Grzegorz Karpiński (KO) chce odwołania wojewódzkiego konserwatora zabytków
Zdaniem Grzegorza Karpińskiego, kandydata na posła Koalicji Obywatelskiej, to wojewódzki konserwator zabytków ponosi odpowiedzialność za bałagan na Bulwarze Filadelfijskim. O rozważenie odwołania konserwatora wcześniej zwróciła się do wojewody Najwyższa Izba Kontroli.
Przypomnijmy: NIK poinformowała, że „ani prezydent miasta, ani wojewódzki konserwator nie zapewnili toruńskim zabytkom właściwej ochrony w związku z inwestycją na Bulwarze Filadelfijskim”.
– Słyszeliśmy przez ostatnie miesiące opowieści o tym, że wojewódzki konserwator zabytków nie znał projektu związanego z budową pawilonów na bulwarze, tymczasem NIK jasno stwierdza: „zatem wojewódzkiemu konserwatorowi zostały przedstawione istotne informacje na temat przedsięwzięcia na długo przed rozpoczęciem jego realizacji, w tym, w szczególności dopuszczalne maksymalne parametry, liczbę pawilonów i ich wielkość, umiejscowienie na przedłużeniu ulic Starówki” – przedstawił fragment dokumentu NIK Grzegorz Karpiński.
Dopytywany przez dziennikarzy o ewentualną odpowiedzialność prezydenta Michała Zaleskiego, Grzegorz Karpiński odpowiedział, że sprawę powinna zbadać Komisja Rewizyjna Rady Miasta.
– Zwróciłem się do moich kolegów: zróbcie Komisję Rewizyjną, pokażcie ten dokument, wyjaśnicie od A do Z każdą historię związaną z przebiegiem tej inwestycji. Każcie urzędnikom miejskim odpowiedzieć na każdy z zarzutów Najwyższej Izby Kontroli, który tam się pojawia.
Wojewódzki konserwator zabytków nie widzi w tej sprawie swojej winy. „To nie mój podpis widnieje na pozwoleniu na budowę, tylko podpis miejskiego konserwatora zabytków” – wyjaśnił PR PiK Sambor Gawiński. Decyzję o odwołaniu może podjąć wojewoda.
Zobacz także
Debata wyborcza z kandydatami na prezydenta Torunia w Polskim Radiu PiK [posłuchaj, zobacz zdjęcia]
2024-03-27, 17:36W czwartek (28 marca) odbyła się w debata wyborcza z kandydatami na prezydenta Torunia. Czytaj dalej »
Darmowy autobus w dniu wyborów i dyskusja o nazwie ronda. O czym debatowali bydgoscy radni?
2024-03-27, 17:18Mieszkańcy Bydgoszczy, którzy pojadą na wybory samorządowe autobusami miejskimi i tramwajami, będą mogli 7 kwietnia podróżować za darmo - tak zdecydowali radni na sesji Rady Miasta. Czytaj dalej »
Debata z kandydatami na prezydenta Inowrocławia w Polskim Radiu PiK [posłuchaj, zobacz zdjęcia!]
2024-03-27, 13:00W studiu Polskiego Radia PiK w Bydgoszczy odbyła się debata z kandydatami na prezydenta Inowrocławia. Czytaj dalej »
UKW w Bydgoszczy zaprosiło kandydatów na prezydenta miasta. Debata na uczelni
2024-03-27, 07:00O przyszłości Bydgoszczy debatowali na UKW kandydaci na urząd prezydenta miasta: Maja Adamczyk z Europejskiej Lewicy, ubiegający się o reelekcję obecny prezydent Bydgoszczy - Rafał Bruski z Koalicji Obywatelskiej, Joanna Czerska-Thomas… Czytaj dalej »
Bartosz Kownacki o degradacji Inowrocławia. „Trzy spalarnie to antyreklama"
2024-03-26, 23:22Kandydat na prezydenta Inowrocławia poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartosz Kownacki wyraził swój sprzeciw wobec budowy spalarni na terenie Inowrocławia. Czytaj dalej »
Wenderlich: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy jest godne, by stać się Muzeum Narodowym
2024-03-26, 20:00Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy przekształcone w Muzeum Narodowe byłoby wizytówką miasta, a zmiana rangi wpłynęłaby pozytywnie na promocję Bydgoszczy - uważa Jarosław Wenderlich, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do sejmiku wojew… Czytaj dalej »
Serduszka „faryzeuszka" i „kawiorowa Lewica". We Włocławku o podwyżce VAT-u na żywność
2024-03-26, 19:00Burzliwie rozpoczęła się sesja Rady Miejskiej Włocławka. Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości chciał rozszerzyć porządek obrad o apel do premiera, by ten odstąpił od podwyżki VAT-u na żywność - ze stawki zerowej na pięć procent… Czytaj dalej »
Debata wyborcza z kandydatami na prezydenta Grudziądza w Polskim Radiu PiK [słuchaj i oglądaj!]
2024-03-26, 12:00W studiu Polskiego Radia PiK w Bydgoszczy zakończyła się debata wyborcza z kandydatami na prezydenta Grudziądza. Czytaj dalej »
Politycy PiS: Powrót do 5-procentowego VAT-u na żywność oznacza wzrost inflacji
2024-03-26, 11:44Do kupowania produktów bezpośrednio od rolników - zachęcała w Toruniu posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Gembicka. Czytaj dalej »
Co z naborem do przedszkola na włocławskim Zazamczu? Działacze PiS zabrali głos
2024-03-25, 20:06Włocławscy działacze Prawa i Sprawiedliwości zajęli się problemami miejskiej oświaty. Na konferencji prasowej przy przedszkolu „Ekoludki” na Zazamczu lider PiS-u we Włocławku i kandydat na radnego Jarosław Chmielewski mówił… Czytaj dalej »