Odkładają pieniądze, spłacają długi. Poseł Mariusz Kałużny o korzyściach z pracy więźniów
„To odpowiedź na oczekiwania społeczne i najlepsza forma resocjalizacji" - poseł Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Kałużny podsumował w Toruniu program Zbigniewa Ziobry, dotyczący pracy dla osadzonych.
Zdaniem polityka, wprowadzone rozwiązania okazały się bardzo skuteczne:
- W naszym okręgu prawie 98 procent skazanych, tych którzy kwalifikują się do pracy, pracuje, odkłada sobie środki na życie po wyjściu z więzienia, pracuje, żeby mieć środki w czasie pobytu, żeby spłacać swoje zobowiązania - mówi Mariusz Kałużny. - Są wsparciem dla wielu przedsiębiorców. Prawie 200 przedsiębiorców w naszych regionie korzysta z pomocy skazanych. Nie ma lepszej resocjalizacji i myśmy ten program wprowadzili. Służba więzienna i skazani podejmują prace społeczne dla naszych samorządów, dla naszego społeczeństwa.
Pozytywnie ocenia program również kpt. Krzysztof Koczowski, z-ca dyrektora Zakładu Karnego w Inowrocławiu. Na pracy więźniów korzystają bowiem więźniowie, przedsiębiorcy, ale i sam zakład karny:
- Mamy ulgę do 35 procent refundacji kosztów poniesionych na wynagrodzenie dla osadzonych - mówi kpt. Krzysztof Koczowski. - To podnosi rentowność danego przedsiębiorstwa. Już nie muszą podpisywać umów indywidualnych z danym osadzonym. Nie płacą składek zdrowotnych, mogą ubiegać się o szerokiego rodzaju dofinansowania na tworzenie miejsc pracy. Osadzony uczy się pracy na zewnątrz, ma do dyspozycji swoje pieniądze. Uczy się dyspozycyjności, wykonywania obowiązków służbowych. Z każdego wynagrodzenia osadzonych jest pobierane pewna kwota, którą przekazujemy na Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej. Możemy wtedy realizować rozmaite programy.
Więźniowie mogą wykonywać pracę zarówno wewnątrz zakładu karnego, jak i poza jego terenem. Osadzeni są przeszkoleni przez służbę więzienną i samych pracodawców. Ci, którzy odsiadują wyroki za ciężkie przestępstwa nie mają możliwości opuszczenia zakładu karnego
Zobacz także
Jarosław Chmielewski zakończył przygotowania do II tury wyborów
2018-11-02, 16:174 listopada, w niedzielę odbędzie się druga tura wyborów. Od północy z 2 na 3 listopada rozpoczyna się cisza wyborcza. Swoją kampanię zakończył Jarosław Chmielewski, kandydat na prezydenta Włocławka i szef miejskich struktur… Czytaj dalej »
Marek Maciak: Wojtkowski mniejszym złem dla Włocławka
2018-11-01, 08:00Marek Maciak, były już kandydat na prezydenta Włoclawka, w drugiej turze wyborów popiera dotychczasowego prezydenta miasta i kandydata na to stanowisko Marka Wojtkowskiego. Czytaj dalej »
Radni i prezydent Torunia odebrali zaświadczenia o wyborze
2018-10-30, 20:46Zaświadczenia o wyborze na radnego i prezydenta wręczył w Toruniu przewodniczący miejskiej komisji wyborczej. Czytaj dalej »
Koalicja Obywatelska i SLD będą rządzić wspólnie we Włocławku
2018-10-30, 19:49We Włocławku wszystko jasne. Nową Radą Miasta będzie rządzić większościowa koalicja utworzona przez Sojusz Lewicy Demokratycznej i Koalicję Obywatelską. Czytaj dalej »
Premier Morawiecki w regionie: zwiedza fabrykę, wspiera kandydatów PiS
2018-10-30, 17:47- Potrzebujemy w Polsce takich firm jak Hydro-Vacuum SA w Grudziądzu - innowacyjnych, konkurencyjnych i z polskim kapitałem - mówił premier Mateusz Morawiecki, który we wtorek odwiedził tę fabrykę. Z Grudziądza pojechał do Ciechocinka… Czytaj dalej »
Wojtkowski - Chmielewski. Debata przed II turą wyborów prezydenta Włocławka
2018-10-30, 06:00Marek Wojtkowski i Jarosław Chmielewski zmierzyli się w organizowanej przez Polskie Radio PiK debacie przed II turą wyborów prezydenta Włocławka. Pojedynek kandydatów odbyl się w sali Kujawskiej Szkoły Wyższej przy pl. Wolności… Czytaj dalej »
Marek Wojtkowski zaapelował do włocławian o poparcie w II turze wyborów prezydenta miasta
2018-10-29, 20:00Walczący o reelekcję prezydent Włocławka Marek Wojtkowski zorganizował konwencję wyborczą przed drugą turą głosowania. Czytaj dalej »
Łukasz Kowarowski pobił rekord w historii wolnych wyborów w Grudziądzu
2018-10-24, 11:51To Rekordowe poparcie mieszkańców Grudziądza dla przedstawiciela lewicy. 1834 głosy - tyle uzyskał Łukasz Kowarowski, szef grudziądzkich struktur SLD walcząc o mandat miejskiego radnego. Czytaj dalej »
Sejmik województwa: Koalicja Obywatelska bez zmian, spore zdobycze PiS
2018-10-23, 20:44W wyniku wyborów do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego PiS zwiększył o 4 liczbę radnych - pomimo zmniejszenia ich ogólnej liczby z 33 do 30. Tak samo liczebny, jak w poprzedniej kadencji klub będzie miała Koalicja Obywatelska… Czytaj dalej »
Nowa koalicja w grudziądzkiej radzie miasta
2018-10-23, 18:00Koalicja Obywatelska i Sojusz Obywatelski Grudziądz będą tworzyć nową koalicję w nowej radzie miasta. W opozycji pozostanie Prawo i Sprawiedliwość. Czytaj dalej »