Łukasz Schreiber: Za czasów KO Polska była szczęśliwa dla mafii paliwowych i nie tylko [Rozmowa dnia]
Minister Łukasz Schreiber, komentował w „Rozmowie dnia” Polskiego Radia PiK spot wyborczy Koalicji Obywatelskiej, w którym jest mowa o szczęśliwej Polsce. Czy Polska była szczęśliwa za poprzednich rządów tej formacji — pytał retorycznie Schreiber.
– Dla kogo była ona szczęśliwa? Dla tych, którzy korzystali na wyprowadzaniu pieniędzy, na mafiach paliwowych, VAT-owskich. Dla UB- i SB-ków, którzy zarabiali nawet 10 razy wyższe emerytury, niż przeciętna. To dla nich z pewnością może być powrót szczęśliwej Polski. Powstaje pytanie, dla kogo jeszcze? Pewnie dla działaczy tych niektórych partii, natomiast proszę mi wskazać, jakie korzyści mają odnieść nasze gminy, nasze małe ojczyzny. Niech każdy wyjdzie i się rozejrzy – zastanawiał się minister.
Michał Jędryka: Kampania wyborcza zmierza do końca, również tu, na ziemi bydgoskiej. Kandyduje Pan tutaj i chciałem od tego zacząć. Jak Pan sądzi, co po wyborach będzie najważniejsze dla naszego regionu?
Łukasz Schreiber: Jest kilka spraw, o których także mówię w tej kampanii wyborczej. Celami i zadaniami dla mnie, które sobie stawiałem, to są takie sprawy: wsparcie Centrum Onkologii i mam nadzieję, że już niedługo może być bardzo dobra wiadomość dla Bydgoszczy i dla mieszkańców. Następna sprawa to jest kontynuacja planu wspierania, modernizacji szpitali w Bydgoszczy. Przypomnę, że 750 milionów zostało przekazanych na ten cel. Po drugie infrastruktura, to jest kwestia drugiego mostu w Fordonie, ale też przeprawy z Solca do Czarnowa. W prawdzie jest to zadanie marszałka.
– Prom to jest komedia. To jest zadanie marszałka województwa. Natomiast zrobimy wszystko, żeby to wesprzeć. Tak, jak wsparliśmy obwodnicę w ciągach Dróg Wojewódzkich, na przykład obwodnicę Tucholi. Rząd znalazł środki, dokładnie 60 procent, a samorządy muszą dołożyć raptem 40%. Sprawa trzecia to kultura i to ta wysoka.
– Tak, to już jest rozwój, więc dokończenie tej inwestycji, ale także przebudowa gmachu Filharmonii Pomorskiej. To jest coś, na co bardzo liczy środowisko i co będziemy wspierali, zabiegali. Oczywiście to znowu jest obiekt współprowadzony przez marszałka województwa i myślę, że tutaj musi być to finansowanie wspólne. Idąc dalej, także sport. Widzę tutaj trzy podstawowe cele, o które powinniśmy walczyć. Stadion Polonii, hala dla Gwiazdy Bydgoszcz i bursa dla sportowców. To są trzy rzeczy raczej na kolejną kadencję. Wszystko jest w pewnym sensie też w rękach miasta, ale tu na pewno chcemy wspierać te sportowe inwestycje. Również to jest dla mnie jeden z celów. „Odbetonowanie” miast i program „Przyjazne Osiedle”, to też jest sprawa super kluczowa. Ciągle mnóstwo mieszkańców, sam się wychowałem w domu z wielkiej płyty, czy to myślimy o Fordonie, Bielawach, Bartodziejach, Wyżynach, Kapuściskach, częściowo Szwederowie, czy Błoniu, to taka zabudowa przeważa. Nowe perspektywy, na przykład windy, ale też kwestia zagospodarowania wokół, czyli parkingów, placu zabaw, fotowoltaiki i ocieplenia tych budynków. To na pewno są ambitne i dobre plany, które trzeba zrealizować. Wokół tych celów, jeżeli patrzę na region, to chciałbym się koncentrować. Jednak jest też ta sprawa ciągle najważniejsza, czyli budowa drogi S10. Środki rządowe są już zapewnione na ten cel. Prace przygotowawcze idą coraz dalej, przetargi są rozstrzygane, ale przyszła kadencja to budowa.
