Tomasz Lenz nie będzie kandydatem KO do Sejmu, ale chce wystartować do Senatu
Obecny poseł Koalicji Obywatelskiej i szef regionu kujawsko-pomorskiego PO Tomasz Lenz nie znajdzie się na listach wyborczych KO – wynika z wypowiedzi sekretarza generalnego KO Marcina Kierwińskiego. – Wszelkie deklaracje, jeżeli chodzi o kształt list KO, zgłaszane przez przewodniczącego Tuska, będą zrealizowane. Dotyczy to każdej osoby – zapowiedział Kierwiński w programie „Tłit” wp.pl.
– Donald Tusk znany jest z tego, że w sprawach personalnych, jeżeli chodzi o układanie list wyborczych, coś zapowie, to to zrealizuje. A że często są to bardzo trudne i mocne zapowiedzi, to fakt. My jesteśmy partią, która bardzo mocno przestrzega pewnych określonych wartości – oświadczył Kierwiński.
Poseł Tomasz Lenz przyznał w rozmowie z Polskim Radiem PiK, że zamierza wystartować do Senatu ze wspólnej listy opozycji z okręgu wyborczego Toruń – Chełmno.
– Przesądzone będzie wtedy, kiedy władze krajowe Platformy (Obywatelskiej – przyp. red.) ustalą ze swoimi wspólnikami od projektu wyborczego podziały okręgów wyborczych oraz kandydatów na te okręgi. Takie mam plany, jestem osobą zaangażowaną w sprawy lokalne od wielu lat. Chciałbym kontynuować tę pracę na rzecz naszych mieszkańców, regionu w Senacie – zadeklarował poseł Tomasz Lenz.
Jak dodał, ma nadzieję, że taki krok i swego rodzaju zmiana pokoleniowa przełoży się na poparcie Platformy Obywatelskiej. – Nie uważam, że praca dla Polski w Senacie jest czymś gorszym od pracy w Sejmie. To są dwie izby, a Senat jest nawet izbą wyższą. Wydaje mi się, że zrobienie takiego miejsca na rzecz młodszego pokolenia jest dobrym rozwiązaniem. Mam nadzieję, że przysporzy Platformie nowych zwolenników.
Przypomnijmy, że w lipcu 2022 roku roku poseł Tomasz Lenz powiedział w TVP Info, jak jego zdaniem można poradzić sobie z inflacją.
– Mówiłem o tym, że należy rozważyć zawieszenie 13. i 14. emerytury, czyli wypłatę emerytur później. Po to, żeby zdusić inflację, aby ludzie nie tracili na wartości pieniądza i żeby ceny nie rosły. Jednak telewizja publiczna podała informację na pasku, że ja chciałbym zabrać ludziom emerytury. Tego w ogóle nie powiedziałem i nie miało to miejsca – wyjaśnił Tomasz Lenz.
Tusk stwierdził później, że wypowiedź Lenza była co najmniej niefortunna i nie oddaje stanowiska PO. Zapowiadał jednocześnie, że jeśli KO wygra wybory, 500 plus, 13. i 14. emerytura będą utrzymane. – To jest gwarancja i nikt tego postanowienia nie zmieni. Skoro poseł Tomasz Lenz tego nie akceptuje albo nie rozumie, to nie będzie się już wypowiadał w mediach w imieniu Platformy i w przyszłej kadencji nie będzie reprezentował Platformy w Sejmie – oświadczył wówczas Tusk.
