
2020-05-02, 16:00Znana jest już ekipa, która pokieruje UMK. Profesor dr hab. Kornelia Kędziora-Kornatowska została wybrana przez rektora - po uprzednim wygraniu w głosowaniu elektorów - prorektor ds. Collegium Medicum UMK. Czytaj dalej »
Kidawa-Błońska: 10 maja nie wezmę udziału w wyborach jako obywatel i kandydat
2020-05-01, 15:00Jeżeli 10 maja PiS będzie chciało przeprowadzić pseudowybory w czasie pandemii usługą pocztową, to nie są wybory; ja w takiej zabawie nie będę brała udziału jako obywatel i jako kandydat - zapewniła w piątek kandydatka Koalicji… Czytaj dalej »
Kosiniak-Kamysz: trzeba siedzieć przy głównym stole w UE
2020-05-01, 13:15Jeśli zostanę prezydentem, doprowadzę do powstania grupy północ-południe w Unii Europejskiej; Polska będzie przy głównym stole z Francją, Niemcami, Włochami, Hiszpanią, Szwecją - powiedział kandydat PSL na prezydenta Władysław… Czytaj dalej »