– Wedle wszelkich planów powinno się to udać do końca tej kadencji sejmowej, która nadchodzi, czyli okolice 2027 roku. Pewnych rzeczy nie jesteśmy w stanie przeskoczyć. Jesteśmy w stanie przeznaczyć środki i możemy dynamicznie działać, ale proces inwestycyjny ma swoje prawa. Były protesty, są środowiska ekologiczne, które wyrażają sprzeciw, to wszystko wydłuża. Takie są realia, jak i cele narzucone przez Unię, które trzeba spełniać. Chociaż bardzo staramy się przyspieszać ten proces inwestycyjny, to niekiedy jesteśmy bez możliwości, jakich byśmy wszyscy sobie życzyli. Najważniejsze, że środki są, lada moment rozpocznie się budowa. Mam nadzieję, że do końca kadencji pojedziemy tą drogą.
– Tak, to są kolejne rzeczy. Droga też jest bardzo ważna, tylko tutaj samorząd musi się bardziej zaangażować w to. Przypomnę, 200 milionów na drogę, która miałaby iść od Inowrocławia do Solca. Jakbyśmy połączyli to z przeprawą, to proszę zobaczyć, jak dla Inowrocławia, szeregu innych miast i całego powiatu inowrocławskiego, jakie to są dobre perspektywy.
Nie bez kozery zapytałem o te Apache i o znaczenie naszego regionu dla obronności. To wszystko wpisuje się w ten kontekst, który widzimy za naszą granicą. Trwa wojna, ale wybuchają kolejne wojny na świecie. Z drugiej strony mamy dymisje generałów, które są różnie komentowane. Jak Pan patrzy na te sprawy?
– Niech każdy sobie sam odpowie na pytanie, jak można patrzeć na to, że 5 dni przed wyborami ktoś urządza tego rodzaju demonstrację i czy powinni to robić wojskowi najwyżsi rangą. To już jest ocena każdego z Polaków. Co do tego, mogę tyle powiedzieć w tym temacie. Ciągłość dowodzenia jest zachowana. Nie przesadzajmy, że byli to dowódcy rangi Cezara, że teraz system obronny Rzeczypospolitej miałby się załamać.
– Kiedy była szczęśliwa Polska i dla kogo? Dla kogo była ona szczęśliwa? Dla tych, którzy korzystali na wyprowadzaniu pieniędzy, na mafiach paliwowych, VAT-owskich. Dla UB- i SB-ków, którzy zarabiali nawet 10 razy wyższe emerytury, niż przeciętna. To dla nich z pewnością może być powrót szczęśliwej Polski. Powstaje pytanie, dla kogo jeszcze? Pewnie dla działaczy tych niektórych partii, natomiast proszę mi wskazać, jakie korzyści mają odnieść nasze gminy, nasze małe ojczyzny. Niech każdy wyjdzie i się rozejrzy. Stoją te tablice w naszych miejscowościach. Proszę zobaczyć, ile udało się zrobić wspólnymi siłami rządu i samorządu. To jest skok na niespotykaną skalę. Ośmiokrotnie większe środki na drogi lokalne, do tego mamy tutaj zrównoważony rozwój. Nie tylko mniejsze ośrodki, proszę zobaczyć, Bydgoszcz także. Budujemy kampus Akademii Muzycznej. Mówiliśmy już o szpitalach, inwestujemy w sport, powstaje hala lekkoatletyczna. Dziewięć szkół w Bydgoszczy dostaje dofinansowanie hal łukowych. Zbudowaliśmy S5, środki na S10 są zapewnione. Archiwum Państwowe ma nową siedzibę, to jest też kolejne 100 milionów. To łącznie jest kilkaset milionów na miejskie inwestycje, wskazane przez miasto. To, że one są mało spektakularne, to już jest decyzja władz miasta, ale do Bydgoszczy trafiło w ciągu tych ostatnich czterech lat blisko pięć miliardów rządowych środków. Nie mówię tylko do budżetu miasta Bydgoszczy, ale na inwestycje, z których korzystają mieszkańcy Bydgoszczy. Niewątpliwie wszyscy korzystamy z S5, S10, ze szpitali, choć nie zarządza nimi prezydent miasta. Swoją drogą to akurat chyba jest dobrą wiadomością. (...)