Zobacz także
Nowa Lewica, PO, PSL, Polska 2050 w Bydgoszczy: Rafał Trzaskowski jest kandydatem wspólnym
2025-05-23, 17:00Przedstawiciele partii wchodzących w skład „Koalicji 15 października” zaapelowali w Bydgoszczy o głosowanie w wyborach prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego. - Dzisiaj wszystkie ręce na pokład - mówił wiceprzewodniczący Nowej… Czytaj dalej »
Adrian Zandberg: nie poprę i nie przekażę głosów wyborców partii Razem żadnemu kandydatowi
2025-05-23, 12:35- Nie poprę i nie przekażę głosów wyborców partii Razem żadnemu kandydatowi na prezydenta - zadeklarował w piątek Adrian Zandberg, który w I turze wyborów otrzymał 4,86 procent głosów. - Wyborcy mają swoje poglądy i swoje wartości… Czytaj dalej »
Ministerstwo Cyfryzacji: Jednorazowa zmiana miejsca głosowania działa na obie tury wyborów
2025-05-22, 16:00Wyborcy, którzy jednorazowo zmienili miejsce głosowania przed I turą wyborów prezydenckich, zagłosują w tym samym, zmienionym miejscu również w II turze, bo zmiana adresu obejmuje dwie tury. Miejsce głosowania można zmienić składając… Czytaj dalej »
150 tys. zł nagrody za najlepszą frekwencję w miastach podczas wyborów
2025-05-22, 10:02Samorządy miejskie i gminne, koła gospodyń wiejskich, jednostki ochotniczej straży oraz sołectwa w całym regionie mogą wygrać nagrody za pomysłową, a w przypadku samorządów także skuteczną kampanię, dzięki której mieszkańcy… Czytaj dalej »
Magdalena Biejat: W drugiej turze oddam głos na Rafała Trzaskowskiego
2025-05-20, 13:42Magdalena Biejat, która w pierwszej turze wyborów prezydenckich była kandydatką Nowej Lewicy, oświadczyła, że w drugiej turze zagłosuje na Rafała Trzaskowskiego. - Do tego samego zachęcam wyborców Lewicy - dodała. Czytaj dalej »
Szymon Hołownia: Zadeklarowałem poparcie dla Rafała Trzaskowskiego w II turze
2025-05-20, 12:15- Teraz zadanie przekonania moich wyborców „leży w rękach Rafała Trzaskowskiego” - powiedział lider Polski 2050 Szymon Hołownia po spotkaniu z kandydatem KO. Zadeklarował poparcie dla niego w II turze wyborów prezydenckich. Czytaj dalej »
Karol Nawrocki w Bydgoszczy: Jeśli nie wygramy, wybory w 2027 roku mogą się nie odbyć
2025-05-19, 18:43Bydgoszcz była pierwszym przystankiem na kampanijnej trasie Karola Nawrockiego, tuż po pierwszej turze wyborów. Kandydat na prezydenta popierany przez Prawo i Sprawiedliwość zmierzy się 1 czerwca z Rafałem Trzaskowski. Na Starym Rynku… Czytaj dalej »
MSZ: Frekwencja podczas wyborów prezydenckich w obwodach za granicą - ponad 89 proc.
2025-05-19, 13:49- Jeszcze w poniedziałek ruszy rejestracja Polonii na II turę wyborów - mówiła pełnomocniczka szefa MSZ ds. organizacji tegorocznych wyborów. Czytaj dalej »
PKW podała oficjalne wyniki: Rafał Trzaskowski – 31,36 proc., Karol Nawrocki – 29,54 proc.
2025-05-19, 09:42Zwycięzcą pierwszej tury wyrobów prezydenckich został Rafał Trzaskowski - kandydat KO zdobył 31,36 procent głosów. Popierany przez PiS Karol Nawrocki otrzymał 29,54 proc. Frekwencja w wyborach wyniosła 67,31 proc. Czytaj dalej »
Zwycięzcy i przegrani pierwszej tury. Politolog z UKW o wyborach prezydenckich [Rozmowa Dnia]
2025-05-19, 08:55Znamy oficjalne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dwóch kandydatów, którzy prowadzili w sondażach awansowało do drugiej tury. Czy są jakieś niespodzianki, zaskoczenia? Pytaliśmy w „Rozmowie Dnia' politolog z bydgoskiego… Czytaj dalej »