Dwóch kandydatów powalczy w drugiej turze wyborów burmistrza Ciechocinka
Żaden z 12 kandydatów na burmistrza Ciechocinka nie zdobył połowy ważnie oddanych głosów - to wyniki wczorajszych wyborów. Za dwa tygodnie tura druga, która wyłoni burmistrza. Kto do niej wszedł?
O wynikach informuje przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej Danuta Trojanowska:
- Pan Maciej Bartoszek zdobył 534 głosy, pan Jarosław Jucewicz 515 głosów i pan Wojciech Mariański zdobył również 515 głosów. Do drugiej tury zakwalifikowali się pan Maciej Bartoszek i Jarosław Jucewicz.
Sytuacja jest nietypowa - na drugim miejscu, ex aequo, dwóch kandydatów z identyczną ilością głosów, zatem dlaczego Jucewicz, a nie Mariański?
Procedury wyjaśnia komisarz wyborczy we Włocławku, Agata Pierzyńska.
- Mieliśmy do czynienia z nietypową sytuacją, gdzie drugi i trzeci kandydat zyskali taką samą liczbę głosów. W takiej sytuacji Kodeks Wyborczy przewiduje procedurę, w której kandydata do drugiej tury głosowania wyłania się biorąc pod uwagę liczbę obwodów, w których kandydaci zwyciężyli. W drugiej turze głosowania uczestniczyć będzie pan Maciej Bartoszek, który uzyskał największą liczbę głosów oraz pan Jarosław Jucewicz, który został wyłoniony w procedurze, o której powiedziałam wcześniej.
Jarosław Jucewicz wygrał z Wojciechem Mariańskim w czterech obwodach głosowania, a Mariański z Jucewiczem tylko w trzech, i dlatego do drugiej tury przechodzi właśnie Jucewicz. Za dwa tygodnie zmierzy się ze zwycięzcą tury pierwszej Maciejem Bartoszkiem. Kto wygra to głosowanie, ten zostanie burmistrzem Ciechocinka.
Maciej Bartoszek to znany trener piłkarski. W tych wyborach popierany przez Platformę Obywatelską i Lewicę. Maciej Jucewicz to aktualny ciechociński radny. W wyborach wystartował jako bezpartyjny kandydat niezależny.
Frekwencja pierwszej tury wyniosła niespełna 40 procent. Wybory przebiegły spokojnie, bez incydentów. Żadnych uwag nie wnieśli mężowie zaufania.
Kolejność pozostałych kandydatów przedstawia się następująco:
Czwarte miejsce Dariusz Barczak - 455 głosów, piąte Andrzej Łozicki - 374 głosy, szóste - Sławomir Handziuk - 200 głosów, siódme - Marek Kuszyński - 145 głosów, ósme - Paweł Rosiński - 142 głosy, dziewiąte - Wojciech Skotnicki - 115 głosów, dziesiąte - Janusz Szyłkowski - 75 głosów, jedenaste - Adam Nawara - 63 głosu i dwunaste Sławomir Skrodzki - 32 głosy.
Zobacz także
Kandydaci z Inowrocławia zaprezentowali „piątkę Konfederacji”
2023-10-03, 16:25Konfederacja przedstawiła swoich kandydatów do Sejmu i Senatu z powiatu inowrocławskiego. W konferencji wziął udział Marcin Sypniewski, „jedynka” listy z okręgu bydgoskiego. Czytaj dalej »
Jarosław Wenderlich: Przygotowują kolejne ataki na św. Jana Pawła II, trzeba Go obronić!
2023-10-03, 12:32Bydgoscy radni PiS apelują do władz miasta, aby stanęły w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II - Honorowego Obywatela Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Minister Schreiber w Inowrocławiu: Rząd PiS przeznacza coraz więcej na służbę zdrowia
2023-10-03, 11:41Minister Łukasz Schreiber spotkał się we wtorek z dyrektorem inowrocławskiego szpitala i przypomniał o dużej inwestycji, jaką uda się zrealizować w tej lecznicy, dzięki dofinansowaniu z rządowych środków. Czytaj dalej »
Grażyna Szabelska: Program „Przyjazne osiedle” podniesie jakość życia w blokach [rozmowa]
2023-10-03, 10:48Montowanie wind w niskich blokach to jeden z punktów programu, którego wprowadzenie obiecuje Prawo i Sprawiedliwość. - Ten program wpisuje się w przemiany demograficzne, wychodzi naprzeciw starzejącemu się społeczeństwu - mówi Grażyna… Czytaj dalej »
Nowy spot PiS: Tusk próbował zmusić Polskę do przyjęcia nielegalnych imigrantów
2023-10-03, 10:08- Gdy Tusk był szefem Rady Europejskiej naciskał na Polskę, by przyjmowała nielegalnych imigrantów. Zrobił to raz, zrobiłby to znowu. Powstrzymaj Tuska - zaapelowano w najnowszym spocie PiS. Podkreślono, że „tylko PiS może zapewnić… Czytaj dalej »
Poseł Król: Przyjęli nielegalnych imigrantów i chcą rozwiązać problem naszym kosztem [Rozmowa dnia]
2023-10-03, 09:50- Wybory w 2015 roku zapobiegły przygotowywanemu, niekontrolowanemu napływowi imigrantów do Polski - przypomina poseł Piotr Król. Wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury, kandydat do Sejmu w okręgu bydgoskim z miejsca nr… Czytaj dalej »
Jarosław Wenderlich: Apeluję o udział w referendum i głosowanie przeciwko relokacji
2023-10-02, 18:28Zjednoczona Prawica mówi stanowcze „nie” przymusowej relokacji imigrantów - podkreślił na konferencji prasowej Jarosław Wenderlich, przewodniczący bydgoskiego klubu radnych PiS. Czytaj dalej »
Konfederacja w Bydgoszczy: Jest problem z kontrolą nad tym, co dzieje się w państwie
2023-10-02, 17:03Między innymi do raportu NiK ws. kontroli Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i Narodowego Programu Szczepień odnieśli się w Bydgoszczy kandydaci Konfederacji. Deklarują, że chcą „odzyskać kontrolę” nad tym, co dzieje się w… Czytaj dalej »
Ireneusz Stachowiak czyta ratuszową gazetę Inowrocławia: To ulotka wyborcza Ryszarda Brejzy
2023-10-02, 16:37- Obszerny, dwustronnicowy wywiad finansowany za publiczne pieniądze jest rzeczą po prostu skandaliczną. Takie rzeczy nie powinny mieć miejsca, ponieważ pan prezydent jest kandydatem na senatora - ocenia Ireneusz Stachowiak. Mowa o ostatnim… Czytaj dalej »
Kandydaci opozycji zgodnie w Grudziądzu. Chcą odblokowania środków z KPO i silnego samorządu
2023-10-02, 16:29Kandydaci różnych opozycyjnych partii wspólnie zabrali głos w Grudziądzu. Opowiadają się m.in. za „silnym samorządem”. - 15 października Polacy zdecydują, w jakim kierunku pójdzie Polska - czy pójdzie w kierunku państwa centralistycznego… Czytaj dalej »