INNE ROZMOWY DNIA
Zobacz także
Kongres uznał Joe Bidena za zwycięzcę wyborów prezydenckich w USA
2021-01-07, 11:43Kongres USA zatwierdził w czwartek głosy Kolegium Elektorów, uznając demokratę Joe Bidena za zwycięzcę listopadowych wyborów prezydenckich. Inauguracja 46. przywódcy Stanów Zjednoczonych odbędzie się 20 stycznia. Czytaj dalej »
Atak na amerykański parlament. Jedna osoba ciężko ranna po postrzale
2021-01-06, 22:13Budynek amerykańskiego Kongresu jest zablokowany w związku z trwającymi na zewnątrz zamieszkami; grupa, a mówi się o nich, że to sympatycy Donalda Trumpa, wdarła się do środka; policja używa gazu łzawiącego i prosi o wsparcie… Czytaj dalej »
Eugeniusz Kłopotek ma plan dla gminy Warlubie, a w nim wiele ludzkich spraw
2020-12-14, 21:10Eugeniusz Kłopotek podpisał w Warlubiu swoją deklarację wyborczą. To bardzo konkretny dokument. Kandydat na wójta dotyka w nim niemal wszystkich ważnych sfer lokalnego życia, które dodatkowo chce okrasić gęsiną i jagnięciną. Czytaj dalej »
Kampanię czas zacząć. Konferencja Anny Ośko
2020-11-27, 17:10Anna Ośko wystartowała z kampanią wyborczą na wójta gminy Warlubie. Przedterminowe wybory wójta odbędą się 20 grudnia. Czytaj dalej »
Kłopotek na kłopoty? Znany polityk chce być wójtem Warlubia
2020-11-25, 17:39Złotych gór nie obiecuje, rewolucji nie zamierza robić, ale, jak twierdzi, jest dobrym kandydatem na włodarza gminy. Czytaj dalej »
Trzech kandydatów na fotel wójta w gminie Warlubie. Kiedy wybory?
2020-11-18, 09:49Trzy osoby będą walczyć o pusty fotel wójta w gminie Warlubie w powiecie świeckim. Przedterminowe wybory zaplanowano 20 grudnia. Czytaj dalej »
Media: Joe Biden wygrywa wybory prezydenckie w USA
2020-11-07, 18:15Kandydat Demokratów Joe Biden pokonał ubiegającego się o reelekcję Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA - ogłosiła w sobotę agencja Associated Press. Podobną decyzję podjęły telewizje CNN oraz NBC. Czytaj dalej »
Tymczasowy wójt w gminie Warlubie. Do czasu nowych wyborów
2020-11-05, 18:17Anna Ośko pełni funkcję wójta gminy Warlubie. Tak zdecydował premier po tym, jak wygasł mandat poprzedniego wójta, który został skazany prawomocnym wyrokiem. Czytaj dalej »
Wybory w USA. Trump czy Biden? Głosy się liczą! Jest lekka przewaga...
2020-11-04, 08:20W 35 spośród 50 stanów wynik wyborów już jest przesądzony - wynika z analizy wyników wyborów telewizji CNN. W 19 z nich wygrał prezydent Donald Trump z łączną liczbą 136 głosów elektorskich, zaś kandydat Demokratów Joe Biden… Czytaj dalej »
Donald Trump czy Joe Biden? Rozpoczęły się wybory prezydenckie w USA
2020-11-03, 12:37O godz. 12 czasu polskiego we wtorek otworzyły się pierwsze lokale wyborcze w wyborach prezydenckich w USA. Pierwsze rezultaty zaczną spływać po północy czasu polskiego w nocy z wtorku na środę, a zwycięzca powinien być znany w… Czytaj dalej »